Anunturi de intalnire a membrilor Asociatiei

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
oriunde ar fi, prezent la datorie. poate mai fac o nazbatie. ca ultima data am reusit.

orice locatie, ca e o zi, ca e doua, eu merg; daca mai sunt acceptat si luat. :D
 
Inainte de a ajunge spre Simeria poate ca ar trebui sa acoperiti, incet, incet liniile din jurul Bucurestiului si cele din Muntenia in general.

Da, la Corabia mai exista placa precum si o remiza interesanta. Gara este un model CFR din perioada 1900-1910, pe care il gasiti si la Fundulea si despre care am mai povestit pe un alt forum.

Eu va recomand cu caldura cateva linii care se pot face intr-o singura zi si care sunt extrem de interesante:

Ploiesti-Valenii de Munte-Maneciu
Buda-Slanic Prahova
Buzau-Nehoiasu
Constanta-Mangalia (acum, cat mai circula 771 pe ea si nu e inca sezon)
Targoviste-Pucioasa-Pietrosita (cu linia ingusta de la Fieni)
etc, etc, etc...

Poate ca incercati sa strabateti aceste linii in lungul lor si sa observati ceea ce mai exista pe ele, mergand asa cum am facut sambata impreuna cu Florin si SSi, din statie in statie cu harta in mana. Asta e doar parerea si recomandarea mea.
Personal am facut de mai multe ori cele doua linii prahovene enumerate mai sus si cred ca aveti ce vedea, atat din punct de vedere al constructiilor feroviare, cat si al instalatiilor, lucrarilor de arta, etc. Deci intr-un top al recomandarilor ar fi pe primele locuri, alaturi de linia de pe valea Buzaului.
Sunt toate linii de "scurgere" cum se numeau ele candva, care au strabatut zona colinara, din munte pana jos in magistralele din campie.
Eu le-am vazut de multe ori si cred ca merita, desi cei ce ma cunosc stiu ca pentru mine si un surub merita....

CristiCFR, citind ce ai scris mi-am adus aminte de un dicton interbelic, nedrept asociat uneori cu strajerii: "tinere, cunoste-ti tara !". Eu am strabatut de doua ori singur, facand poze din statie in statie linia Oltenitei si n-am murit. Vorbesc deci din experienta, asa cum probabil vorbesti si tu, ca aceasta linie merita descoperita. In viziunea mea, pasionat de cale ferata, inseamna sa le vezi pe toate, si apoi poti sa-ti faci eventual un top personal si dupa poti eventual sa dai un verdict.
Poti sa pleci la drum deschis si bucuros pentru fiecare eventuala descoperire sau sa tai din start de pe "lista" ceva despre care nu sti nimic, mergand pe premisa ca nu merita.
Eu, dupa ce am vazut toate liniile din Muntenia, si aproape toate din Vechiul Regat, pot sa dau un singur verdict: mergeti sa le vedeti.
S-aveti drumuri bune.
 
Exista o lista, cel putin la mine, si pe ea figureaza Ploiesti-Valenii de Munte-Maneciu

Speram sa ajungem cat mai curand pe acolo poate peste trei saptamani mai ales ca nu am renuntat la Lipanesti Halta.

Avand in vedere ca pe traseul Corabia-Zimnicea-Alexandria nu ne-am propus o tinta, asa cum a fost Calaftul, Jiblea si Merisani unde doream sa facem si masuratori poate ne ajunge timpul sa vedem tot ce se poate vedea pe aceste linii.

In egala masura afirmatia este valabila si pentru celalalte trasee.

Ramane doar sa hotaram cu ce incepem.

Pot afirma cu siguranta ca de fiecare data ce ne-am propus am si facut asa ca de ce nu ar fi la fel si in drumurile urmatoare.
 
LDH ,
Nu uita o alta linie foarte Frumoasa care merita trecuta in lista pentru viitoare expeditii.
Buzau-Nehoiasu
Iata o mica parte din ce puteti vedea pe aceasta linie ,eu unul am ramas fara cuvinte http://transira.ro/viewtopic.php?t=1924

catalin , intr-advar toate merita vizitate , fiecare este interesanta si unica.
Eu am vizitat pana acum o parte din Banat si Crisana.
La vara doresc sa le reiau din nou dotat cu un aparat foto digital si sa ajung si pe alte rute din Banat si Transilvania :D
Iar Bucuresti - Oltenita , cand voi avea un drum pe la Bucuresti , dar totusi ,pentru ori ce eventualitate avand in vedere lucrurile negative pe care le-am tot auzit legate de aceasta linie ,cu o maciuca in rucsac si cu un pasionat de cale ferata care va dori sa vina.
 
radu sofran a spus:
Samabta 22 martie ora 14,00 intilnire la club cu toti membri asteptam confirmari

O sa apar si eu maine la ora 14:eek:o la intilnirea de la club, sper sa nu intrevina ceva neprevazut in programul meu.
 
la mine s-ar putea sa apara ceva neprevazut si sa nu ajung. nu ma pot pronunta inca. daca ajung, ajung. daca nu, nu.
 
Sambata 29 martie 2008

Din pacate nu pot merge pe traseele CFR din cauza serviciului.
Abia astept sa ies la pensie :D

Voi merge la club, probabil undeva in jurul orei 14, am cheile deci nu depind de nimeni.

Obiective:
-montarea fustelor de 15 cm inaltime la modulele de capat, cel cu placa turnanta si depoul, si cel de la capatul X al statiei unde avem linia de evitare;
-fixarea la gata a tot ce inseamna linie;
-taiere extrudatului si trasarea pozitiilor cladirilor din statie.

Mult, putin cam asta este planul.

Cine doreste sa vina este asteptat cu placere.

Poate aduce cineva un fierbator sau o plita electrica daca mai vreti cafea ca se pare filtrul are probleme.
Daca nu apa si cico.

:cafea:
 
Obiective: -montarea fustelor de 15 cm inaltime
:D :D :D

Daca faceti o expeditie pe traseul Ploiesti-Valeni anuntati-ma si pe mine, sunt interesat!

Cat despre Mangalia-Constanta, va astept cu placere. In apropiere de Mangalia exista un segment ingust in care trenul merge chiar pe malul marii iar imaginea este urmatoarea:

ax9jady2wlzl6ddk7.jpg


Iar inainte de a ajunge aici, la iesirea din Mangalia, exista cateva macaze si semnale mecanice in functiune, care ar merita sa fie documentate mai cu amanuntul!
 
Multumim de invitatie si sigur nu scapi de noi.

La randul nostru cand mergem, daca baietii nu merg saptamana asta pe Ploiesti - Maneciu Ungureni, te asteptam sa ni te alaturi.
Nu o sa avem o tinta (masuratori, poze de detaliu etc) asa ca speram sa putem strabate tot traseul si sigur nu vom rata nicio statie.

Daca despre partea cu CF-ul deschid si eu ochii referitor la aceasta zona am alte povesti pregatite, avand in vedere ca mi-am cam facut veacul prin zona (Cerasu), asa ca avem ce vorbi. :D
 
LDH a spus:
La club la ora 14:00 trecute fix .....


p.s. ADUC TURNANTA ... tiparita :D

:D :D :D

ce faci dom´le ,ai trecut la clonare?
fac si eu o comanda de neste aburoase tiparite cu bielele corecte(sa se
bucure Mpu) :p