Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
robertanasa a spus:
Ca si suprafata cred ca vreau sa fie de 3,60 m x 1,20 m si sa fie compusa din 6 module. Uite schema cu care m-am tot jucat si despre care ti-am vorbit:

Ce este cu rosu nu se vede. Oricum ai da-o la aceasta schema, intru in scurt-circuit.

Pai bine nenea acuma spui ca vrei 3,60 m x 1,20 m :-x dupa ce mi-am tocit neuronii sa iti fac doua nivele inghesuite pe 2,40 m x 1,25 m?

Bunnn, de tinut minte pentru data viitoare :-x

De schema ta nu mai zic nimic ...

:cafea:
 
Pai, daca tot e modulara diorama m-am gandit ca o pot face si de 3,60 m x 1,20 m. Vreau sa fac pe aceasta diorama o gara mare de 2 m. :D
 
sincer, robert. schema nu-mi place deloc. e prea simpla si prea "shomulgen", vorba lui lok. nici nu poti rula doua trenuri deodata. la spatiul pe care il dedici dioramei, ar merita mai mult, ceva mai complex. parerea mea ... care este.
 
Nici mie nu-mi place.....Prea arata ca in cataloagele "vinovatilor...." (Märklin ,Trix,Fleischmann etc).Deci fara fantezie :roll:
Nu vad niciunde linii care duc la diferite fabrici ,remize etc.Ce fac trenurile ?Merg doar in cerc ? asa o sa te plictiseti de aceasta diorama asa de repede,pana nici nu va fi gata.Un tren trebuie sa aibe un rol.Deci un tren de pasageri trebuie sa lase impresia ca vine de la A ....opreste la B.....si merge mai departe la C .....Un marfar distribuie diferite vagoane la diferite fabrici ,industrii etc.Ce inclinatie are panta respectiva care urca acolo in dreapta ?Trebuie sa treci pe alt nivel 8-10 cm pe o distanta foarte scurta ?
Pe acel spatiu se poate face ceva frumos .Si Vorba lui LDH :Un traseu poate simplu ,dar frumos realizat .
 
Stati linistiti, este doar un desen de baza pe care vreau sa dezvolt un traseu. O idee de circuit. Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama. Asta inseamna sa te pripesti sau doar sa te pricepi la istorie feroviara, nu?!
;-)
Acum, dupa ce ati aflat poate imi spuneti si mie cum se poate remedia aceasta problema in aceasta situatie. Multumesc frumos!
 
SantaFeFan a spus:
Nici mie nu-mi place.....Prea arata ca in cataloagele "vinovatilor...." (Märklin ,Trix,Fleischmann etc).Deci fara fantezie :roll:
Nu vad niciunde linii care duc la diferite fabrici ,remize etc.Ce fac trenurile ?Merg doar in cerc ? asa o sa te plictiseti de aceasta diorama asa de repede,pana nici nu va fi gata.Un tren trebuie sa aibe un rol.Deci un tren de pasageri trebuie sa lase impresia ca vine de la A ....opreste la B.....si merge mai departe la C .....Un marfar distribuie diferite vagoane la diferite fabrici ,industrii etc.Ce inclinatie are panta respectiva care urca acolo in dreapta ?Trebuie sa treci pe alt nivel 8-10 cm pe o distanta foarte scurta ?
Pe acel spatiu se poate face ceva frumos .Si Vorba lui LDH :Un traseu poate simplu ,dar frumos realizat .

Ai dreptate! Oricum ai face tot in cerc trebuie sa mergi pentru ca asta este situatia data de suprafata. La mine cel mai simplu traseu trebuie sa aiba linie dubla neaparat. Cred ca am facut peste zece scheme de traseu si tot nu am reusit sa ajung la o concluzie finala. E, greu! In principiu cred ca pana la urma am sa-mi fac doar o gara care sa aiba cam 2,40 m lungime si sa intre pe doua module si apoi mai vad ce voi mai face si pe restul de module ramase. In gara vreau sa am un minim de patru linii, practic la schema de mai sus mai mult m-am gandit la gara, restul a fost o joaca in cautarea unei variante finale dar nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda. Speranta mea este tot la LDH.
 
lupul_alb a spus:
sincer, robert. schema nu-mi place deloc. e prea simpla si prea "shomulgen", vorba lui lok. nici nu poti rula doua trenuri deodata. la spatiul pe care il dedici dioramei, ar merita mai mult, ceva mai complex. parerea mea ... care este.

:D
Adevarul este ca nici tu n-ai un "shomulen" acasa. :D
 
LDH a spus:
robertanasa a spus:
Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama.

Vezi pe forum la "Bucla de intoarcere"

Daca nu gasesti, cum am ceva timp, iti pun eu doua scheme :wink:

Multumesc frumos! Decat sa fac o ditamai inginerie mai bine trec pa Marklin.

Ideea este ca in prima faza vreau sa fac doar gara pe doua module. Poate ne intalnim sambata si mai imi dai cate un sfat.
 
robertanasa a spus:
LDH a spus:
robertanasa a spus:
Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama.

Vezi pe forum la "Bucla de intoarcere"

Daca nu gasesti, cum am ceva timp, iti pun eu doua scheme :wink:

Multumesc frumos! Decat sa fac o ditamai inginerie mai bine trec pa Marklin.

