Magazine de Trenulete si accesorii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@felippe,

garantia este obligatorie ptr orice produs electronic,electric etc
 
Absolut de acord cu Vali!

Am patit exact ceea ce a spus el... am cumparat un produs de care n-am fost multumit si l-am trimis inapoi. Vanzatorul insa (trebuie sa precizam, ... din Kent, UK) nu numai ca n-a comentat, ci mi-a returnat inclusiv pretul transportului!

Rezultatul? am mai cumparat de inca trei ori de la ei, si nu ezit sa-l recomand tuturor prietenilor mei!

Insa imi trimite marfa comandata a doua zi, si mie imi soseste in aproximativ o saptamana, in mod operativ, nu dupa o luna, nu dupa trei! Iar relatiile cu clientii DUPA vanzare sunt exact asa cum spune Vali.

Din pacate pentru vanzatorii din Romania, pana vor ajunge la acest nivel de calitate... prefer sa platesc pretul transportului Marea Britanie-Romania! ;-)
 
cosmin78 a spus:
eu cumpar(de 6ani) cu discount de 10-20%,am garantie 1an fabricant +1an vanzator
recent mi s-a schimbat un decodor loksound,fara costuri aditionale, in conditiile in care garantia(magazinului) mi se
apropia de sfarsit.peste tot in lume cumparatorul vrea produse ieftine si de calitate
:wink:

Calitatea produsului este una, a serviciilor de vanzare / post-vanzare este alta. Nu le amestecati.

Si este normal sa primesti un discount cand esti client fidel al unui comerciant! Si cu asta ai atins exact problema pe care o dezbatem: crezi ca acel comerciant, dandu-ti un discount de 10-20%, iti vinde in pierdere? In niciun caz. In concluzie, are un adaos mare, care ii permite sa faca acest discount.

Un adaos mare implica un pret mare si astfel, batalia intre concurenti se da cu alte arme decat un inutil si perdant de toate partile razboi al preturilor.

Sper ca m-am facut inteles. Ce am vrut sa subliniez (si Cosmin m-a ajutat) este ca nu pretul mic reprezinta intotdeauna cea mai buna alegere!
 
felippe a spus:
Si cu asta ai atins exact problema pe care o dezbatem: crezi ca acel comerciant, dandu-ti un discount de 10-20%, iti vinde in pierdere? In niciun caz. In concluzie, are un adaos mare, care ii permite sa faca acest discount.

...sau are si el un discount mare.la produsele Roco,de exemplu,reusesc
sa le cumpar la acelasi pret de pe sit-ul Roco,sau chiar mai ieftine...
cu(10-20%)...desi aceasta reducere mi-o aplica numai la produsele aflate
pe stoc...cateodata si la valori mai mari.ca urmare...ma mentin client
fidel :D
 
Este o intreaga discutie cu modul de vanzare al produselor la noi. Daca afara este ceva normal sa returnezi un produs cumparat pentru ca nu se ridica la nivelul asteptarilor sau pur si simplu nu-ti mai place, la noi nu doar ca vanzatorii s-ar astupa la un astfel de comportament, dar nici multi clienti care sa aiba o astfel de tendinta nu cred ca exista, pentru ca nu a functionat piata noastra in acest mod.
In timp se vor mai "spala" lucrurile, dar cred ca la ora actuala tendinta este chiar de balcanizare a unor distribuitori veniti de pe afara.
Trebuie sa inteleaga faptul ca o atitudine de respect si de profesionalism fata de client duce la o crestere directa a profitului, si aici este treaba patronului care trebuie sa stie sa-si cointereseze angajatul. De multe ori prin supermarketuri, am dat de oameni care stiau mult mai putine decat mine despre produsul pe care vroiam sa-l cumpar (electronic) si aveau o atitudine de totala nepasare si indiferenta fata de ceea ce vreau eu, cred ca din cauza ca erau platiti la fel indiferent de modul si de cantitatea pe care o vindeau.
Evident ca daca sunt multumit de serviciile unei firme o voi recomanda si altora din grupul meu, si asta duce la cresterea vanzarilro, dar unii constientizeaza mai greu asta.
Am dat exemplul firmei din Oradea, care vinde produse Mehano la poarta, ca distribuitor, la un pret mai mare decat al firmelor care cumpara de acolo, printr-o politica de discounturi adecvata. Asta e.
Preturile pe raft sunt oricum mult pompate, si majoritatea reducerilor de dupa sarbatorile de iarna se bazeaza tocmai pe diferenta dintre pretul produsului si gramada de adaosuri care sunt puse, in special in perioada sarbatorilor.
Cu garantia si postgarantia ce sa mai vorbim. Dupa ce ca poti sa alegi dintr-o gama asa de mica de produse ca parca mai bine stai acasa, sunt si probleme. Am cumparat un nikon cu o gramada de bani, care are o mica problema de nou, odata scos din cutie, si singurur service autorizat este la bucuresti, unde il pot trimite gratis, dar platesc interventia, desi este in garantie. Si atunci se mira meseriasii din comertul de pe la noi ca dau oamenii iama in supermarketurile de la unguri ca sa cumpere cate ceva.
 
