Intrtinere si reparatii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Este foarte adevarat , daca le folosesti des trebuie unse. Poti folosi cu brio ulei pentru mecanisme fine. Este suficient sa pui o picatura cu un ac de seringa foarte subtire. Daca ai loco noi ar trebui sa ai si schema cu punctele de ungere , daca nu sa ai in vedere lagarele rotilor si la aburoase punctele in miscare de la biele.

Te asteptam si cu alte intrebari ! :)
 
daca folosesti wd40-ul ala sau alta firma de acelasi gen crede-ma ca vei improsca prin toata casa. eu am gasit ulei de mecanisme fine pe brico. vreo 200ml si am luat dar mai de mult. nu mai stiu cat costa dar nu era scump pentru ca tin minte ca l-am luat doar sa fie in casa. iata ca acum este si necesar
 
ungerea inseamna prelungirea vietii mecanismului....

<r>Si eu am folosit ulei de mecanisme fine existent intr-un mic recipient cumparat odata cu o masina de tuns....Este foarte bun uleiul folosit la mecanismele masinilor de cusut! <E>:wink:</E></r>
 
Poate vine cam tarziu raspunsul, dar pentru indepartarea vopselei am folosit lichid de frana, nu ataca plasticul. Pentru vopsire, am renuntat de ani de zile la Sigmarom, asa ca tot Humbrol, Revell, si alte firme pentru modelism raman in atentie.
PDI
 
Intretinere Locomotive

<r>Salutare lume<br/>
Am o intrebare de incepator, am facut pentru prima data ungerea locomotivelor ce le am la H0, un BR290 roco si un BR225 tot roco si am vazut in cartea lor ca se interzice ungerea cu ulei cand ele sunt deja unse cu o vaselina speciala ROCO, BR290u deja incepea sa scartaie si nu mai mai putut astepta, le-am uns cu ulei de mecanisme fine luat de la praktiker <E>:)</E> ceva ulei facut in germania de la JES. Nu stiu cat de bun este dar nu am vrut sa dau 50 lei pe ulei ROCO asa ca am folosit din ala. E vreo problema daca se amesteca cu acea vaselina de la roco???<br/>
De asemenea ce sfaturi de intretinerea locomotivelor mai aveti pt un incepator ca mine <E>:D</E> ?</r>
 
vaselina aia de la Roco o gasesti numai in cutia boghiurilor,in general unde
anrenajele sunt inchise,iar uleiul (trebuie sa fie musai ulei de mecanisme fine)
il aplici la lagare,lagarele de la motor,lagarele din partea superioara a boghiului
vaselina se poate substitui(asta in cazul in care nu ai vaselina roco) cu vaselina ptr rotatii mari,vaselina ptr capetele polizoarelor de mana(fllexurile)....
 
Eu nu m-as risca cu alte uleiuri sau vaseline decat cele recomandate de producatori. Prefer sa platesc mai mult pe ele dar sa stau linistit. Pana la urma, nu trebuie sa le cumpar in fiecare zi...
 
eu am lasat si vaselina care a ramas si am mai adaugat un pic de ulei
 
Am inteles dar sa fii atent: avand densitati diferite, ele nu se vor amesteca. Nu sunt sigur ca ai procedat corect dar sa lasam si pe altii cu mai multa experienta sa isi dea cu parerea.
 
Can unul din modelele mele a avut aceleasi avarii l-am demontat, am indepartat vaselina, aia care mai era, spaland piesele cu alcool, am lasat sa se usuce si dupa am uns cu vaselina grafitata pentru mecanisme fine.

Din pacate nestiind ce alcool sa folosesc am utilizat banalul medicinal.

Acuma totul este in regula.
 
Locomotivele ce le-am avut la TT, vaselina veche am indepartat-o cu o benzina speciala de curatare care nu miroase, nu pateaza si cand suflu pe ea se evapora aproape instant, dar la locomotivele roco vaselina de pe ele era inca destula si am adugat un pic de ulei ca scartaia undeva, nu stiu exact care piesa asa ca am pus ulei pe toate dar nu stiu daca vor avea probleme sau nu, ca in prospectul lor scria ca sa nu pun si ulei si vaselina aia de la ei.
 
@felppe

vaselina recomandata de producatori va fi intotdeauna vaselina ambalata de ei,desi
se poate gasi la magazine de profil,insa ai dreptate,nu o cumperi in fiecare zi
aceeasi treaba si cu uleiul...eu am cumparat ulei marklin cu 5euro care este la fel
ca uleiul de la roco insa costa 10euro,iar daca era sa cumpar in magazin acelasi ulei la 5euro
luam un litru

@ALX

in cartile tehnice de la locomotivele Roco ti se arata foarte explicit unde anume si
ce tip de lubrificant sa pui,este suficient sa respecti indicatiile si totul este ok
 
Intrebam doar daca a patit cineva ceva nasol in legatura cu lubrifierea, am respectat indicatiile doar ca nu am sters vaselina de la ei si am suplimentat cu ulei.