Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
acum daca LDH a facut proiectul remizei trebuia sa percutez si eu :lol:
si iata cam asta a iesit....inca nu e vopsita si nu prea sunt eu multumit ca este foarte lunga dar am hotarat sa o fac asa cum a fost proiectul pentru a nu altera datele problemei si poate cine stie.....mai tarziu se va dovedi uitala lungimea de 31 cm. nu prea imi place cum a iesit tavanul, ori am gresit eu pe undeva ori nu stiu ce sa zic (asta era a doua nemultumire referitoare la forma acoperisului....as fi preferat sa nu fie oval)
aaaa si nu sunt gata usile locomotivei si cea a omuletilor.
P1070017.jpg

P1070018.jpg
 
Salut COObra!

Nu pot decat sa ma bucur cand vad ca planurile mele folosesc.
Nu am ce sa critic, momentan, deoarece inca nu este gata: usi CF, usa pietonala, scara pietonala, copertina usa pietonala, ventilatii pe acoperis si, de ce nu, jgheaburi si burlane
Partea de caramida zic s-o "tapetezi" cu caron relief caramida de la Noch

d85.jpg


Culoarea peretilor - gri deschis
Legat de acoperis cred ca nu s-ar fi ondulat, pe lungime, daca il faceai dintr-un carton mai gros sau doua foi de carton subtire lipite sau in lungul acoperisului, la streasina, ai fi montat o pazie - o banda de carton dublat de cca 8-10 mm latime montat la extremitatea acoperisului.

In rest...poate ne pui cateva detalii cu ferestrele - au iesit foarte bine, poate o si luminezi la interior, deasupra usilor cf si pietonala

Nu ma injura si alege tu ce sa faci

Spor la treaba !

p.s. Vezi ca nu toata lumea, de peste tot, ma stie ca LDH
 
nu am avut ce face in seara asta si m-am apucat sa vopsesc remiza (desi m-a incercat o durere de cap toata ziua). am pus si usa cu streasina.
iata o pozna....acopereisul nu l-am reparat inca.
vopsita.jpg
 
maaarfa!!!

<r>A iesit aspectoasa , cel putin ...in poze <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
dar asa e cand la un proiect bun constructorul e pe masura !!!<br/>
Chiar ma gandeam ce reusite-s ferestrele dar pe urma au aparut curburile inerente la materiale moi. Puteai folosi carcasa de CD TRANSPARENTA , ba mai intarea si peretii.<br/>
In alta ordine de idei , ma bucur ca ai revenit la "nebunii" dupa una septimana lipsa... chiar azi ma gandeam , s-a vindecat coobra ? A prins-o mangusta ? Sau coace ceva ?<br/>
rally</r>
 
carcasa de cd era cam groasa...m-am gandit sa folosesc. oricum eu sunt multumit de cum arata..
pai a trebuit sa schimb cate ceva .....ca un nene proiectant a masurat ceva gresit, de aia am fost lipsa. ...si ma rog am mai facut cate ceva dar mi-a fost lene sa fac poze.
ca si ciudatenie...a trebuit sa schimb terasamentul de carton gros cu unul mai subtire si zgomotul este mai mic. :shock: , probabil cartonul nu mai face rezonanta in interior ca nu mai este asa gros?
 
sa nu iti para rau ca ai facut remiza asa de lunga, pentru ca daca vei dori sa achizitionezi cumva in viitor dieselul BLUE TIGER, vei vedea cit de folositoare este aceasta lungime.
sau poate vei vrea sa ai si tu citeva locomotive cu abur mai de soi si atunci vei vedea ca multe dintre ele au mai mult de 30 cm. am locomotiva cu aburi si de 36 cm.
succes!
 
aici sunt de acord cu COObra!
ramele astea automotoare sunt prea noi ca model...
nici pe mine nu ma prinde! nici nu ar da bine pe linga aburoase! :wink:
 
Sal ,

Te invit sa vezi cum ruleaza salamul. N-am incercat feliat , dar mai stii ce-mi vine ? :lol: :lol: :lol:

