Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
trenul regal va fi pus in circulatie

<t>vineri 9 mai va pleca din gara de nord in jurul orelor 9 dimineata trenul regal cu o locomtiva cu aburi pe un traseu mai mare in tara .Traseul inca nu il cunosc dar o sa va tin la curent cu acest lucru si am sa va spun cu aproximatie prin ce orase va trece.</t>
 
Informatie de ultima ora:
In data de 10.05.2008 ora 9:00 trenul regal pleaca din Gara de Nord catre Iasi.
Restul statiilor nu il cunosc acum.
Sper ca maine dimineata sa aflu locurile pe unde va trece.
 
Vezi aici.

Si informatia nu este chiar "de ultima ora" avand in vedere cele scrise cateva mesaje mai sus... :wink:
 
In legatura cu trenul regal:

Organizam o intalnire la Iasi, Tudor Corbul si cu mine ne vedem maine pe la vreo 8:50-9:00 urmeaza sa mai vorbim in seara asta, mai vine cineva ?

:D
 
Trenul regal a trecut si prin Bacau:







:mrgreen:

Am sa revin cu mai multe poze, si un filmulet.
 
Azi a avut loc un accident deosebit de grav!

In Valea Calugareasca a deraiat un tren de persoane, mai multe persoane au fost ranite iar o persoana a decedat pe loc. Nu imi dau seama cum au putut fi raniti asa de grav, trenul era inca "in picioare", compunerea trenului : vagon clasa 1 plus 4 vagoane etajate modernizate.

Nu vreau sa ma iau dupa ce-i de la stiri care de multe ori abereaza, totusi, au spus ca trenul a deraiat din cauza vitezei mari a trenului pe o sectiune unde ar fi restrictii.

Rog pe cei care stiu mai multe sa ne spuna.

E trist ca a trebuit sa se intample asa ceva ca sa se traga un semnal de alarma legat de starea proasta a infrastructurii. Sa vedem ce urmari va avea un asemenea accident.
 
Victima care a decedat,din cate stiu eu si-a sectionat jugulara intr-o bucata de geam produsa la impactul cu solul impactul cu solul (Dumnezeu s-o adihneasca!)
 
programul trenului regal ,care a plecat dimineata la ora 9,38 din bucuresti:
10 mai ora 18,24 iasi
11 mai ora 12,27 suceava
12 mai 11,50 sibiu
13 mai 19,00 medias
Trenul era compus din locomtiva electrica vagom de dormit si vagon restaurant modernizate,precum si cele 5 vagoane ale trenului regal
voi reveni si cu poze
 
Salut !!!
Din ciclul" O belea nu vine niciodata singura!",astazi va prezentam inca o deraiere( ....prezint acest lucru nu cu bucurie,ci cu tristete in glas :( :( ):

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/804709/Trenul-Bucuresti-Sighetul-Marmatiei-a-deraiat/
 
cristiCFR a spus:
Mai bine sa moara un hot decat calatori nevinovati. :fluierat:

Tocmai din cauza hotilor se pot pierde zeci/sute de vieti pe liniile din Romania.Daca nimeni nu incearca sa puna la respect acesti hoti (cica n-au ce manca,duceti-i oameni buni la sediul fortelor de munca ca au ce alege :D ),noi vom putea fi victime ale unor oameni inconstienti... :(
 
Dar, uite ca politistii au probleme daca folosesc armamentul.
Pina la finalizarea cercetarilor cred ca sint suspendati, si nu prea le convine.
unde mai pui ca deunazi niste politisti comunitari s-au luat la bataie cu niste hoti de fier in zona Canalului Dunare Marea Neagra, iar hotii erau hotariti sa-i dea in judecata.
Mare stire la telejurnal.
 
Oricum exista proceduri de la politie ce mi se par nepotrivite.Bine,de furat fier vechi din tren sau componente din infrastructura este strict interzis,dar sunt situatii in care politaii' sunt nevoiti sa procedeze asa.Pacat ca a fost omorat hotul...Nu vroiam sa-l sustin sa fure in continuare,dar nu asa trebuia oprit. :-?
Numai sa nu le treaca prin cap sa impuste si pasionatii de trenuri,ca deja li s-ar interzice dreptul la libertate si sunt mult mai mari problemele atunci... :roll:

Revenim la subiect. :)
 
Florinn a spus:
Miercuri, 28 05 2008, ora 16:00 (cu aprox.), va pleca din Gara Sinaia spre Bucuresti, trenul regal tractat de o locomotiva 230.. .
Care intre timp o sa se transforme in una 41..., invocand acelasi motiv ca singurii oameni capabili sa conduca o astfel de locomotiva sunt pe Dracula Express.......
Si, se poate stii si ora sosirii in Nord? (subliniez ora sosirii, nu ora evenimentului cu ziaristi sau mai stiu eu ce ora la 30-60 min dupa sosirea la peron)
 
shoppy a spus:
Florinn a spus:
Miercuri, 28 05 2008, ora 16:00 (cu aprox.), va pleca din Gara Sinaia spre Bucuresti, trenul regal tractat de o locomotiva 230.. .
Care intre timp o sa se transforme in una 41..., invocand acelasi motiv ca singurii oameni capabili sa conduca o astfel de locomotiva sunt pe Dracula Express.......
Si, se poate stii si ora sosirii in Nord? (subliniez ora sosirii, nu ora evenimentului cu ziaristi sau mai stiu eu ce ora la 30-60 min dupa sosirea la peron)
Numai ca Dracula Express circula Sambata si Duminica , deci oameni capabili sa conduca o astfel de locomotiva sunt libri Miercuri