Trenuletele MEHANO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stiu ca PIKO fac lucruri serioase :D .dar aici te-am prins pe acest topic si te-am rugat sa pui poze cu noile achizitii de la PIKO .nu stiu la ce te referi la vag. de calatori si la :Thunderbox; :?: in rest numai de bine :D
 
Thunderbox este denumirea vagoanelor de calatori pe doua osii cu platforme la capete
Este ceva de genul asta numai ca modelul reprezentat de Piko este putin diferit

my.php
[/url][/img]

Clic pe poza daca vreti sa o vedeti mai mare
 
ok acum vin de acasa am si eu un vagon daca mai ai filmele de la mine il vezi pe acolo daca mai vrei un clip anunta-ma :D este proaspat de ieri numai cu PIKO ,cam ce am luat in ultimul timp de la RALLY plus material rulant MEHANO si ceva PIKO :D
 
Oare nu mai are nimeni nimic de aratat de la MEHANO :?: Haideti baieti ca trebuie sa mai aveti cite ceva de aratat sau de spus in legatura cu produsele MEHANO :D
 
Pai mai este putin si apare si comanda de la Mehano si atunci vom vedea ce noutati mai apar pe la baieti prin colectie :D
 
Am decis sa tin topicul cald , voi posta poze cu noile mele achizitii .

DSC01231.jpg


DSC01249.jpg


DSC01250.jpg


DSC01251.jpg


DSC01252.jpg


DSC01253.jpg



Am : 1 Lcomotiva Diesel , 1 ansamblu macara , 2 vagoane gondola , 1 vagon pietris , 1 vagon inchis si unul cisterna .

In curand o sa deschid un topic cu planuri si idei pentru viitoarea diorama .


Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor , sunt facute cu mobilul 8) .
 
Pai si eu le fac cu mobilul si nu ies asa clare :!: poate imi spui cum faci tu :?: al meu telefon este NOKIA 6234 I camera 2 megapixeli
 
silviu20061 a spus:
Pai si eu le fac cu mobilul si nu ies asa clare :!: poate imi spui cum faci tu :?: al meu telefon este NOKIA 6234 I camera 2 megapixeli

Focalizarea este cheia , 6233/6234 nu are sistem autofocus , pe cand mobilul meu ; W800 si K750 au sistem de focalizare , atat MACRO cat si in distanta .

6234 are potential ,dar la poze de aproape ... mai bine folosim altceva .

Aceasta este definitia sistemului AutoFocus , AF , : http://en.wikipedia.org/wiki/Autofocus .


Saptamana viitoare am de luat decizia daca dau sau nu bani pentru Blue Tiger , daca va fi Blue Tiger , voi "umple" topicul cu poze facute cu aparatul de fotografiat .
 
rugaminte mare la LDH. in vederea faptului ca am si eu setul acela de start cu 4 vagoane de calatori in 5 culori (ca sa parafrazez un clasic in viata :wink: ), as vrea sa stiu si eu exact cum se desfac vagoanele de calatori ca as vrea sa le pun lumini. deja osiile de metal cumparate de curind de la Rally le-am si montat. am incercat varianta de a apasa pe geamuri dar nu a functionat! poate nu am apasat unde trebuie? ca imi e si cam teama sa apas tare.
multumesc!
 
Asta este cel mai simplu lucru.
Problema este ca ai nevoie de o gramada de maini :D deoarece acoperisul vagonului face corp comun cu ferestrele vagonului
Deci:

Operatii concomitente
- se apasa usor pe ferestrele de la un capat al unei laterale spre interior
- se introduce intre peretele vagonului si acoperis o surubelnita lata si subtire si se ridica in sus
- se continua operatia pe toata laterala

Ideal este ca ce am spus mai sus sa fie facut pe AMBELE LATERALE in acelasi timp 8)

Daca tot ai scos acoperisul vagonului si vrei sa-l bricolezi nu te rezunma la ai monta lumini si gata
De inchis este usor - prin clipsare
Fa un efort si schimba ferestrele - renunta la "fundurile" de sifon prin care nu se vede nimic
Poate organizezi si interiorul: compartimente, culoar, wc etc
Adauga balast - vagonul este prea usor
Si daca tot faci asta modifica prinderea plafonului de sasiu - vezi prinderea la primele modele PIKO ale vagoanelor de calatori pe doua osii.
Daca nu ai modelul desfac eu unul si iti pun poze.

Nu pot decat sa iti urez bafta, spor la treaba si FOARTE MARE ATENTIE LA DESFACUT vagoanele
 
despre personaje si alte posibile infrumusetari...
cum spunea si LDH ...compartimentari...





foto:MIBA iulie 2004

SPOR!