Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
robertanasa a spus:
He, he am gandit si eu ceva asemanator dar putin mai dezvoltat.

Ce mica e lumea :D si ce seamana ideile :wink:

:cafea:
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Desigur este doar ca idee ,normal ca se pot face modificari .Dar se vede ,si pe loc mic se poate face ceva frumos.Mai ales ca Robert , vrea multe .....pe un loc relativ mic (la HO ).Asa pot circula jos garnituri lungi ,iar sus se poate "manevra si putina joaca" dupa chef si voie.... :lautar:
 
Da este un 8 ,iar jos un circuit dublu (exact ce vrea Robert)
Dar avantajul este ca se poate face o gara frumoasa pe o linie (cu remiza etc ) ,iar jos pot circula trenuri mai lungi (si cu loco electrice).
Iar cum Robert are loc mai mult ceva ,razele pot fi mai mari si mai elegante :roll:
 
Scrie si in titlul articolului :Oval cu 8 :D
Pe bune.....mie imi place diorama ,este simpla ,dar daca te uiti bine are de toate: Paradestrecke pentru trenuri "lungi" , o gara pe o linie secundara (charme :D ,remiza etc),catenara ,verdeata si multe altele .Si asta pe o suprafata mica ,si nu pare incarcata :-?
 
Iata una care-mi place iarasi mult.Se poate face ca al doilea plan peste acel oval...
 
OK , iti dai seama cum merge la "subsol " ?.Pe pagina care se vede doar de jumatate sunt liniile subterane.dar se vede pe unde iese la suprafata.Aici este drumal mai lung parcurs de trenulete.Deci mai are de mers pe toata lungimea dioramei in fata pana dispare in tunel.
 
Da, este chiar foarte interesanta si-mi place ideea. Asa cum am mai spus m-am gandit si je la asa ceva dar fara linia de jos.

Pe mine tot m-ai pus la munca pentru macheta ta 2,00 m x 1,25 m care vaz ca a inceput sa creasca in dimensiuni.

O fi ca aluatul cu drojdie sau precum Croitorasul cel viteaz?

Eu iti pregatisem altceva, pe doua nivele, dar la dimensiunile initiale.

Poti incerca sa dezvolti asta:

JPG+01.jpg


a carei continuare este AICI

:cafea:
 
salut,

o schita si din partea mea:



pe scurt, dimensiuni 125x300 cm, 2 nivele, cu verde este continuarea prin tunel a circuitului principal cu 2 linii, cu rosu este urcarea pe un helis la nivelul 2, linia iasa undeva sus din tunel, merge pe un viaduct, apoi ia o curba, intra in tunel si continua spre revenirea pe helix, linia de sus nu trebuie sa aiba exact aceasta configuratie.
 
Salut! Arata bine dar din cauza reveniri pe helix se intra in scurt. Desenasem si eu ceva cat de cat similar dar nu stiu sa rezolv problema cu scurt-circuitul.
 
e misto...o singura problema....ai putea sa schimbi ceva la una din intrari in gara...cam seamana..si nu prea e ok....din punctul meu de vedere.....daca tie iti place....pune in aplicare ..bafta
 
robertanasa a spus:
Ce parere aveti despre gara urmatoare?

Ahaaa ... ai pus pana la urma mana pe creion si hartie?

Bun.

S-o luam pe rand.

Muta bretelele dincolo de canton si dincolo de linia care duce la depou.
Muta castelul de apa lateral remizei spre depozit si rampa.

O avea "fo" trei metri + lungime?

Momentan atat.

:cafea:
 
Asa zic si eu, seamana cam mult intrarile in gara, din punct de vedere a configuratiei macazelor pe cele 2 linii principale. Eu as incerca si sa renunt la macazul cu 3 cai, pe o linie principala nu prea exista asa ceva in realitate, decat in triaje.

In rest imi place.