Blocul Piko - kit review

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lucian

Member
27 Februarie 2016
47
0
Bucuresti
www.train-sim.ro
WEBSITE
http://www.train-sim.ro
LOCATION
Bucuresti
Piko face un bloc de 4 etaje, tipic epocii (Wohnblock WBS70 Basis set No 61146). :) M-am gindit ca poate v-ar place un mini-review.
Este o cladire bine realizata, cu ceva weathering facut din fabrica. Placile de beton arata realist si toate componentele se imbina bine.
Diorama mea nu este inca gata, asa ca l-am pozat pe un cimp pe care l-am avut la dispozitie. :)
bloc1-2.jpg

bloc2-1.jpg

bloc2-2.jpg

O obiectie pe care o am este ca perdelele furnizate sunt in numar prea mic si a trebuit sa-mi folosesc din rezervele Kibri si Auhagen pentru a nu face prea multe apartamente cu perdele/draperii identice :D
O alta obiectie este lipsa compartimentarii interioare, ceea ce face cam dificila iluminarea separata a camerelor. Am insa de gind sa il compartimentez cu hirtie neagra macar la citeva apartamente, pentru a le lumina pe timp de noapte. :)
In rest, ce i-ar mai lipsi sunt diferitele guri de aerisire prezente pe acoperisurile blocurilor noastre. Dar, cine stie, la nemti o fi altfel :D
bloc3-0.jpg

Are in dotare si placute cu numarul si cu numele strazii :D
Daca doriti machete mai mari, exista posibilitatea de a combina blocurile pentru a face doua sau mai multe scari, sau se mai pot adauga etaje (cu kit No 61147). Mie insa 4 etaje mi se pare perfect. :D
 
perdele

<r>Salut Lucian !<br/>
Din ce sunt confectionate perdelele ?<br/>
Cat despre lipsa unor perdele din set , exista o explicatie... acolo locuiesc olandezi , care dupa cateva zeci de generatii ce au avut interzisa atarnarea perdelelor la geam , urmasii ar cadea in claustrofobie daca le-ar etala... <E>:lol:</E> <E>:D</E> <E>:lol:</E> <E>:D</E> <br/>
rally</r>
 
Perdelele sunt o simpla hirtie tiparita. Se pot confectiona foarte usor cu o imprimanta color. Asa se fac cam la toate kit-urile, efectul este destul de bun, mai ales cind sunt iluminate din interior.
Perdelele nu lipsesc din set, sunt destule, dar sunt prea putine variante. Adica multe apartamente ar fi avut aceleasi perdele :lol: