Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut

cateva cuvinte despre intalnirea de miercuri.

Prezenta a fost numeroasa:



Vestea buna e ca vin forte proaspete sa puna osul la diorama. Atat Florian cat si Adrian (the new guy) s-au aratat foarte interesati in acest sens. Florian vrea sa faca planul urbanistic al orasului, Adrian s-a oferit sa puna la punct partea electrica a dioramei, cu alte cuvinte ne-am completat perfect lipsurile.

Ca de obicei, au fost discutii aprinse, Dan a adus noutati de la "G", Sandy si-a refacut stocul de coniac :), si multe altele..

Desi nu apar in poze au mai fost prezenti Cornel si Alin. Aline ... modulul nenea ;)

Cam atat, ne vedem dupa sarbatori.

Asociatia Trainsylvania ureaza tuturor trenulistilor

Sarbatori Fericite !
 
As dori sa fac o "precizare":nu am refacut doar stocul de coniac :D ci si cel de material feroviar:BR 45 si 52 Liliput,BR 64 si 1043 de la Roco,doua seturi de vagoane de calatori DB si DR plus vagonul lui Adenauer tot de la Liliput.....
Dar despre ele mai pe larg dupa :
Sarbatori fericite!!!
El Presidente :D
 
Salutare,

revin cu poze de la intalnirea de ieri.

Nelu, cel mai nou membru al clubului, a adus cu el un superb set de la Roco:



Locomotiva are decodor cu functii pentru luminile din cabine, de asemenea vagoanele sunt toate echipate cu decodor, iata aici un filmulet:



Vagoanele:



A fost prezent si Eusebiu, sau o clona a lui, totusi, dupa ce am vazut ca nu se abtine sa dea "shpan" a fost clar ca e el.

Si-a etalat ultima achizitie:

 
Salut,
As dori sa fac si eu citeva anunturi si completari la cele spuse de Florin.
Din cauza spatiului restrins, si a numarului tot mai mare de membri precum si datorita problemelor care nu mai ajung sa fie rezolvate in sedintele curente,Asociatia Trainsylvania va avea de saptamina viitoare cite 2 intilniri saptaminale.Adica,una este destinata staff-ului 8) (membrii fondatori) si alta e una normala.Ramine sa stabilim cind facem "staff meeting"-eu propun joia.
La intilnirea de marti a fost multa lume,s-au rulat multe modele,au venit multi oameni noi,de care ne bucuram.
Eusebiu si-a luat in primire modelul 5 001, DR, Ep. II de la Liliput iar Dan a fost tare mindru de noul sau BR 81 de la Fleischmann care,sincer,e o adevarata bijuterie.
Nelu,cel mai nou membru al nostru,ne-a uimit cu setul Roco "Roland".
Adevarul e ca lucrul la diorama a cam stagnat dar e bine ca s-a reluat miscarea iar eu promit ca voi baga"carbuni pe foc" pentru a evolua .
s
 
Am o reclamatiune!!!!!!

Proiectantu' lu' podu sa invete sa ie masura la turu' pantalonilor mei sa poata intra mai usor (pantalonii mei)!!!

Apoi sa nu auz ca s-o stricat podu', ca nu e a mea vina ci a lu' proiectantu'...
 
Nenea

nu podu e de vina! Podu' are exact lungimea distantei dintre cele 2 module, iar DISTANTA dintre cele 2 module a fost stabilita astfel incat sa incapa oricine (a se citi - membri de la acea vreme ;) (acum mai bine de 1.5 ani)

Iar la acea vreme toata lumea incapea in 45 cm, ca altii si-au marit volumul de atunci este DOAR vina lor :D si nu a proiectantu' lui.

Asa cum am zis, vom face un podium pentru cei cu probleme ... asta nu inseamna ca pana atunci nu avem grija de munca pe care au depus-o altii, s-au ma rog, asa ar trebui sa fie.
 
Melcii au avut un comportament cel putin interesant si de studiat, imediat ce am inceput sa tundem iarba, ei au inceput sa se urce pe "orice" gaseau in cale, pentru a scapa de macel:



Comparatie:




Eu zic ca a meritat, astept sa frigem un gratar cat de curand :), mai avem putin de lucru in fata casei.

Ieri s-a facut si putina curatenie in sala de sedinte si in sala dioramei.

Apoi am admirat ultimile achitizii ale lui Attila:



Ne revedem ca de obicei, marti.
 
Salut,

cateva imagini de la intalnirea de ieri:





A fost o intalnire animata, s-au pus multe lucruri la punct, s-au rulat trenuri, s-a baut bere, s-a fumat, in general lumea s-a simtit bine, cam asta ar fi pe scurt ;-)

Intalnirea ramane stabilita pe traditionala zi de miercuri, saptamana urmatoare.
 
Salutare,
Asa cum se intimpla in fiecare miercuri,ieri a avut loc intilnirea saptaminala la Club.
Am mai muncit la diorama in zona H0e,unde am pus un drum de piatra cubica si m-am apucat sa pun iarba.
S-au povestit multe raminind ca astazi sa ne vedem cu colegii machetisti de la "Model Army" pentru a stabili detalii ale expozitiei anuale "Machetist 2008"
Am rulat si niste trenuri,ca tot am avut tematica.Au defilat:garnitura SBB compusa din Re 6/6 Roco,doua vagoane de clasa si unul restaurant(cu pantograF) de la Liliput precum si o garnitura formata din BR 03 Fleischmann cu un set de 3 vagoane de clasa albastre Liliput.Cireasa de pe tort a fost Krokodil-ul lui Gabor care a facut impresie.
Prezenta:Florin,Gabor,Attila,Doru,Septy,Nelu,Dan,Obiwan,Alin,Sandy.
Si citeva poze(cam slabute,ce-i drept):




Il asteptam si pe Flrin cu pozele.
s
 
Salut,
Desi e vara si multa lume e in concedii,noi ne contiunuam activitatea.Avem multe de facut,se apropie toamna cu "Machetist 2008" dar ne e drag sa ne mai vedem sa schimbam impresii si sa punem tara la cale.
Florin e prins pina peste cap in zilele astea iar chiar acum cind va scriu e la concertul Whitesnake,asa ca o sa preiau eu putin rolul de cronicar.
Saptamina trecuta ne-am vazut ca de obicei la Club unde am avut multe surprize placute.Mie mi-a venit mult doritul BR 110 DR Roco(V100):

S-a dezbatut achizitia unor modele Jouef ,Lima si Rivarossi:



Doru si-a achizitionat un automotor de la Liliput si a fost tare mindru de asta:


Am povestit multe si am rulat citeva garnituri:

...si nu in ultimul rind Dan a deschis o sampanie pentru noul sau site:

Au fost prezenti:Florin,Dan si sotia sa,Gabor Fleischmann,Alin,Obiwan,Doru si cu mine.A fost prezent telefonic si Septy care se plictisea in Grecia in compania unor rusoaice modele dar ne-modeliste :D

Astazi am fost din nou prezenti fie la rulat garnituri,fie la treba pe diorama.
Florin,precum spuneam e la Bucuresti si probabil la ora asta il aude live pe David Coverdale.Ionut n-a mai ajuns.In schimb au fost prezenti Doru,Gabor,Dan,Obiwan,Septy si al sau Ouzo si cu mine.
Am rulat o fantastica loco Krokodil OBB a lui Doru(care iar a facut o achizitie),BR 180,BR 94 si E 03 de la Piko.
Am lucrat la diorama,definitivind copacii inceputi de Ionut si apoi punindu-i in peisaj.
A fost o zi frumoasa si data viitoare va voi putea spune mai multe si despre restauratul "La Semnal" care se va deschide in gara si care va avea si un aport important din partea noastra.
Toate bune,
El Presidente :lol: