Kit pentru adaptare de la analog la digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Decembrie 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
LOCATION
bucuresti
Salut !
Multi pasionati de trenulete , care au deja o investitie masiva in acest hobby, ar dori sa faca trecerea la sistemul digital .
Sunt locomotive cu comanda clasica (analog), produse in ultimii ani care
din fabricatie au un spatiu, cu o mufa, in care se poate instala decodorul de comanda digitala .
PIKO comercializeaza un kit de comanda digitala compus din telecomanda infrarosu , receptor , transformator 28 VA 1,8 A , 2 decodoare de locomotive cu curent continuu , si o mufa de alimentare sine . COD produs PIKO 55011
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=te14
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=10&parent_id=1&child_id=0&id=55011
Pretul e adevarat ...169,99 EU sau 630 RON
Se pot cumpara decodoare separat cu pretul intre 29 si 40 Eu.
Decodoarele locomotivelor pot functiona pe analog sau digital , recunosc siatemul de alimentare.
Exista in Bucuresti un hobby - man care am inteles ca monteaza decodoare si pe locomotivele fara locas de interfata , dar te avertizeaza de la inceput ca la trei interventii reusesete doar una... :roll: :roll: :roll:
rally
 
Ai dreptate dar recomandarea mea - decat sa "modernizezi "o locomotiva produsa acum 6, 7 ani sistem analog in sistem digital cu riscul de a nu reusii aceasta operatie mai bine strangi ceva bani si cumperi una pregatita pentru sistemul DCC.
Intrebare - o alta firma cunoscuta pentru introducerea sistemului DCC la trenulete are pe piata lansat un "pachet" adevarat nu e deloc ieftin pentru comandarea unei diorame in DCC de pe calculator .Pachetul include softul pentru PC , si unitatile aferente comenzilor Dcc(cabluri , module de interfata si control etc.)
Momentan PIKO nu stiu sa produca asa ceva sau ...................
Si o alta nelamurire sau sfat pentru o diorama HO dimensiune 5/2 m care contine 1remiza mare , 3 gari , numeroase poduri si tunele aprox 32 macaze si pe care pot circula concomitent 3 garnituri pe circuite separate este in sistem analog - vreau sa il trec pe DCC - de ce produse am nevoie de la PIKO ???
Locomotivele pe care le detin sunt 2BR 01 cu interfata DCC produse de PIKO , in rest o mixtura de PIKO ,ROCO ,MARKLIN , TILLIG,MEHANO (vagoane,infrastructura)
 
AUTOMATIZARI

<r>Buna ziua !<br/>
Cel mai indicat , ar fi sa cumperi un set digital ~ 180 EU , in care ai toate componentele descrise in KIT mai putin cele doua decodoare.<br/>
In plus e clar , primesti sinele si garnitura cu locomotiva la 60-80 euro pretul decodoarelor.<br/>
Ai Kitul de start , dar cu o telecomanda nu poti comanda decat 4 locomotive, independent una de alta. Din cate stiu nu poti comanda macazele , semnalele si alte automatizari decat daca ai si centrala de comanda digitala "digi power box" cod PIKO 55015 si PIKO 55031 - switch decoder for electric units. Si functie de nr de garnituri un trafo MARE... .<br/>
Incearca sa downloadezi manualul si te vei lamuri mai bine.<br/>
Nu am cunostinta de vreun soft si interfete digitale dacat un zvon de la <URL url="http://www.trenulete.ro">www.trenulete.ro</URL>. Daca stii mai exact preturi si din ce consta scrie aici.<br/>
N-am nimic impotriva , informatia e totul... <E>:roll:</E> <E>:roll:</E> <E>:roll:</E> <br/>
rally</r>
 
hobby train

<t>De cand am achizitionat setu' digital de la Piko vad cu alti ochi sistemul digital. E marfa insa ar fi cazul sa incercati si o traducere cat de cat a manualului de folosinta ca la inceput mi-am prins putin urechile, dar am combinet cunostintele de germana cu cele de engleza si am reusit sa-i dau de cap, dar am vazut si citit in cartea tehnica a decodorului ca mai merg facute nishte setari si nu stiu cum ca in manualul de utilizare nu pomeneste nimic.</t>
 
Ziua buna,

<t>Sunt incepator in domeniu si ma intereseaza daca sistemul digital este compatibil intre producatori (Mehano, Pico, Roco etc.). <br/>
Daca cumpar o locomotiva cu interfata digitala poate functiona pe alimentare analog?<br/>
<br/>
Numai bine<br/>
Sandu</t>
 
locomotiva digitala pe circuit analog

<r>Salut Sandu si i-ti urez un sincer bine ai venit printre noi !<br/>
Raspunsul e DA. Exceptand Marklin care e pe curent alternativ si la care locomotivele mai au o lamela de alimentare intre roti .<br/>
Ca si la analog, producatorii au un standard digital prin care locomotivele sunt compatibile . Mufa decodor ca standart se numeste NEM 652 (8 PINI)<br/>
Ce am probat personal a fost decodorul de la PIKO pe locomotiva MEHANO si e OK.<br/>
Aceste decodoare recunosc si sistemul analog de alimentare si se seteaza automat pe acesta , locomotiva ruland fara probleme.<br/>
Invers e mai delicata situatia , sunt locomotive analog care nici nu pleaca<br/>
de pe loc pe un circuit digital , iar altele merg dar cu un bazait puternic.<br/>
In acest caz eu zic ca nu prea merita sa risti , nu stiu daca se pot si strica... <E>:roll:</E> <br/>
Succese !<br/>
rally</r>
 
BR 38/XII h2 SStEB

<t>Intr-un viitor indepartat, din pacate - datorita gaurii in buget, as dorii sa achizitionez o locomotiva Piko, cu aburi, model BR 38/XII h2 SStEB, din prima epoca, model cu codul 50021. Din pacate, modelul nu are o interfata digitala, dar as fi curios daca as putea sa folosesc schema lui BOGDAN_I pentru a o transforma in locomotiva digitala. In concluzie, daca are cineva locomotive Piko Baureihe 38 ( 50019, 50020 sau 50021), as dori sa-mi spuna cam cat loc este sub carcasa si daca ar fi posibil introducerea unui decodor acolo.<br/>
<br/>
Va multumesc,<br/>
dan</t>
 
De exemplu eu printre alte multe proiecte doresc sa modific BR55 de la PIKO si sa trec toata motorizarea in tender (motor cu volanta) pentru a putea bricola marchiza locomotivei
In versiunea originala motorul (original Piko) este montat in marchiza si nu prea arata bine
Nu prea ma inteleg (deloc) cu germana asa ca nu stiu care sunt rotile bune pentru tender (trebuie sa aiba rota dintata pe ax si cauciucuri pe bandaje)
O scot eu la capat cu ajutorul lui Rally
Am solicitat un lot de piese si cand vin ma apuc de lucru