Iti respect oricum opinia !
 
am vazut cum ruleaza si nu am nimic de reprosat si nici nu vreau sa zic ca este neaaparat urat....dar nu e pe gustul meu. ca si exemplu ca sa ma explic....o masina de F1 este urata cu spume din punct de vedere estetic dar reprezinta performanta suprema in domeniul ei....iar eu le iubesc. 8)
va mai prezint o mica realizare a mea.
cap de linie iluminat. clasicul led + rezistenta de 1kohm...
cap-linie.jpg

in alta ordine de idei cred ca becurile etajatelor o sa dispara.....am facut acum vreo 2 zile niste ture cu cateva analoage (care erau in vizita...sa nu credeti ca am dat de bani) si am observat ca manaca f mult curent etajatele. adica era o diferenta f mare la viteza cu ele pe sina fata de cand lipseau....ledurile le mananca.
 
Frumoase realizari Coobra , BRAVO , zilele astea decid ce scara aleg , ma duc sa caut sina profil I la TT (am gasit in alt loc , la Roco) , sa vad preturile si stocul si decid daca raman cu TT , sau investesc in H0 , in ceva timp o mai avem o nebunie :D .

Eu o sa merg pe material din epoca IV-V , iar "Salamul"/"Sobolanul"/Simens Desiro , va fi un reper , pe viitor :D .

Daca trec la H0 , voi da comanda de un Blue Tiger , ca sa il am de Craciun in colectie .

Sa auzim de bine .
 
sa va si raspund.
o sa trag linie cand o sa rezolv alta problema la felinar dar ti-o zic alta data.
de semafor nu stiu cand ma apuc.
de becuri am zis ca dispar si sunt inlocuite de leduri nu ca las vagonul fara lumina. faptul ca alea 4 becuri consuma mult ramane ca problema indiferent de trafo, de ce sa am problema asta cand o pot remedia.
becurile lumineaza asa tare in pozna aia ca am facut-o pe nightshot si a stat vreo 4 secunde deschisa diafragma 8)

m-am mai jucat la acoperis si cred ca arata destul de bine pt cat e de lung si ce forma trebuia sa ii dau....si mai am o scuza...e primul 8)
iata-l si vopsit:
acoperis.jpg
 
azi mi-am mai facut de lucru cate ceva....am facut treptele la usa remizei si totodata i-am facut si postamentul pentru a o ridica la nivelul terasamentului. iata rezultatul:
scara.jpg

totodata daca aveam pensula murdara cu vopsea m-am jucat un pic pe stancile de ipsos care pareau cam prea albe :lol: ....iata rezultatul ....care mie mi se pare ok pentru prima incercare.....cred ca mai spre seara incerc si cu un pic de maro:
stanci1.jpg

stanci2.jpg

stanci.jpg
 
Doarece le-am vazut si pe celalat forum "diorame" repet ce am spus acolo legat de vopsele.
Vopselele Revell sunt OK dar pentru vopsit plastic (modele feroviare si casute) pentru peisajul machetei cele mai utilizate sunt vopselele Tempera.
In primul rand se dilueaza cu apa si inainte de aplicarea ierbii, de exemplu, se poate amesteca cu aracet diluat si dupa aplicare se poate "semana" iarba. Se impusca doi iepuri, desi nu-mi place vanatoarea, ai culorea de baza si adezivul pentru iarba.
In al doilea rand folosind culorile de baza le poti amesteca mult mai usor ("diluant" apa sau aracet diluat cu apa) si poti obtine ce nuanta vrei
In al treilea rand la cantitatea care o inghite o diorama este mult mai economic sa folosesti tempera

Alegerea e la tine
 
am vopsit tarusii home-made la platforma piko.....culoarea pe care revell a etalat-o ca fiind maro pe capac s-a dovedit a fi mai mult un rosu inchis. cam asa au iesit dupa 3 straturi de vopsea:
platformatarusi.jpg