Caile Ferate Alecsiene(CFA)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Avand in vedere ca la sat s-a modernizat prdul casei , am loc berechet pentru o dioarama pe module. Dar, in timp (probabil, dar eu sper sa fie asa) diorama va fi destul de mare, si se poate sa fie functionala pe analog? Daca da, sfaturi de cum sa procedez .
 
schita inca nu am , dar tema da: o lume pe care mi-o imaginez eu, asta am totul in minte . Eu nu vreau sa reproduc ceva, ci doar sa-mi creez propriul taram al trenurilor in miniatura . Loc am destul. Atata ca va trebui sa am rabdare, resurse financiare momentatn mici, deci totul se va desfasura greu la inceput, urmad ca peste 4-5 ani sa fie cat de cat finisat , si atunci nu voi mai depinde de banii parintilor . Eu pentru anu acesta imi propun sa fac primul modul , si anume gara care vreau sa fie terminus . dupa aceia in modulul urmator sa fac depul care sa fie de exemplu pe o parte a modulului si prin centru sa mearga linia dubla electrificata care vine dinspre gara terminus, si merge catre o alta gara a unui oras (dar nu terminus).
Deci ceva de ansamblu
Orasul X cu gara terminus din ea pleaca o magistrala care intr-o halta se desparte si una merge spre orasul Y si orasul Z care sunt unite la randul sau . Iar din Z pleaca o linie reginala simpla neelectrificata spre un satuc (sau poate o mocanita :p )
Sper ca m=am facut inteles.
Cu stima , Alex
 
si atunci incep lucrul cu statia Y sa zicem pe parcurs ajungand sa fac si gara X terminus . cred ca la asta te-ai referit. Oricum la ideea cu gara terminus nu renunt :)
 
alecs11 a spus:
si atunci incep lucrul cu statia Y sa zicem pe parcurs ajungand sa fac si gara X terminus . cred ca la asta te-ai referit. Oricum la ideea cu gara terminus nu renunt :)

Da, m-am referit la o statie de parcurs, prin care trece trenul.
Poate fi o halta, o statie mai mare in care, asa cum ai spus, poti combina liniile H0 cu H0e ce pleaca spre o exploatare forestiera etc.

Variante sunt multe si cu ocazia asta, cum ii place lui Raly sa zica, iti "faci mana'' si cand vei ajunge la statia terminus lucrurile vor fi mai usoare, cel putin teoretic.

Spoor!
 
bun, acum intrebari mai "tehnice": Din ce material sa fie modulul si de unde se poate face rost?! Relieful il fac din polistiren exapndat peste care pun servetele inmuiate in aracet pe care le pictez cu mare si acoper iarba noch .Am vazut ca iese fain, si satisfactia e mare cand faci cu mana ta ;)
 
Variante sunt mai multe. Alegerea este tot la tine.

Poti folosi scandura de brad de 2,5 mm grosime pentru structura de rezistenta a modulului si s-o acoperi, planseta, cu osb de 9 sau 12 mm.

Poti face structura de rezistenta din osb de 18 mm si s-o acoperi cu osb de 9 sau 12 mm.

Posti lucra in sistem "coaste''', adica faci sectiunile transversale ale reliefului si numai baza caii de rulare (a liniei) a faci din osb de 9 sau 12 mm. Restul ''coastelor''se acopera cu plasa metalica fina sau, nu am incercat, cred ca merge plasa de fibra de sticla peste care modelezi cu iopsos sau servetele muiate in aracet.

Poti lucra numai in polistiren extrudat.

Variante sunt multe.

Materialele le gasesti la orice magazin sau depozit ce comercializeaza materiale de constructii.
De preferat este sa cumperi scandurile gata geluite, trase la rindea, ramanand doar sa le mai slefuiesti acasa ca sa arate mai bine.
In cazul in care cumperi osb de la magazine gen Brico vezi ca ei iti ofera posibilitatea sa-l debiteze la dimensiunile pe care le dai - taieturi drepte.

Imbinarile cu suruburi din lemn, coltare metalice, aracet si ... cam atata.

Spoor!