Diorama pe segmente a Trainsylvania Railway Club

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Florina a fost si ea prezenta si a lucrat la o casuta:



Ionut a mai plantat si niste stalpi de telegraf:



Apoi, pentru a nu strica taditia, Cristina a trecut si la munca de jos, vopsitul sinelor:



Si a avut un mod inventiv de a vopsi in locurile mai putin accesibile privitului:

 
Eu am muncit la montajul catenarei, pentru testare am folosit binecunoscuta locomotiva Trix si drezina de lucru la catenara:





Dupa prinderea firelor pe stalpi, am intarit legaturile intre fire prin cositorire, iar pentru ca scula buna face jumatate din treaba, eu am lucrat cu asa ceva:

 
Alin a continuat si cu plantarea de stuf pe teritoriile invecinate baltii, aici puteti vedea si scula folosita pentru plantarea firelor:





Apoi a urmat o prima etapa de completare cu pamant, pietre si nisip pe alocuri:



Cam asta a fost,

s-a muncit mult, va asteptam cu comentarii si opinii la subiectul dedicat discutiilor,
vom reveni curand cu noutati.

ciao.
 
Salutare

cateva noutati de la diorama,

Ieri s-a lucrat, prezenti la datorie au fost Ionut, subsemnatul si Florina.

Pe scurt, Ionut a tras o carare din sat pana in gara:



A vopsit izolatorii stalpilor de telegraf:



Si a continuat cu "impaduritul":





Florina a continuat cu casuta, eu am lucrat la schema lui Alin, absent nemotivat de data asta (Aline ne auzi ? :) )
 
Salutare,

iata ca dupa o lunga pauza, revenim cu noutati de la Cluj:
ieri s-a lucrat la diorama, ce-i drept pe apucate, s-a tinut si intalnirea saptamanala.

Ce noutati avem, Sandy a inceput impadurirea in zona de munte:



S-au folosit facuti din ramuri naturale busch/noch, si frunze busch:



pauza de scris la acest mesaj..penalty la Cluj ... 1- 0.. revin la scris..
 
In timp ce asteptam blatul pentru a putea sa startul constructiei orasului din centrul dioramei, se construiesc cladiri, iata o cladire a postei asamblata de Attila:



Eu am lucrat la triaj, desi nu pare mare lucru, daca pana acum trenurile erau puse in triaj "cu mana", pentru prima data am reusit sa traversez triajul cu un tren de marfa, fara probleme, practic 1 linie este functionala, trebuiesc reconditionate si celelalte 4.



Cam atat pentru ziua de ieri,

Inainte sa inchei, vreau sa multumesc in numele clubului, lui @Victorian, vacutele facute cadou de el au ajuns la noi cu bine, multumim Victorian, gestul tau este apreciat la adevarata valoare si te consideram ca facand parte din echipa !
Speram sa ne vedem cat de curand.



Vom reveni!
 
Salutare,

noutati de la diorama:

Sambata, Ionut a lucrat in zona ho/hoe2:



Cum se sculpteaza cu cuter-ul, pas cu pas:



Rezultatul final:



Intre timp s-a mai rulat trenul de serviciu, dupa o prima tura se rulare si curatare perii, dupa a doua tura ele aratau asa:



Luni, Sandy a lucrat la stanci:




Lucrarea inca nu este gata.

Eu am lucrat ca de obicei, la infrastructura:



(revenim curand, va asteptam cu comentarii si sugestii la subiectul dedicat discutiilor)
 
Salut

la Cluj se lucreaza, ultimile noutati de la diorama:

s-a continuat lucrul la triaj, terasamentul in ultimile zone fara, liniile inainte de balastare:




"Sculele" utilizate in operatiunile ce urmeaza:



La imbinarea dintre module am pus ca si la alte imbinari, folie de plastic:



Pe linii am pus pietris crem rezultat din diverse amestecuri de nuante diferite, in zona macazelor am pus pietris crem amestecat cu pietris gri, urmeza la final sa pun pietris negru in zona macazelor, incercand sa imit murdaria din aceste zone, din realitate:

- am lasat o linie libera, pe aceasta urmeaza sa pun pietris mai gri, ca si cum la linia respectiva au fost lucrari recente.


Voi reveni cu poze atunci cand lucrarea in aceasta zona este gata.

Sandy a continuat in zona stancilor de la Hoe:



No comment ... pot doar sa imi imaginez cum va arata aceasta zona cand va fi gata.



(vom reveni)
 
Salut

cateva poze mai recente de la triaj,

dupa mai multe sedinte de lucru la asezatul pietrisului in triaj, zona arata acum asa:




Evident ca foaia de banda va fi luata jos dupa ce pietrisul se intareste.




Un ochi atent observa varietatea mare de "texturi" utilizata, diferite nuante de pietris, mai negru pe la macaze, mai crem pe unele linii, mai gri pe o linie unde se presupune ca au avut loc lucrari de intretinere.
 
