Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
Cred ca o sa discutam in afara subiectului mult si bine
La nivel de State nu putem?
Cred ca glumesti
Vrei sa intri pe pagina modelpower, cu trenulete americane produse in toata lumea si te rog sa ma crezi ca detaliile lasa de dorit
Am cateva vagoane americane de la ei si nu se compara cu produsele hobby ale oricarui manufacturier din Europa, sunt mult mai slabe. E drept ca la cuple exceleaza sunt ca cele reale si nu se desfac nici cand tragi de ele.
Si exemplele pot continua. L-am dat pe asta ca sa nu fie chiar in afara subiectului

Modelpower ofera un raport calitate/pret excelent, mult peste piko, care este mult peste mehano, so.. e alta China, nu cea pentru Romania, totusi Sandy nu s-a referit la clasa hobby cand a vorbit de modelismul din
America, pasionatii americani sunt adevarati nebuni, nemtii sunt mici copii pe langa ei, o sa revin cu poze daca e cazul.

Urmatoare intalnire se pare ca va fi joi, eu voi fi acolo incepand de dimineata.
 
[quote="Florinn]
Modelpower ofera un raport calitate/pret excelent, mult peste piko, care este mult peste mehano, so.. e alta China, nu cea pentru Romania, totusi Sandy nu s-a referit la clasa hobby cand a vorbit de modelismul din
America, pasionatii americani sunt adevarati nebuni, nemtii sunt mici copii pe langa ei, o sa revin cu poze daca e cazul.

Urmatoare intalnire se pare ca va fi joi, eu voi fi acolo incepand de dimineata.[/quote]


O mica rectificare Florin!

Modelpower = Mehano
Te rog sa ma crezi ca am asa ceva, am pus si poze cu vagoanele si locomotiva - la vand si in functie de data istorica este made in Yugoslavia sau made in Slovenia
 
Personal,nu imi plac modelele americane(chestie de gust) dar am fost abonat un an la"Model Railroader" si m-am socat de ceea ce am vazut acolo.Diorame absolut dementiale,facute cu un simt al realului greu de imaginat.In ceea ce priveste Modelpower,cred ca e un exemplu needificator pentru ca americanii au alte firme care tin steagul sus,nu ne putem agata de gama hobby( a se vedea mai degraba professionals ca Accucraft,Athearn,Lionel,Walthers si altii).
Va stau la dispozitie cu revistele "Model Railroader"pentru edificare.
s
 
LDH am si eu modele modelpower si stiu cum sunt mehano, ce am vazut la altii, eu unul nu as cumpara mehano.

Totusi as dori sa incheiem aici, am vrut doar sa sugerez faptul ca Sandy s-a referit la profesionisti si nu la hobbysti cand a vorbit de americani
 
Printre alte chestii tehnice ne-am si distrat ieri la intalnire.

Pun aici cateva filme:







Am avut si ceva deraieri cauzate de imbinarile sinelor piko cu sine roco (fara adaptor) si de lipsa actionarilor la macazele cu 3 cai.



Sinele au fost montate numai pentru distractie, nu au legatura cu traseul dioramei.
 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Salut

Revin cu doua filmulete de la intalnirea din 13 de la Cluj cand Dan si-a adus din Germania un set Fleishman cu br218 echipat cu decodor digital si instalatie de sunet.

Nu au iesit prea grozav din cauza statiei digitale care nu a functionat pe placul nostru dar sper sa va placa.



 
Salut este cool ce faceti voi la Cluj iar filmuletele ne arata cam cum va fi circuitul dar am o mica rugaminte daca se poate ca filmuletele sa fie un pic mai lungi sa cuprinda tot circuitul (acum nu stiu daca acest circuit este numai pentru teste sau ce vreti voi sa faceti se dezvolta pe baza acestui circuit) :D Toate cele bune :D
 
Circuitul nu are absolut nici o legatura cu traseul final al dioramei. Am monat si noi niste sine ca sa testam blaturile si pentru ca eram nerabdatori sa vedem ceva la nivelul ochilor si nu pe covor. Teoretic saptamana aceasta incepem s alucram iar noi speram ca in cca 3 sapt sa avem traseul finalizat. Atunci cu siguranta o sa revenim cu filme/poze si tot tacamul.
 
Luni ne-am intalnit la sediu, s-au rezolvat unele probleme, printre care si cea a cheilor, s-a semnat procesul verbal de infintare a asociatiei, ii dam inainte cu restul hartogariilor, in fine, las deoparte vorbaria sa ajung odata la poze :D


Marcel (noul membru descoperit de colegii mei) a adus la sediu un super modul de diorama pe tema "Shell", pozele :

Vedere generala :







Sa trecem la detalii, statia de pompieri:



Un Renaul pe care oricine si l-ar dori in colectie:



Niste masinute parcate neregulamentar (doar ca sa le prind pe toate in poza):



O statie de incarcare:



Alte detalii superbe:









Doua imagini din acelasi unghi, focalizare pe statia de incarcare:


si focalizare pe poarta de la intrare:


Cam atat, din pacate cele mai importante 4 poze, facute pe noapte, adica doar cu lumina provenita de la "luminatul stradal" al dioramei, au ramas din greseala mea pe un calculator de la Cluj.

Doar atat am reusit sa recuperez, asa ca sa va faceti o idee cum aratau:



Sper sa revin curand cu celelalte poze.

Atentie, pentru cei care isi doresc aceasta dioarama, ea este de vanzare!
 
Nr de telefon al proprietarului 0743211545

Ce s-a mai intamplat la Cluj:

Sandy a mai scos cateva chestii puse bine de el pe acasa









S-a mai lucrat la diorama:



Un mic proiect facut de Marcel:



O imagine sugestiva despre traseul ales pentru zona de munte:



S-au mai cumparat materiale:





Ne revedem la Craciun.
 
@ Cluj : Vagoanele postate in spatele macaralei Roco sunt din startset-ul Roco 51232 ???? , daca da , puteti sa-mi dati si mie niste poza mai clare cu vagoanele , "masina" si comanda DCC ???? .


Multumesc .
 
Re: felicitari

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Salutari fratilor Clujeni !<br/>
Am inceput sa ne obisnuim si sa asteptam cu interes , imaginile, filmuletele si informatiile pertinente de la nucleul din Cluj , cred (fara sa exagerez ) ca sunteti cei mai tari in tara in acest moment. Chiar daca mai sunt si alte grupuri... nu se vede <E>:oops:</E> <br/>
Satisfactii in continuare !<br/>
rally<e>
</e></QUOTE> da dc sa nu facem si noi un club? <E>:oops:</E></r>
 
Pentru ca se apropie 2007,in calitate de presedinte al asociatiei "Trainsylvania",as dori sa adresez multumiri :
-Tuturor celor care prin incurajari,critici,idei sau planuri ne-au deschis ochii si ne-au inspirat in munca noastra.
- Colegilor de la Cluj care in masura posibilitatilor s-au mobilizat exemplar.
-Tuturor celor care au contribuit in acest an la un formidabil salt al modelismului feroviar de la coma la gingureala :)
_Multumiri speciale lui Rally care prin rabdare,spirit de business,intelegere ,promptitudine si inspiratie a stiut sa creasca pe bune acest hobby.Bravo,Rally!

Florinn o sa revina cu poze de la ultimele lucrari.Noi vom posta mai rar,ca sa nu incarcam forumul inutil si doar in masura in care putem fi de folos cu ceva.
La multi ani!
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj