Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La capetele liniilor (tronsoanele lungi) iti recomand sa pui si capete de linie (piko) sau orice alta firma ca sa arate mai real , plus daca din greseala vrei sa scoti ceva din gruparea vagoanelor sa nu le inveti sa zboare pe cele din capete :twisted:
 
ai dreptate Bogdan. am uitat sa mentionez ca vor fi montate si capete de linie. in plus, la fieccare capat al raftului voi monta un perete de lemn care il va unii cu cel de sus. asa va fi si mai sigur ca nu vor invata sa zboare.
 
azi am continuat lucrarea la rafturi. am purces la ridicarea celui de-al treilea raft. am dat zor cu speranta ca pana vineri sa pun si restul de vagoane si locomotive pe raft.

am masurat cu atentie, am gaurit peretii fara mila. emotiile au fost in momentul in care am asezat scandurile pe suporti. doream ca intre ele sa nu fie diferente cum am patit la raftul doi ( o scandura cu 0,5 cm mai sus decat cealalta ). in final, totul a iesit precum vroiam.







am avut grija, deasemeni, sa fie la aceasi distanta cu raftul superior





dupa amiaza am ajuns prin obor. aveam de gand sa cumpar un material cu care sa invelesc scandurile pentru un efect placut ochilor. preturile materialelor m-a dezamagit si in loc de 5 metri precum speram, m-am intors cu un metru juma.





n-am mai avut rabdare si am montat si sinele flexibile.





iar la final, vorbind cu silviu la telefon cu o mana in timp ce cealalta scotea vagoane din cutii
















calitatea pozelor e mai slaba: telefonul mobil.

mentionez ca de data aceasta nu am mai taiat scandurile in jumatate, ci am facut suportul etajat dintr-o bucata. a iesit mult mai bine si-mi pare rau ca am facut greseala sa le tai pe cele de pe raftul doi. asta e!

va urma
 
In ultimile doua zile am reusit sa ajung la stadiul pe care am dorit sa-l realizez in aceasta saptamana in privinta rafturilor.

Ieri am continuat cu lucrarea in sectiunea a doua a raftului trei.







am pus si perete lateral



poze cu realizarea zilei de ieri













astazi am pus peretele lateral si in partea cealalta





deasemeni, am reusit sa corectez eroarea dintre cele doua scanduri ale raftului doi





dar imi lipsesc niste cleme de prindere pe sub scanduri, asa cum am pus la raftul trei si cum trebuie sa pun si la primul raft. asta cand voi ajunge in Bricolage.



dupa ce mi-am insirat comorile pe rafturi, am constat cu durere ca sase vagoane nu mai au loc. ce era de facut? spatiu pentru inca un raft nu mai exista, desi mi-ar fi placut sa mai pot pune unul, caci mai am si niste masinute care ar dori un astfel de loc.
cum insa mai jos nu se putea, iar un alt perete era indisponibil, am gasit un coltisor unde am incropit ceva.



cum mi-a ramas o bucata de scandura, m-am apucat imediat sa tai si sa fac un mic suport etajat pe care l-am invelit si pe el in panza verde.





apoi, fiindca nu mai aveam linie, am folosit cele noua sine cu terasament care imi ramasesera de la cutiile de pe raftul intai. sina am batut-o in cuie pe suport.



in final, arata cam asa:







desi nu se vad ele prea bine, sechestrate in "pod", precum imediat le-am poreclit, mai bine asa decat in cutii printr-un dulap. acum sunt mai multumit.







cam asta e. mai am de pus plexiglas, de gasit o solutie pentru imbracarea suportului etajat de pe raftul doi ( fiindca m-am grabit si am pus linia si acum nu mai pot sa o scot, surubelele s-au incapatanat sa ramana acolo si nu vreau sa stric sina).

oricum arata mai bine si dulapiorul pentru plapumi si altele s-a eliberat. acum sunt fericit ca le vad acolo, iar sotia mea e si mai fericita ca a recapatat dulapul.

cu aceasta ocazie, va doresc tuturor un Paste fericit, multa sanatate si multe bucurii.
 
:aplauze:
Felicitari Lupule.Daca mai achizitionezi ceva un de le mai pui?Faci alte rafturi?
 
desi nu are legatura prea mare cu latura feroviara a patimii mele, ispitit de idea raftului, am cladit ieri cu un elan iesit din comun, un mic dulapior si pentru colectia mea auto













va doresc un Paste fericit, multa sanatate si bucurii.
 
Nici batranele americane nu sunt mai prejos.
Scoli diferite .... :D

Felicitari pentru colectii (cu adevarat impresionante) si pentru modul de punere in valoare (mi-ai dat idei)!!!
Sa le stapanesti sanatos :lautar: :lautar: :lautar:
 
multumesc.

@LDH

vor primi si note explicative, dar dupa sarbatori. si voi face si poze mai clare ca pe astea le-am facut cu telefonul si nu au iesit precum as fi vrut.


@ napier

astept sa vad ideiile inspirate din "arta mea"
 
lupule,raftul ala de l-ai facut ptr. automobile,un pic mai lung si se preta ptr. trenulete...uite

 
stiu cosmin. dar pentru trenulete am rafturi mult mai lungi ( 4 metri ). cereau si masinutele un raft al lor.
 
Fiindca suntem in zorul pregatirilor pentru sarbatoarea Invierii Domnului, iata ca si primaria orasului Victoria a trecut la treaba in acest sens.





s-au plantat ( temporar ) pomisori pentru a crea atmosfera de primavara - vara si pentru a da putina viata orasului aflat in constructie.



fiindca vechea Biserica devenise neincapatoare, s-a decis inlocuirea ei cu o mareata catedrala ( nu a Neamului ). Pana la ridicarea ei, Slujba Invierii se va petrece la Schitul de pe munte.



mi se pare interesanta pozitionarea cladirilor. mai am de adaugat catedrala, un depozit si niste cisterne de benzina. si cam atat la capitolul cladiri.









deasemeni, din cladirile cu aspect TT, am decis sa ridic un mic cartier in varful muntelui acolo unde, initial, aveam in plan o padure de brazi. le-am cocotat acolo ca sa le separ de cele HO autentice si ca sa dea un aspect de departare.



aici va fi mica mea zona industriala. voi mai monta cisternele de benzina si alaturi inca un depozit.



in final, Imperiul Lupului si primaria orasului Victoria va doreste o Inviere cat mai profunda.

 
LDH a spus:
Pai da, asa sunt primarii astia cand vin alegerile, dau vina pe sarbatorile de Paste ca sa nu zica adevarul. :D

"Voi sa ma aleg!"

Las-o mai moale ca ne-am prins ca e campanie electorala si, deh, face omul ce poate si ingrasa porcul, desi este Pastele, cu cateva zile inainte :D

LDH nu ma desconspira. Eu sper sa ajung primar si promit ca daca ma alegeti, in fiecare casa va fi cate o diorama, iar Clubul nostru va avea ca locatie un hangar urias sa facem o diorama mai ceva ca nemtii aceia cu muzeul lor. :D

Nu ma votati! S-ar putea sa ma tin de cuvant. :skul: