Scule si dispozitive utile pentru modelism.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ButonEL a spus:
Asta este problema, nu am lucrat cu lemn pana acum si nu stiu din ce sa fac cadrul care sustine acoperisul. Initial m-am gandit la bete de chibrit insa nu sunt foarte incantat de acestea.

LDH a spus:
Pai betele de chibrit sunt prea scurte.

La Mr.Bricolaj (intersectia M. Bravu cu Calea Vitan), langa standul cu masini electrice, este un stand de modelism.
Gasesti acolo baghete de 4 x 4 mm care sunt cam groase pentru structura si mai gasesti balsa de 2 mm grosime din care tai baghete de 2 x 2 mm ce se apropie mai mult de structura reala.

:( Si acum spui? :p Eu stau in spatele spitalului Victor Babes pe langa sectia 12 politie la 3 statii de autobuz sau un minut de mers cu masina, cum de nu am stiut de asta!!! Stupid me! Maine la ora 10 sunt la Mr. Bricolaj sa ma dotez cu cele necesare.
M-ai salvat pentru ca eram gata sa fac o comanda pentru lemn de balsa tocmai de la o firma din Botosani.
Ai trei beri de la mine cand ne vedem, multumesc.
 
Am fost ieri la Mr. Bricolage unde din pacate rafturile erau aproape goale, am gasit o singura placa de 2x100x1000 mm pe care am luat-o impreuna cu una de 3x100x1000 mm. Era si o placa de 1x100x1000 mm pe care initial am vrut sa o cumpar insa era destul de deteriorata renuntand la ea.
M-am multumit cu ce am gasit deocamdata insa am compensat lipsa de materiale cu un cutter Stanley iar cu ocazia asta sper sa am un spor mai bun la lucru. :D
 
Bravo pentru achizitii dar ..., of, iarasi dar ... si sa nu-mi spui ca abia acum spun :D

Pentru balsa nu este prea bun acel cutter deoarece are lama cam groasa, ca sa fiu elegant.

Pentru balsa ai nevoie de un cutter cu lama cat mai subtire altfel nu prea o sa reusesti decat cu mari eforturi sa tai la 1 mm sau 2 mm.

Pana pun poza ca sa iti arat despre ce este vorba poate am norocul sa nu te fi apucat de lucru si sa-mi iau injuraturi :D
 
Stai linistit, am cutterul vechi cu lama subtire iar pana maine dupa amiaza nu ma apuc de lucru, ieri dimineata am facut cumparaturile dar am ajuns seara acasa iar astazi fiind duminica nu fac treaba.
Pe cel nou il voi folosi mai mult pentru carton.
Nu ai de ce sa-ti faci griji orice sfat este bine venit, mai devreme sau mai tarziu. :)
 
Uite ca revin, sper in timp util, cu fotografia promisa



Este o trusa pentru hobby nu cu prea mari pretentii dar foarte folositoare.
In primul rand are mai multe lame pentru cutter, acestea se fixeaza aproximativ ca cele folosite de chirurgi (scalpel).

Avantajele sunt mai multe:
-lame subtiri;
-se pot schimba lamele in functie de ce vrei sa tai;
-taie foarte bine balsa de la 0,5 mm in sus fara sa franjureze;
-pret de cost redus, intre 18 - 25 lei in functie de unde il iei.

L-am cumparat de la Bricostore.
Probabil ca mai sunt si in alta parte si sigur ca te-ai uitat la sculele de modelism la Mr. Bricolage.

Ti-am spus ca merge si cu ce ai luat dar cu ceva mai multa atentie.
 
Super! Iupiiiiiii...
Multumesc pentru informatie, maine dau comanda. Nu am avut timp sa lucrez dar sper ca saptamana viitoare sa prezint progrese.
Am mai facut comanda la papelmodel pentru carton de 2 mm iar prima impresie a fost frumoasa sa vedem cum merg lucrurile mai departe.
Inca odata multumesc pentru suport, sincer nu am avut timp sa caut.

Cu respect!

L.E.
Astazi am ridicat de la posta trusa hobby si imi place foare mult, este perfecta pentru ce am eu nevoie.
Jos palaria pentru serviciile papermodel.

Mai pun o bere deoparte pentru tine.
 
ButonEL a spus:
L.E.
Astazi am ridicat de la posta trusa hobby si imi place foare mult, este perfecta pentru ce am eu nevoie.
Jos palaria pentru serviciile papermodel.

Mai pun o bere deoparte pentru tine.

Ai grija mare cum tai cu lamele patratoase, cele din stanga imaginii puse de mine, ca se rup foarte usor.

Cand tai cu ele, goluri mici in general, tai cat mai aproape de perpendicular si misti incet cutterul, ca si cum ar fi un balansoar, fara a misca stanga dreapta fata de linia de taiere si fara a apasa excesiv altfel risti sa ai doua din fiecare :D evident neutilizabile.
 
mai bine sa le rupa pe alea si sa isi ia alte lame de acelasi tip,cele din cutie nu
sunt prea grozave,trebuie multa atentie si la mandrina de plastic,eu deja am rupt
filetul la una :D
 
pai s-a rupt...ca nu am taiat numai carton si hartie,am taiat si plasitc si lemn
am avut eu grija sa le folosesc la maxim,ca de aia sunt scule(ca sunt chinezesti nu
se pune :p )
 
Florinn a spus:
@Ldh

am vazut prin pozele tale asa ceva:

link

ne poti spune ceva despre material? mersi.

p.s. cand se incheie discutia voi muta mesajele la subiectul "scule pentru modelism ..."

Da, este un Cutting Mat, mai pe romaneste una bucata A3 dintr-un material gen plastic ce are ca proprietate principala inchiderea taieturilor.
Deci daca tai pe el o bucata de balsa nu trebuie sa iti fie frica de taietura pe plansa. Aceasta se inchide. Evident ca nu la nesfarsit.
O alta proprietate, lasand la o parte gradatiile care mie personal nu-mi folosesc, este aceea ca ne fiind fibros, ca lemnul, taietura se face asa cum doresti iar cutterul trece pe acolo pe unde vrei sa treaca.

Nu am incercat sa vad daca adezivul, gen cianoacrilat, se curata daca l-ai scapat pe suprafata.

Este relativ ieftin, 50 sau 55 de roni un A3, si merita toti banii.