Vagoane

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu stiam de unde SA IAU VAGONUL SI IATA ca mi-am adus aminte pe unde l-am vazut 8) garnitura de colectie este super :D
 
Acum cred ca se vad :evil: ah ce mai m-am chinuit ca fi"miu invata si nu l-am deranjat oricum nu se vad prea bine dar asta este :D :D :D
 
sunt tare defocalizate , cre' ca mai mult castigai la calitate daca faceai de la distanta mai mare si apoi sa dai crop la partea care trebuie ...
 
Am vazut si am sa fac miine altele si am sa fac cum ai spus tu m-ia zis si LDHcum sa fac asa ca va multumesc :D
 
Scuze ca nu am revenit cu poze :( dar telefonul a cam fost plecat asa ca poate miine revin cu poze :D (este vorba despre telefonul cu care fac poze proprietatea lui fi"miu)
 
Din pacate cu telefonu nu o sa reusesti sa faci poze , camera e pusa numai sa fie , mai mult din principii de marketing....
 
Intre timp colectia de vagoane si nu numai sa inmultit considerabil dar se apropie si achizitionarea mult asteptatului aparat foto digital iar atunci voi posta la un topic nou gen "Nebunia lui.... sau Caile Ferate ...... tot ce am la HO si sper ca de data aceasta pozele vor fi de calitate si poate voi incepe lucrul la citeva elemente necesare pentru o viitoare diorama :D :D :D
 
Salut prieteni, adaug si eu cateva poze ale unui vagon care imi place foarte mult (atat ca tip cat si ca realizare); este vorba despre un vagon (de fapt doua) autodescarcator tip Facns realizat foarte frumos de catre Trix si "uzat" de mine:

P103071.jpg


P103072.jpg


P103073.jpg
 
!!!

<t>Intradevar , reusite vagoanele si weatheringul .<br/>
Doua intrebari :<br/>
- Imaginile sunt de pe diorama ta ?<br/>
- Acum despre TRIX ; de la Mehano am luat un G2000 , curent continuu , <br/>
unde era specificat "3 leiter" , de fapt avea o lamela de alimentare pe "burta" (ca la MARKLIN) si asta n-ar fi fost o problema , dar rotile boghielor atingeau traversele sinelor (diametru mai mare) . Eu am rezolvat-o schimband boghiele cu cele DC , HO STANDARD. Nici acum nu sunt lamurit de standardul TRIX . Ma poti lamuri ?<br/>
rally</t>
 
Salut rally, pozele sunt intradevar de pe micro-diorama mea. Cat despre Trix: aceasta apartine binecunoscutei firme Maerklin iar produsele celor doua branduri sunt identice cu urmatoarea diferenta: Maerklin produce locomotive si vagoane cu functionare in curent alternativ, pe cand cele vandute sub marca Trix sunt destinate folosirii in curent continuu. Actualmente ambele branduri isi doteaza produsele cu roti si cuple KKK standardizate NEM si sunt perfect compatibile cu celelalte produse de la Piko, Roco etc; asta se poate vedea si din pozele mele - vagoanelor Trix le-am montat cuple scurte Roco si ruleaza pe sine Roco Line cu terasament (care au inaltimea profilului sinei de 2.1 mm). Rotile pe care le aveai tu si care atingeau traversele erau cu siguranta un model vechi - aceeasi problema o intampina si posesorii de modele Piko mai vechi (produse inainte de 1990) datorita bandajului exagerat de mare al rotilor - aceasta in cazul folosirii unor sine cu inaltimea de 2.1 mm; rezolvarea sta in , asa cum ai procedat si tu - schimbarea osiilor vechi cu unele in standard NEM.
Deci Trix este ca si Roco, Fleischmann, Mehano etc : au roti standard izolate si mecanisme de culisare KKK pentru cuplare apropiata.