Referitor la preturi, cred ca e bine sa fie de toate pentru toti, adica si produse care evidetn ca sunt mai slabe calitativ, dar au preturi mai mici, si produse cu preturi mari si calitate pe masura. Numa sa nu ni se vanda produse proaste la preturi mari :D .
Asta pentru ca nu toti isi permit sa cumpere un model scump, chiar daca sunt constienti ca este mai bun, pentru ca asta e nivelul lor financiar, nu toata lumea are aceeasi bani.
 
Salut,

ai dreptate in ceea ce zici, e bine sa fie de toate pentru toti, insa,

vezi ca se discuta putin din alt punct de vedere! Se discuta din prisma preturilor mari/mici in general, comparand 2 magazine care au aceeasi marfa, dar, unul cu preturi mai mici si servicii mai proaste, altul cu preturi putin mai mari dar servicii mai bune.
 
Da, Florinn, ai dreptate
cred ca asta se petrece din multe cauze dintre care unele sunt obiective.
Daca patronul care conduce afacerea in speta are si alte afaceri de alta natura, care sunt aducatoare de profit, poate sa meagra pe o politica mai dulce din punct de vedere al preturilor si serviciilor oferite.
Povestea cineva pe un forum, Olaf cred, de "alt fel" de modelism, ca se bazeaza aproape exclusiv financiar pe vanzarea din lantul sau de farmacii si componente de calculatoare pentru a obtine preturi mai mult decat rezonabile pentru machete.
La fel si la Rally, preturile sunt ok.
Cred ca daca incerci insa sa traiesti numai in domeniul modelismului deocamdata pe meleagurile noastre este un pic cam greu.
Dezbat des aceste chestii de-a dreptul filozofice :D cu un prieten de la lucru si noi avem sperante ca in cativa ani va fi mai bine si pe la noi, daca lucrurile se aseaza, oamenii devin mai putin stresati si or sa aiba o vedere ceva mai larga.
 
In Russia, Ucraina si Latvia sunt niste producatori de modele de trenulete si de masinutele in scara HO si TT. De fapt cu mare serie se produc modele numai la scara TT de doua firme din Sankt-Petersburg (Russia) si la HO j companie din Riga (Latvia). Cele alti producatori lucres cu tehnologia Resin-Kit si productia lor e destul de rara (fie care model se produce cu mica serie pana la o 100 de exemplare).
Producerea masinutelos s-a concentrat la Ucraina. Si cu masinutele stare e destul de interesanta: fiind ca ele se produc de modelistii acasa, nimeni nu stie precis ce modele se produc si in ce cantitate. Este numai o firma legala de masinutele.

Aici dau lincurile la unele din aceste firme, care au si Internrt magazin

MODELA http://www.modela.lv/ - producator de HO din Latvia (mica serie)

MINIATIURMODELLE - http://www.miniaturmodelle.net/osc/catalog/index.php - producator de HO (vagoane si masinele GAZ) din Latvia (mare serie din plastic si deasemenea - internet magazin de calitate buna unde se poate procura orice model, produs in ex-USSR)

MINICLASSIC - http://www.miniclassic.ru/ - producator de masinutele din Ucraina (mare serie din plastic)
 
Salut,
www.adlergmbh.de (Marienplatz)
www.alex-moba.de (Sonnen str.27)
www.modelleisenbahnen-braun.de (Landsberger str.317 )
www.modellbahncentrum.de (Orleans str.33 )
www.gleis-11.de (Bayer str.16b )
www.modellbahnprofis.de ( Feldmochinger str.35 )
Mai este si Conrad la OEZ (Olympia Einkaufszentrum )
Obletter si Hertie (Karlsplatz -Stachus )
 
Multumesc,

e bine ca ai scris si adresele, ma ajuta mult. Sper sa am timp de toate.
 
mai este un mag in centru
nu cred sa fie din lincurile de mai sus
dar parchezi in centru vechi si intrebi
stie lumea de el
e mare un etaj jumate
sunt raritati acolo /nu prea vezi start seturi :)
in schimb preturi pe masura
repet e chiar in centru vechi
 
Cel mai bine ar fi sa intri pe site-urile producatorilor si sa cauti distribuitori oficiali. Altfel exista google :lol:
 
Intamplator am gasit si doua situri ale unor magazine sau distribuitori din barcelona

http://www.gotthardtrens.com/

http://www.infonegocio.com/trenes-aguilo/
 
@Robert

www.palauhobby.com
www.gotthardtrens.com
www.cavalldeferro.com
www.rocafort.com