Programator decodoare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Incurajat de noua tehnologie de fabricare a circuitelor imprimate (vezi aici ), am recidivat si am decis refacerea progamatorului decodoare bazat pe NanoX+GenLi :


 
Am si eu un programator dar stau mai rau cu algebra.
Problema mea este urmatoarea: am o locomtiva cu un decodor ESU Loksound v 3.5. In carte scrie ca se poate programa cu 14, 28 sau 128 de trepte de viteza. Implicit este cu 14 si nu reusesc sa-l schimb. CV-ul este 29 iar valoarea citita pentru acest CV este 22.
Are cineva idee ce valoare ar trebui sa aiba acest CV pentru a aveam 128 de trepte de viteza?
Multumesc,
Adrian
 
Bitul 1 setat comuta decodorul din 14 in 28 (sau 128) trepte viteza. Selectia intre 28 si 128 se face din centrala.

Valoarea de 22 corespunde bitilor 1, 2, 4 adica:

1 - 28 (128) trepte viteza
2 - functionare DCC + DC
4 - selectare curba de viteze
 
Daca decodorul are bitul 1 al CV29 setat, se asteapta sa primeasca instructiuni in 28 sau 128 trepte de viteza. Daca centrala ii trimite comenzi in 14 trepte de viteza, decodorul se poate comporta aiurea.

Nu am inteles unde sunt 14 trepte ??
 
Ce fel de centrala folosesti ? Daca poti ar fi bine sa o setezi tot pe 28 de trepte. Decodoarele se programeaza conform valorii setate in centrala, nu invers. 28 de trepte permit un control mai fin al vitezei decat 14. Daca ramai la 14, scrie valoarea 20 in CV29 si astfel treci decodorul in mod 14.
 
Centrala mea este Marklin. In mod normal accepta valori si cu 128 de trepte de viteza, insa nu reusesc in nici un fel sa schimb setarile pentru acest decodor. Este ciudat ca pot avea 128 de trepte de viteza folosind lokprogramer, dar cind folosesc statia am numai 14.
Adrian
 
Acum am reusit sa o fac in 28 de trepte, dar tot nu sunt multumit, vreau sa o fac in 128, dar trebuie sa mai studiez problema.
Adrian
 
Dupa ce am studiat atent tot nu m-am lamurit.
In mod sigur si centrala si motorul suporta 128 trepte de viteza. (in lokprogramer daca testez locomotiva am optiunea pt.128 trepte si functioneaza, iar in centrala am o multime de locomotive care functioneaza cu 128 trepte)
Are cineva o idee?
Multumesc,
Adrian
 
Domnilor, va rog din suflet ajutati-ma. Am reinstalat windows-ul, toate alea. Am instalat si programul de la ESU, ultima versiune, 2.7.1. parca. Dar oricat m-am chinuit sa uploadez sunete pe 2 decodoare ESUv3.5, nu am reusit. Citeste valorile registrilor, dar cand ajunge la flash memory, imi apare o fereastra (inainte nu aparea) in care aleg eu valoarea, 1,2,4,8 sau 16. Dar oricat aleg, dupa ca intra in meniul decodorului, sa zic asa, imi apare 0 la flash memory. Si oricat ii dau upload la sunete, imi da eroare. Si atunci am incercat un upload, ceva FirmareUpdate, tot de la ESU. Dar am bulit decodoarele de tot, ca incarca undeva la 10% si-mi da iarasi eroare, inevitabil. Ce sa fac? Exista cumva o modalitate de resetare a decodoarelor? Ajutati-ma, ca daca am parlit 2 docodoare doar din cauza softului, ma omor. :(
 
@omydee
Daca nu ma insel este cv-ul 8 pt. resetare, dar citeste inainte pe un prospect de la decoderul esu.
Eu am reusit cu o centrala roco sa resetez un decoder esu cu sunet .
 
Da, la fel mi-a spus si dac, sa incerc sa trec val.8 in CV8. Culmea e ca eu nu am CV8, si am cautat asta pe 3 decodoare. Deci, ori programatorul meu nu mai citeste deloc, doar da impresia asta, ori citeste gresit. Nu stiu ce sa zic. O sa incerc sa caut in prospectul esu, sa vedem daca zice ceva. Multumesc mult.
 
Exista sigur cv-ul 8 pt. resetare, iar in privinta programatorului cu siguranta nu citeste acest cv.
Ar mai putea fi din cauza antivirusului instalat pe pc....daca ai asa ceva.....cred!
Dar cel mai bine foloseste softul original, nu o versiune updatata....poate fi incompatibila cu programatorul.
Succes!
 
O sa incerc cu o centrala de la Bogdan I. Numai sa-l prin liber. Are un roco, am inteles, sper sa mearga. Cu programatorul nu merge. Nu-mi nciteste valorile CV 08. Imi da eroare.
 
Da fratilor, s-a rezolvat. Problema nu a fost nici programatorul, nici decodoarele. Ci un laptop cu Windows Vista. Desi altadata mi-a functionat si pe Vista, de data asta nu a mai vrut. Nu stiu de ce. Pe XP a mers totul perfect.
Am scapat. :lol:
Multumesc mult tuturor.
 
Ziua buna din nou.
A aflat cineva cum se poate programa firul violet de la decodoarele ESU v3.5?
Am statia de la PIKO si un programator ESU. Si daca ma poate lumina cineva in descifrarea programarii functiilor, in tabelul ala, pe care inca nu am reusit sa-l descifrez.
 
Firul violet este asociat AUX2, deci ar trebui sa fie activat in mod implicit de tasta F2.

Nu am cartea tehnica a lui v3.5, dar la v3.0 functile sunt mapabile adica se poate modifica functia care activeaza una sau mai multe iesiri. De ex. poti seta F3 sa activeze simultan AUX1 (verde) si AUX2 (violet).

Mai mult, fiecare iesire (AUX) poate fi programata atat in privinta nivelului tensiunii oferite, cat si a felului ei (continua, blinking, strobe, firebox, gyro, mars...)

Totul depinde de ce vrei sa faci cu ea.