Calea ferata din Vest, C.F.V.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna Rudi,

pai cam tot ce a circulat la DRG din 1929-30 si pana la razboi... P10, chiar si P8 au fost, si cam tot ce era de rapid: 01, 02, 03, diferite 17, diferite 18, 19.0... nu prea am vazut 05, 06 sau 01.10 sau 03.10 la asemenea trenuri, in rest merge cam orice...

in MIBA de cand aparusera 28er de la Roco acum cam un an dadea Michael Meinhold indicatii si cateva trenuri scurte de epocile II si III!
 
Merci Horia,
Am un set de vagoane nou Liliput Gr28. Dar am sa-l prezint la colectia mea ,sa nu mai poluam topicul :mrgreen:
 
Modele noi din luna mai la CFV :wink:
Locomotiva electrica BoBoBo E.656 "CAIMANO" FS de la Roco







Locomotiva este echipata cu decodor Esu LokPilot v.3 si cu ajutorul functiei aux1 ,farul central se poate aprinde independent de farurile coltare. :aplauze:

Locomotiva diesel M61 020 MAV Nohab Roco



Locomotiva este asamblata la fabrica Roco din Arad........se vede acest lucru si cu asta cred a am spus tot :-|

Nohab Roco alaturi de Nohab Heljan






si alturi de M62 Roco






Seria 19-80 RIC SBB de la Liliput


Hbbillns CD de la Roco


Eas si Eas-x Klein Modellbahn MAV




Si am lasat la urma o noutate importanta la CFV:
Bme 20-41 CFR epoca IV Sachsenmodelle din setul BalkanExpres I
 
Salutare
C.F.V. s-au intregit cu noi modele.Acestea sunt:
Un vagon mai special adaptat transportului cu feribotul(Fahrbootwagen tip Gbmhs 51) de la Liliput


Locomotiva Rh 1116 061-1 (Taurus 2) OBB inchiriata la Gysev-ROeEE produsa de Roco


Locomotiva BR 146 233-2 DB( REGIO Bahn ) de la Roco





Este un model nou de la Roco si binenteles are si el o particularitate.Iluminatul fiind realizat cu LED-uri particularitatea acestui model consta in faptul ca este functionata "faza lunga" a farurilor coltare.De asemnea si afisajul rutei este iluminat cu un led galben.
 
Salutare
Va prezint cateva noutati la sfarsitul lunii iunie

Vagon restaurant FS "Pizza Expres" realizat de ACME:




Vagon salon FS Grand Confort produs de Roco




Vagon cu post de conducere DB Bimdzf de la Roco


=



Vagon de dormit DSG tip WLAsug(e)20 produs de Rail Top






Vagon de marfa D-TWA tip Habbilns de la Trix



Automotor HOe seria 5090 OBB "Pinzgau Bahn" realizat de firma Leopold Halling.Modelul este echipat cu 2 motoare Mabuchi,lumini bidirectionale si amenajare interioara.











Autobus articulat MB Citaro din Trieste, model Rietze


Autobus Solaris Urbino din Gdansk ,model Rietze
 
Saptamana aceasta a fost in vizita la depoul C.F.V. DA-1013 de la Arad(colectia Grandpagscout).Vizita a fost motivata si de faptul ca la solicitarea lui Gabi am modificat sunetul din decodorul EsU respectiv am inlocuit sunetul de goarna cu sunetul de fluier caracteristic Sulzerului.
Va prezint cateva poze facute in depoul C.F.V. cu DA-1013 si DA-780 si un film in care se poate vedea si auzi modificarea :