DCC diy(do it yourself)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am cumparat un LokPilot Basic si am facut ultimul set de teste.
In programming mode citirea si scrierea variabilelor a decurs fara probleme.
In runing mode decodorul nu a functionat.Am vorbit cu Paco despre problema si se pare ca decodorul(numai Basic-urile) ar avea o mica problema cu zero-urile alungite(se pare ca aici nu ar cadea exact pe standardul NMRA).
Pe viitor o sa cumpar un decodor mai bun sa vad care este problema, dar momentan o sa ma multumesc cu niste decodoare DIY(nu de alta, dar sunt si mult mai ieftine).
 
Intre timp mi-a mai venit o idee.O telecomanda nu ar strica,evident facuta ca sa mearga pe XpressNet.
Schema ar fi aceasta:


Mai trebuie sa fac cablajul, dar am fost dupa piese(mai bine le comandam de la metrafo, da am zis ca fac o chestie la buget restrans ;) si numai restrans nu a fost).
Acum singura chestie e sa mai gasesc niste timp pentru:
1. facut cablaj si asamblat (partea simpla a problemei);
2.facut programu' pentru uC(partea mai nasoala, dar sper ca voi reusi :D).
 
O poza cu montajul:

Mai trebuie scris aproape tot programul pt uC :D dar sper sa se rezolve cat mai repede.
 
Inteleg ca asta este un receptor IR. Dar o schema pt telecomanda de emisie? :?
 
Adica receptorul poate "invata" orice telecomanda? Ar fi o viata noua pt. telecomanda de la combina sau video-ul ala vechi care zace si se umple de praf :!: :idea:
 
Receptorul nu poate "invata" orice telecomanda.Sa zice ca stie doar de Sony si codurile tastelor aferent unei telecomenzi de TV Sony ( asta e telecomanda care am avut-o disponibila).In viitor dupa ce o sa finalizez programul poate o sa fac si o varianta RC5.
 
Dupa o perioada de timp in care m-am ocupat cu alte treburi (precum ar fi proiectele de la job), am gasit nitel timp si am terminat receptorul de telecomada.



E functional (e bine sa nu fie vreun televizor Sony prin preajma) si urmeaza sa fie supus unei serii intensive de teste pentru a verifica functionarea.

Nelu
 
lasand gluma....se poate face un booster dintr-o statie Roco?chiar as avea nevoie
de unul,ca saraca centrala abia duce locomotivele din ce in ce mai multe
 
Avand in vedere ca telecomanda este pt televizoare Sony s-ar putea sa interactioneze cu televizorul.De exemplu Speed+ si Speed- sunt pe butoanele Prog+ si Prog- ale telecomenzii si se presupune ca un televizor Sony ar trebui sa actioneze in consecinta :D.
lasand gluma....se poate face un booster dintr-o statie Roco?

Nu stiu, ca nu am avut placerea inca sa desfac una.

Nelu
 
am vazut de vanzare pe ebay , booster facut din amplificator 10764, dar nu am gasit nicio schema.

pe circuitul imprimat de la amplificator este loc pentru inca ceva piese, cred ca este acelasi circuit pentru ambele produse.

Inca nu mi-a trecut prin mana niciun booster 10765
 
Schema sigur nu dau :).
Si cum in ziua de azi se lucreaza cu smd-uri si daca se poate cablajul este facut cu mai mult de 2 staturi = nu se mai scoate schema de pe cablaj.
 
O intrebare multimausul ca master mai ultilizeaza inca doua semnale(conectorul are 6 - 2 alimentari si 2 de la RS485).
La Lenz s-ar numi "C" Control Bus Connection si "D" Control Bus Connection(asta in caz ca Roco merge la fel ca Lenz).
La ce folosesc fizic ele(natura busului daca e cazul si ce se transmite)?