Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Apoi a sosit Dan iar eu am intrat in extaz, mi-a adus ceva special pentru mine; candva am avut un obb1043 la care a trebuit sa renunt, acum mi-am luat revansa prin achizitionarea a doua bucati iar ele au devenit vedetele sedintei mele foto.





Apoi sedinta a continuat pe diorama statica:



 
LDH a spus:
Florinn a spus:
Apoi a sosit Dan iar eu am intrat in extaz, mi-a adus ceva special pentru mine; candva am avut un obb1043 la care a trebuit sa renunt, acum mi-am luat revansa prin achizitionarea a doua bucati iar ele au devenit vedetele sedintei mele foto.

Sa treaca una la CFR?

Amandoua vor fi scrificate :lol:
 
Salutare,
Ieri a avut loc intilnirea noastra saptaminala.
O sa punctez citeva momente:
- Clubul are un sistem surround Sony 5.1 ca sa mai destindem atmosfera :D
- S-au rulat garnituri Piko(BR 189 si Desiro), Fuggerth(M41 si V43), s-au facut testari cu vagoane pentru mers in sarcina.
- Eu am mai pus niste iarba pe modulul HOe, apoi am pus niste tufisuri facute de Ionut (zis si "Bush")
- Alin (zis si "Duhul apelor") a lucrat la baltoaca si iarasi ne-am minunat de ce face :confused:
- Florin( zis si "Sirma") a lucrat la catenara
- Am executat niste uedaringuri la vagoane Mehano

- Au fost prezenti :
Florin, Gabor, Attila, Doru, Dan, Alin,Eusebiu, Septi, Florian, Cornel, Florina, Gabi Todoran, Tudor.
Daca am uitat pe cineva,o sa corecteze Florin care oricum va reveni cu poze si completari.
s
 
Mai voi aveti un deadline da' nu recunoasteti... :lol:
"Men at work"...unul pe stilpii catenarei, unul in lac si altul pin-la briu in iarba :D
Ma gindeam ca daca trece un "44" scoateti si voi nasul din diorama!
:D Acu' am glumit, diorama arata grozav!
 
In seara zilei de 03.04.2008 am reusit sa fac si eu o vizita fulger la Club; unii poate ca m-au si vazut & auzit in cadrul transmisiei live. Din pacate, din cele 3rei aparate foto prezente la fatza locului, toate 3rei aveau acumulatoarele descarcate :p , asa ca n-am reusit sa "documentez" nimic.
Din colectia MPU, electrica E69 analogica si cu sunetul ei propriu & personal :D a dat cateva ture pe diorama, fapt sesizat perfect in cadrul sus-numitei transmisii :D. Ionut era in plina actiune de "elaborare" a pomilor H0, deci l-am putut urmari pe maestru la lucru :aplauze:. De asemenea, l-am putut urmari si pe maestrul AliNoch in timp ce pregatea locul adecvat pentru o balta H0 :aplauze: .
Amintindu-mi eu de minidiorama pe care am revazut-o la TrainFest si profitand de faptul ca podul era ridicat, m-am dus in sala de sedinte si... surpriza :confused: :confused: :confused: !!! Pe masa cu circuitul analogic de test H0, o simpatica americana "Southern Pacific Daylight" (Bachmann) statea tacticoasa in cutia ei, neluata in seama de nimeni. Bineinteles ca, in calitate de Stapan al Bielelor :D, am studiat-o si am remarcat si la ea aceeasi greseala pe care o toooooot semnalez cam la 99% din miniaburoase:
50201_1.jpg

50201_3.jpg

(pozele sunt culese de pe www.ehattons.com )
Din fericire, piesele buclucase sunt fixate cu suruburi pe rotile motoare principale, asa ca am putut rezolva imediat problema de pe stanga, cu ajutorul mini-surubelnitei care se afla totdeauna la mine 8) . Deci iata ca si aceasta spectaculoasa locomotiva a intrat in categoria celor dotate cu biele corecte
yahoo.gif

Locomotiva este frumos realizata, ba chiar prea frumos, as zice, in sensul ca bandajele rotilor sunt mult prea mici pentru sinele "de rand" de care dispunem, ceea ce o fac foarte sensibila la macazuri, curbe sau pante.
Va rog pe cei mai din partea locului sa pozati locomotiva asa cum este ea acum; la ea ma referisem in mesajele mele anterioare.