Salut,

noutati de la Cluj, desi ieri la club a fost intalnire de discutii si voie buna, s-a lucrat si la diorama, cel mai harnic a fost Sandy, care a lucrat la zona HOe, poze:

- pentru inceput a mai indreptat pe ici pe colo relieful:



- apoi a incercat diverse tehnici aplicate pe versant, dupa o prima etapa, zona arata asa :




(Alinoch, ai face bine sa vi sa iti ridici decapotabila, se lucreaza in zona si ti-o zgariem)
 
- Sandy a continuat apoi cu vegetatia in zona din curba de intrare in gara:






- stapanul ierburilor cunoscut si sub numele de oracolu' din manastur, pus pe fapte:



- tot el a adus si un poster pe care trebuie sa decidem unde da cel mai bine:



Va asteptam pt discutii la subiectul special creat.
 
Salut,

revin cu noutati, ieri s-a mai lucrat la diorama,

- la triaj an finalizat "betonarea" balastului cu aracet, nu am poze pentru ca nu e cine stie ce de aratat, tehnicile au mai fost prezentate anterior, o poza cu "scula" utilizata pentru pusul solutiei de aracet in zona delicata a macazelor:



- m-am apucat apoi de zona fabricutei de galvanizare, aveam de astupat o gaura, am preparat niste glet si l-am "modelat" asa cum se vede in pozele de mai jos:



Va fi ulterior vopsit in culoarea cimentului.

Am pregatit pentru pus pietris imbinarea de module de la intrarea in triaj



Am lucrat si la podul de intrare in triaj, am pregatit imbinarile pentru pusul pietrisului:


 
Apoi am pus pietris pe aceste zone




Apoi am pus pe alocuri "pamant", prelucrat prin metoda prezentata de Ionut cateva pagini mai in fata:



Vroiam sa il pun aici:



La sfatul lui Ionut, am pus mai intai solutie de aracet, apoi am presarat praful de pamant peste:



Asa arata zona inainte de uscare:

 
S-a lucrat si azi la diorama, prezenti la datorie au fost Ionut si subsemnatul.

Ionut a inceput amenajarea zonei garii mixte H0/H0e:



Cateva poze cu pamantul pus cu 1 zi inainte, acum aproape uscat:



Eu am pregatit zona din vecinatatea triajului pentru "plantat" vegetatia, aceasta zona arata asa pentru ultima data ;) :

 
- pasul 1, cu o pensula se intinde aracetul, aracet de parchet nediluat:



- apoi un prim strat de iarba mica (3mm daca nu gresesc), culoare verde de vara, amestecat cu verde de primavara, si amestecat cu putine fire de wildgras (iarba de 7 mm)



- pe zonele lasate libere am completat cu amestec de iarba wildgrass, 4 nuante, 2 de verde si 2 mai spre galben (acestea din urma in proportie mica)



- continui cu aracetul, am ales sa acopar pe rand cate o zona mica pentru a evita prelingerea aracetului:



- amestecul de iarba, ne-omogenizat de tot, pentru ca nici in realitate culoarea nu este omogena



- cam asa arata zona la final, culoarea alb a aracetului va disparea complet dupa uscare:

 
- o alta zona :



- dupa intinderea aracetului nediluat, am pus din loc in loc solutie 50%-50% aracet/apa pe care am intins-o cu pensula, pentru a astupa pori si omogeniza aracetul (metoda Ionut)

i

- zona inverzita, folosind toate tipurile de iarba de care am amintit mai sus:



- o alta zona:



- iarba:



- cateva imagini mai panoramice:

 
Cum va amenaja Ionut zona H0/H0e:



Va voi prezenta tipurile de iarba folosite, pe cat posibil cu codul NOCH aferent:

- wildgrass - (cod : vezi catalog noch)

- iarba de vara

- iarba de primavara

- feld grass, intre iarba mica si wild grass ca inaltime (punga goala, culoarea a fost galben - maroniu)

- feld grass, galben auriu

- wildgrass, verde viu

- wildgrass, verde mai inchis - (cod - vezi catalog noch)

Cam astea au fost principala tipuri de iarba folosite.

Va asteptam pt discutii la subiectul special creat.
 
Iata si niste imagini realizate cateva ore mai tarziu, aracetul nu este uscat pe deplin dar arata altfel:




- iarba pusa cu GrassMaster sta drept:



(din pacate in poze culoarea ierbii este amplificata de catre lumina neoanelor, arata putin mai bine in realitate)



Vor urma curand balariile, tufe, buruieni, 2-3 copaci.
 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Salut,

noutati de la Cluj, mai intai pozele:






Toate aceste lucrari au fost intreprinse de unicul si inconfudabilul stapan al ierburilor, Sandy :).

Desi, personal am fost cam sceptic in privinta utilizarii "drumului-imitatie de piatra cubica" de la Noch, trebuie sa recunosc ca imi place foarte mult cum a iesit zona H0e.

Bravo Sandy!