Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ati vazut bine cu totii!
Noua venita in colectia mea este aburoasa 64.297 Roco (nr.art.62200)
yahoo.gif
yahoo.gif
yahoo.gif
 
64.297 a venit cu un impresionant bagaj de accesorii, pe care i le voi monta olecutza mai incolo. Mi-a trebuit cam o ora sa-i montez un decodor ESU LokPilot DCC 3.0 (studiat prospectul, demontat carcasa, montat decodorul, rulat fara carcasa, asezat firele incat sa nu incurce carcasa, montat carcasa la loc), dar s-a meritat cu prisosinta.
Locomotiva este realizata cu o finetze absolut fenomenala, depasind cele mai optimiste asteptari ale mele. Cred ca este inutil sa va mai spun ca bielele ei sunt corect realizate - altfel nici nu ma gandeam la ea :D. Conductele sunt realizate ca piese separate si nu doar "figurate", printre spitze si sasiu se vede pana pe partea celalalta (ceea ce in cataloage se exprima prin "prototypical daylight between chassis and boiler"), cabina este libera deoarece motorul este ascuns in cazan, rotile sunt metalice si au spitze fine & subtiri, culegerea tensiunii se face de pe toate osiile (inclusiv alergatoare si purtatoare :aplauze:), mersul este lin si aproape fara zgomot etc.etc.etc.
Ma bucur nespus de mult pentru sosirea acestei adevarate bijuterii la Caile Ferate "La Ursu", si le multumesc tuturor celor care m-au ajutat 8) 8) 8)
 
Nepoata 64 Roco are de partea ei tineretea, precizia si finetzea datorita noilor tehnologii de realizare, dar bunicutza 64 Guetzold are de partea ei calitatea de membra fondatoare a colectiei "La Ursu", soliditatea, valoarea sentimentala si... grija cu care a fost tratata de-a lungul celor aproape 40 de ani de existenta 8). Iata-le aici impreuna:
 
Cel mai probabil ai activat din greseala resize la 640 in momentul upload-ului. Poza P1080349_64_Roco_contralumina_detal.jpg este in 640 pe photobucket deci forumul nu are nimic...

P.S. Trebuie sa recunosc ca dintre camerele neprofesionale, cele Panasonic produc imaginile cele mai clare si mai corecte d.p.d.v. al reproducerii culorilor. Ai poze f. reusite indiferent de conditiile de iluminare... :aplauze:
 
dac a spus:
Cel mai probabil ai activat din greseala resize la 640 in momentul upload-ului. Poza P1080349_64_Roco_contralumina_detal.jpg este in 640 pe photobucket deci forumul nu are nimic...

P.S. Trebuie sa recunosc ca dintre camerele neprofesionale, cele Panasonic produc imaginile cele mai clare si mai corecte d.p.d.v. al reproducerii culorilor. Ai poze f. reusite indiferent de conditiile de iluminare... :aplauze:
Nu am dat "resize" niciodata; singura setare activa este ceva gen "reduce to 1 megabyte file size".
Multumesc pentru aprecieri! 8)

REZOLVAT!
 
Atunci cand vizionez poza aceasta din interiorul Photobucket, ea apare la dimensiunile 1024 x 768 pixeli:
http://i157.photobucket.com/albums/t72/mpursu/P1080353_64x2.jpg?t=1211137821
iar atunci cand introduc in mesaj codul pentru imagine, obtin

adica 640 x 480 pixeli.
Daca este greseala mea, OK, mi-o asum si o corectez, dar sa-mi arate cineva unde am gresit si ce sa fac :D

REZOLVAT!
 
Deoarece imaginea cu detaliul rotilor de 64 Roco in contralumina mi s-a salvat in Photobucket la 640 x 480, desi originalul are 2560 x 1920, am schimbat setarea respectiva la "reduce to 1024 x 768 (17" screen)".
Am sters imaginea buclucasa si am reincarcat-o sub incidenta noii setari. Acum imaginea stocata in Photobucket are 1024 x 768, ca mai jos:
http://i157.photobucket.com/albums/t72/mpursu/P1080349_64_Roco_contralumina_detal.jpg?t=1211139611
dar cu codul de imagine obtin

adica tot 640 x 480 :p

REZOLVAT!