Mehano T726 si T743

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

MariusMehano

Member
30 Iunie 2008
32
0
Constanta
LOCATION
Constanta
Am deschis acest subiect deoarece cred ca pe multi ii intereseaza sau cel putin pe admiratorii de trenulete electrice Mehano doua startseturi de la aceasta companie. Si anume voi sublinia diferenta dintre doua startseturi. Este vorba despre T726 si T743. Locomotiva diesel br218 se regaseste in ambele seturi, dar sub culori diferite. Insa diferenta apare la vagoanele de calatori. La T726 sunt 4 vagoane de calatori, unul albastru si trei verzi. Am citit pe forum ca au aparut variante cu acest trenulet avand vagoanele in patru culori diferite, este chiar si o poza. La T743 sunt trei vagaone, dar unul este inscriptionat cu clasa 1 si celelalte doua clasa 2. Aici vagoanele cred ca sunt mai bine realizate. Astept parerile voastre, mai ales cei care ati achizitionat acest trenulet Mehano T726 sau T743 scrieti detaliile trenuletului, inclusiv pretul si locul de cumparare. Multumesc.
 
Salut,
Nu am asa un set ,dar pot spune ca face totul parte din gama hobby.
Locomotiva din setul T726 este de calitate slaba ,este cea "Lollo" (Vorserie de la BR216).Aceasta locomotiva a fost la Roco in program ,de calitate excelenta.Se mai gaseste la ebay.Cea de la Mehano este jucarie !!! La fel si vagoanele .
Locomotiva din setul T743 este de fapt alta locomotiva hobby (BR210 -turbine)inscriptionata ca BR 218 .Si asta nu este grozava ,dar mai buna ca prima.Si vagoanele par ieftine.
Nu se compara nimic cu calitatea de la Blue Tiger sau Class 66......
PS,asta este doar parerea mea personala ,nu vreau sa stric nimanui bucuria cu Mehano....
 
Locomotivele din aceste seturi au semnal sonor? Lumminos cred ca au alb/rosu in functie de mers, dar cum se aprind aceste lumini? Cand conectez adaptorul la priza? Sau cand locomotiva a prins o buna viteza? Adica luminile se aprind in functie de intensitatea vitezei locomotivei? Sau locomotiva sta pe loc cu luminile alb/rosu aprinse? Dar cand sta pe loc se aude motorul locomotivei? Intrebarile sunt valabile pentru cele doua lcomotive de mai sus, din startseturile T726 si T743 de la Mehano. Multumesc.
 
Si care este locomotiva la care se aprind farurile pe loc? Si care are sau nu semnal sonor? T726 sau T743 ? Cunoaste cineva diferenta dintre cele doua locomotive? Dar ca pret cat costa un startset Mehano T743? Il gasesc cumva vreodata pe site-ul www.jucarii.com.ro sau ziceti-mi voi unde l-ati vazut si cat costa aproximativ. Multumesc
 
Aceste locomotive hobby nu au semnal sonor ,doar daca accepti zgomotul motorului ca un semnal sonor .... :D (mica gluma )
Pentru a arde luminile la o intensitate constanta trebuie montat un decodor digital ....
Daca locomotiva sta pe loc nu se aude motorul,doar daca ai un decodor digital cu sunet (ESU ,MRC ,Soundtraxx etc)
 
Locomotiva BR 140, DB AG Ep V, HO ROCO 63708
Locomotiva electrica HO 482 SBB Cargo cod PIKO 57431
Locomotiva electrica HO 482 SBB Cargo cod PIKO 57431
Locomotiva HO BR 189 Re474 SBB Cargo EpV HO PIKO 57455
Locomotiva electrica BR 189 DB-AG Ep V , HO cod PIKO 57450
Aceste locomotive au sunet si lumini cand stau pe loc? Intra la gama hobby sau prestige? Multumesc. Marius.
 
Hai sa facem sa fie treaba mai usoara.
In primul rand vezi ca la "De citit pentru incepatori" sau "Tot ce vrei sa stii" trebuie sa fie expliciarea semnelor conventionale ce insotesc fiecare model prezentat.

Dupa ce le-ai priceput este foarte simplu sa te duci pe pagina de net a producatorului si introducand codul produsului la "cauta" sa-l vezi.
Este insotit de toate semnele conventionale care expliciteaza tot AC sau DC digital, analog sau cu priza pentru digital, sunet, motor cu n poli, lumini functie de directai de mers sau nu.

Cum ar fi masina BR140 ROCO, cod 6374

Cred ca ce ti-am propus eu este mult mai simplu pentru a te edifica in privinta unui model sau altul indiferent de producator.

Inclusiv Mehano foloseste semnele conventionale pentru a "povesti" despre model.

:cafea:
 
Locomotivele Piko sunt hobby -deci fara sunet sau lumini cand stau pe loc.
locomotiva Roco este si ea relativ ieftina ,dar muuuult mai buna ca Piko.
La toate se poate face sa arda luminile cand sta pe loc (decodor digital) si se poate monta si decodor cu sunet .Dar la o locomotiva electrica ,in afara de claxon :D ce se mai aude ???? Eu zic ca nu merita asa ca la o aburoasa sau diesel .
 
mai Rudi, tu ai stat vreodata in gara langa o E41 (141)? de ce crezi ca i se spunea "Knallfroesch"? :lol:

la aceea un ESU cu sunet ar face Toti Banii!!!

acum, la modul serios, lasand la o parte exceptiile (vezi modelele Athearn cu sunet si in analog pe N (Challenger, Big Boy)) NU exista sunet in analog!
 
Mai Horia,este clar ca stiu cum pocnesc acele "SchĂźtze" (cum se spune in rom. ? ),avem destule si la noi la lucru... :D
dar sa fim seriosi .....eu nu as da peste 100 euro doar sa aud la o electrica niste pocnituri si un claxon ,eventual niste frane..... :D
Dar la o aburoasa sau diesel este altceva.....este doar parerea mea si nu vreau sa conving pe nimeni cu nimic....
Ai uitat de firma BLI (pe HO ) care produce modele analogice cu sound FULL !!!! este de fapt o platina cu sound care este despartita de decodor.Cine vrea totusi sa mearga cu DCC ,trebuie sa monteze un decodor (ieftin ).Sound este in orice caz.
 
Mircea ,acele "SchĂźtze" (Schutz -singular) sunt acele " Sigurante ???" din panourile electrice (la masini-utilaje) care fac clack-clack.... :D ,sper ca acum se intelege ce vreau sa spun :(