Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Va salut pe toti si va multumesc pentru primirea facuta pe forum.Imi cer scuze ca am"intrat" pe forum prin postarea catorva poze la rubrica "galerie foto" insa nu am citit cu atentie rubrica:Bine ati venit.Sunt relativ nou in domeniul modelismului feroviar.Relativ in sensul ca am avut o "absenta" de multi ani in acest domeniu,tinand cont ca primul meu tren electric l-am primit la sfarsitul anilor ...60 pe la varsta de 3 ani,un dar facut de parintii mei.Crescand mi-am cumparat un BR-80,un Br-55 apoi frumosul-pe atunci-Br-52(Kondenstender).....Locomotivele cu aburi au fost mereu pasiunea mea.Insa mai incolo am trecut la un alt domeniu si anume modelismul aero,insa mai exact modelele statice,axandu-ma doar pe avioanele celui de-al doilea razboi mondial.La un moment dat insa am ajuns la camuflajul materialului rulant german in cel de-al doilea razboi mondial.Am aflat ca germanii au ajuns sa isi camufleze si materialul rulant feroviar si de aici a reinceput si pasiunea mea pentru locomotive... :lol: .Unii ma cunosc (indirect):acum un an ,la expozitia de modelism de la Cluj am participat cu doua locomotive germane camuflate,un BR-42 si un BR-44.Acum construiesc un BR-05,cu un camuflaj foarte elaborat.Cine este interesat de subiect sa stiti ca in curand o sa postez la rubrica de constructii pe aceasta tema... :D :D .Va multumesc inca o data(Zoltan190D)
 
Buna Zoltan!

daca te referi la 05.003 dupa ce-a fost transformata in locomotiva normala, cand a circulat cu placi de blindaj intre noiembrie 1944 si aprilie 1945 am ceva materiale care te pot ajuta! trebuie numai sa scormonesc bine! :)
 
BUNA ZIUA

<t>Numele meu e Florentin,sint din Buc.,am avut trenulete PIKO de prin 1973 iar dupa anul 2000 am reinviat pasiunea. Am gresit ,la fel ca altii dupa cum am vazut,si am postat anunturi inainte de a citi regulamentul. Acum incerc sa achizitionez mai multe loco digitale si sint nevoit din pacate sa vind piese mai vechi din colectia mea. Personal prefer sa discut la tel. sau direct cu oamenii decit prin intermediul pc-ului unde pot sa scriu ca sint tinara ,blonda si cu picioare lungi si sa ma creada toata lumea. Am de recuperat destui bani de la <br/>
Ghinea ca sa intelegeti ca sint in tabara cealalta ( nu a teparilor). Cam atit si sa auzim de bine .</t>
 
raspuns ptr.Horia Radulescu.
Da,multumesc,este exact ce ma doare,astept cu nerabdare orice pe aceasta tema.Am deschis un topic nou pe aceasta tema la : Imbunatatiri, reparatii de locomotive, constructie de la zero
toate cele bune
 
Buna ziua tuturor!

Numele meu este Costel. Sunt din Slobozia. Sunt ziarist si prin intermediul ziarului meu l-am cunoscut acasa la el pe domnul Prognosis! Asa am ajuns sa reactivez in mine pasiunea pentru trenulete pierduta undeva in anii studentiei!
Deocamdata, stau la parinti pentru ca se lucreaza la casa mea. Dar de indata ce ma voi muta, am hotarat impreuna cu sotia mea, ca una din camere sa o folosesc in interesul acestui hobby minunat! Ce am vazut acasa la Arin m-a terminat. O minunatie, mai ales noaptea cand luminile Orasului din Sufragerie, cum ai place lui sa spuna, se aprind!
Deocamdata ma documentez si ma pregatesc sa fac ceva frumos asa cum am vazut si la Prognosis dar si pe forum. Adun pagini si notite si-mi fac planuri!
Sincer imi pare tare rau de domnul Arin! E un baiat tare de treaba insa boala sa al face foarte nervos in ultima vreme. Cand intra in crize nu te mai intelegi cu. Spun asta pentru ca am fost in vizita la el chiar aseara si voiam sa-i propun sa-l ajut cu cate ceva sa termine diorama. Era intr-o criza nervoasa si sotia lui mi-a zis ca mai bine sa renunt!
Oricum, eu cred ca ma voi axa pe elemente americane. Imi plac trenurile lungi americane, fara tampoane si cu locomotive puternice! Am auzit insa ca sunt foarte zgomotoase jucariile de la mehano! Este adevarat?
Oricum eu vreau ma inspir din ceea ce vad aici pe forum si pana la vara, cand o sa ma mut la mine acasa, o sa iau o decizie! Poate chiar o sa iau un trenulet sa-l rulez pe covor ca sa ma invat cu jucariile!

Bine v-am gasit si sper sa colaboram cu succes!
 
salutare si bine ai venit printre noi!
ai fost informat gresit. locomotivele de la MEHANO sunt foarte silentioase. motoarele sunt puternice, consuma putin si au un zgomot slab si placut.
eu am mai multe locomotive de la MEHANO atit aburoase cit si diesele si stiu bine ce spun. un alt avantaj al acestor locomotive ar fi faptul ca pot fi tunate usor. eu am inceput deja sa montez decodoare pe ele deoarece de putin timp am trecut pe sistemul digital.
SUCCES!
 
buna...sunt claudiu, din Deva, de trenulete, vapoare, avioane...si alti "fluturasi"...sunt plin...

pana acum am mai activat pe alte forumuri, dar am luat "flit"...si am inteles ca aici lumea e mai de treaba...adica majoritatea care sunt si dincolo

In rest sa se invarta roata

:lol: :lol: :lol: :lol:
 
banui ca sunteti mai multi....oricum m-am pregatit....numai sa scrieti cu cel putin o zi inainte ...ca trebuie sa merg dupa ei...si e pacat sa nu fie proaspeti
:lol: :lol: :lol: :lol:
 
Florinn a spus:
Le uram Bun Venit! lui @dodo82 si lui @ampopa
Cu intarziere (spre rusinea mea), ma prezint si eu un pic.
In primul rand, va multumesc pentru urari. In al doilea rand, eu nu prea colectionez trenuri (desi am cateva vagoane si niste sine intr-o cutie in pod, nu le-am mai scos de-un car de vreme). Colectionez (am "maladia" asta de vreo 15 ani si mai bine) machete de utilaje de constructii si camioane. Majoritatea 1:50, dar am, de la 1:19 pana la 1:87 toate scarile.
In curand voi incerca sa postez si niste poze (din pacate nu am poze ale tuturor exponatelor si nici timp foarte mult sa postez, mai ales ca aici e mai complicat, nu pot atasa pozele direct). Nu am un fabricant favorit, am de toate: Conrad, Joal, NZG, Norscott, Siku, chiar si Kibri.
In completarea hobby-ului meu, mai nou am inceput si o mica afacere cu jucarii si machete, dar mai multe detalii va voi da mai incolo (sau pe PM). Insa nu acesta este scopul principal al prezentei mele pe acest forum.
Sper sa gasesc si alti pasionati de asa ceva, desi cred ca sansele sunt foarte mici la noi in tara. De aceea incerc sa "popularizez" acest gen de machete, doar, doar s-or mai apuca si altii, ca sa am si eu cu cine sa discut.
Si, poate, pe viitor si o categorie de machete statice, sau de modelism auto sau cum vreti sa ii spunem.
Sa ne auzim cu bine.