Ideea este ca in prima faza vreau sa fac doar gara pe doua module. Poate ne intalnim sambata si mai imi dai cate un sfat.

De ce nu daca
drinks.gif
 
Robert,

Ca tot facui je o pauza de activitate si ma gandii la ce zisasi
robertanasa a spus:
La mine cel mai simplu traseu trebuie sa aiba linie dubla neaparat
ia spune mataluta de ce vrei neaparat linie dubla si mai ales de ce tii mortis sa ai o statie de parcurs si nu una de capat de linie?

:cafea:
 
Vreau linie dubla pentru ca asa-i place ochiului meu iar o statie cu capat de linie nu este pe gustul meu. Vreau ceva care sa-mi placa din toate punctele de vedere.
Sunt obsedat, nu?!
Scuza-ma ca te tot zapacesc cu ce-mi doresc. Nu-ti mai spun ca-mi doresc o adevarata increngatura de linii si incrucisari dar asta este pe alta macheta. :D
 
robertanasa a spus:
Vreau linie dubla pentru ca asa-i place ochiului meu iar o statie cu capat de linie nu este pe gustul meu. Vreau ceva care sa-mi placa din toate punctele de vedere.
Sunt obsedat, nu?!

Nu esti dar daca reduci linia dubla la una simpla ai mai mult spatiu (suprafata) pentru dezvoltarea statiei cu anexe care mai de care: depozite, rampe, depou cu placa turnanta (vezi Jiblea si Calafat)

Faptul ca ai linie dubla nu te avantajeaza prea mult.
In schema ta apar la ambele capete tunele.
Nu ca nu ar da bine dar statia este ca intr-o "galeata" iar muntii din jur sunt mai mult niste delusoare :mrgreen:

:cafea:
 
Stiu ce vrei sa zici dar eu tot vreau linie dubla. Oricum eu momentan fac doar gara nu si traseul, asa ca nu mai conteaza daca este dubla sau nu.
 
robertanasa a spus:
nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda.
Departe de mine acest gand.... :D
A fost doar putina critica (pe drept ,parerea mea ).Este clar ca de multe ori nu poti evita sa mergi in cerc cu trenurile.Dar iti trebuie mai multe linii de manevra (depozite ,remize,fabrici etc).Si mie imi place ceva pe doua linii unde merge un ICE ,IC ,marfare lungi etc).
Acum cativa ani am vazut intr-o Miba o diorama chiar mai mica ca marime ca a ta,la HO(2,2m x 1,2m) .Avea o linie dubla (se vedea o bucata de Paradestrecke intre doua tunele)pe nivelul de jos ,iar un nivel mai sus avea o linie secundara cu o gara (cu remiza etc).Deci pe nivelul de jos puteau circula 4 trenuri (cate 2 se tot schimbau,in timp ce 2 faceau pauza sub deal,invizibile.).Iar pe nivelul mai sus (care nu avea legatura cu cel de jos) se putea merge in liniste cu garnituri scurte,si se puteau face manevre.Cum ai loc ceva mai mult,se poate face si o legatura intre cele doua nivele.Daca vrei am sa caut si am sa pun ceva poze.
 
SantaFeFan a spus:
robertanasa a spus:
nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda.
Departe de mine acest gand.... :D
A fost doar putina critica (pe drept ,parerea mea ).Este clar ca de multe ori nu poti evita sa mergi in cerc cu trenurile.Dar iti trebuie mai multe linii de manevra (depozite ,remize,fabrici etc).Si mie imi place ceva pe doua linii unde merge un ICE ,IC ,marfare lungi etc).
Acum cativa ani am vazut intr-o Miba o diorama chiar mai mica ca marime ca a ta,la HO(2,2m x 1,2m) .Avea o linie dubla (se vedea o bucata de Paradestrecke intre doua tunele)pe nivelul de jos ,iar un nivel mai sus avea o linie secundara cu o gara (cu remiza etc).Deci pe nivelul de jos puteau circula 4 trenuri (cate 2 se tot schimbau,in timp ce 2 faceau pauza sub deal,invizibile.).Iar pe nivelul mai sus (care nu avea legatura cu cel de jos) se putea merge in liniste cu garnituri scurte,si se puteau face manevre.Cum ai loc ceva mai mult,se poate face si o legatura intre cele doua nivele.Daca vrei am sa caut si am sa pun ceva poze.

Daca ai gasi niste poze ar fi super. Sigur era H0? :D
Poate imi dai un pic de inspiratie ca sunt in pana rau de idei.
Multumesc frumos pentru sprijin!
 
robertanasa a spus:
Stiu ce vrei sa zici dar eu tot vreau linie dubla. Oricum eu momentan fac doar gara nu si traseul, asa ca nu mai conteaza daca este dubla sau nu.

Pai tu momentan faci doar gara :D si tocmai aici nu este bine.

La asemenea sprafata trebuie gandit totul in ansamblu nu pe bucati deoarece nu te poti intinde ce vrei si te trezesti ca ai o gara foarte frumoasa si ca sa inchizi cercul trebuie sa dai gauri in pereti :mrgreen:
SantaFeFan a spus:
Am pozat doar asa (nu am mai tras prin scanner).Se vede si planul dioramei:


He, he am gandit si eu ceva asemanator dar putin mai dezvoltat.

Ce mica e lumea :D si ce seamana ideile :wink:

:cafea: