Noutati Piko pe 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sincer ma sperie noile preturi de la Piko - o locomotiva cu aburi 200 euro , chiar 209 BR 94 , si cand ma gandesc ca ROCO are locomotive cu aburi la o calitate mult mai buna la acest pret ma apuca tremuratul , spre exemplu am primit de sarbatori cadou de la parinti BR 50 DRG ROCO PROFESIONAL care a costat cu tot cu transport 250 euro iar la calitate detalii parte electrica , motorizare nu se compara cu piko :( .
Ce sa mai zic noi sa fim sanatosi , o sa traim si o sa vedem :roll:
 
Pai, la sugestia autorului, hai sa asteptam 6 luni. Sa vedem daca nu cumva cintam prohodul cam devreme.

Mai este un detaliu totusi. Cred ca se confunda piata modelelor de colectie cu cea a modelelor hobby. Totusi daca vrei sa-ti corupi juniorul (sau junioara in cazul meu) nu-i dai pe mina o garnitura de citeva sute bune de euro. Ii dai si tu acolo o aburoasa Piko Hobby (ca ti-e mila de BR80-ul de la Roco) si niste vagoane de max. 7 euro. Mai bagi si niste R1 sau R2 si gata. Asta daca nu treci direct la startset. Si acum: de unde iei, de unde iei...

Si ultimul detaliu. Nu se spune ca PIKO, pe linga trenulete mai face si jucarii (cam scumpe pentru RO). Mai apar si dezvoltarile pe G si TT etc.
 
IonutTrif a spus:
O analiza pertinenta a ce se intampla cu Piko si cu piata in general facuta de cineva implicat in domeniu:

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=3504

Daca deranjeaza pe cineva sursa sau persoana care a scris se poate sterge.
Daca nu, rog sa comentam la obiect si obiectiv.


De cate ori mai trebuie scris ca sa priceapa toata lumea ca orice link spre orice magazin sau forum pus pe acest forum nu deranjeaza pe nimeni.
Informatia este facuta sa circule si nu putem decat sa ne bucuram ca suntem informati.

Legat de subiect puteti trece la dezbateri fara oprelisti dar nu cred ca o sa ajungeti la o concluzie care sa va multumeasca si atunci ramane intrebarea lui tfa2003 "Si acum: de unde iei, de unde iei..."

Spor la dezbatut ca pe mine, sincer, ma depaseste si, in alta ordine de idei, subiectul nu prezinta interes mai bine ma chinui sa-l conving pe Lupul Alb sa nu mai ataseze la o locomotiva DRG de Ep.II vagoane OBB Ep.III ca este mai instructiv si sunt mult mai multe lucruri de invatat decat sa descoperim frecusuri intre producatori, importatori, revanzatori etc care or sa fie mereu la lumina, sa le stie toata lumea, sau nevazute.
 
@sandy
si eu am o E03 de la fleischmann,de fapt e 103...si e kiar naspea.nici nu se
compara cu E03 Roco,nici de departe...si e productie 2005
cred ca sunt aceleasi matrite de acu´ 20 ani
 
Am si eu niste produse Roco la care consider ca am platit doar brandul. Dar asta e, nu aveam pistol la spate...
 
Oricum discutia asta e interminabila, dar am stabilit ca intr-adevar sunt anumite produse care sunt excelente la un producator gen Piko sau proste (vezi ultimele vagoanele cisterna) la Roco, dar overall Roco e perte Piko ca si calitate, parerea mea
 
In legatura cu calitatea produselor Roco, scaderea preturilor asa de mult nu se poate face decit renuntind la anumite operatii. Asa cum cred ca ati observat locomotivele cu abur nu mai sint vopsite cu acel negru semi mat, plasticul fiind negru nemifiind vopsit vezi BR 57. Eu personal prefer ca un model sa aiva detalii decit sa fie vopsit frumos si sa fie ca Trix sau Marklin cu putine piese aplicate. Oricum faptul ca locomotivele cu abur nu mai sint vopsite nu este aea de grav
 
Din Iunie/Iulie 2008 trei modele H0 de locomotivele Taurus ÖBB in culoriile Campionatului European la 139,90 EUR

Piko 71016 -Deutschland
Piko 71017 -Griechenland
Piko 71018 -Frankreich

Toate tarile in vitrina:

http://drehscheibe-online.ist-im-web.de/forum/read.php?10,3774852
 
overall Roco e peste Piko ca si calitate, parerea mea

Sa nu uitam istoria: ROCO, mostenitoare a unei parti din ROWA (in 1975), a avoluat in mediul concurential din occident. PIKO si-a desfasurat activitatea in raiul comunist, cu "inovatii" si materiale nu tocmai de inalta clasa. Asa ca ROCO, a fost peste PIKO dintotdeauna (exceptand cand folosea aceleasi matrite :confused: - vezi BR 80 ai anilor 75-76 unde ambii folosesc carcasa produsa de EIO)


PDI