Diorama din Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Imi spune si mie careva mai multe despre ea?
Adica an fafricatie,unde este folosita,la ce,cum...
http://i204.photobucket.com/albums/bb214/asalexx/CIMG0960.jpg
http://i204.photobucket.com/albums/bb214/asalexx/CIMG0953.jpg
 
Am mai facut la diorama dar din pacate nu am avut cu ce face poze.
Saptamana viitoare le pun.
Multumesc.
 
Acestea sunt pozele tale, Asalexx, inserate sub forma de linkuri-miniatura :)

Asa-i ca locomotiva este analogica si ai asezat-o pe sinele unui sistem digital? :D :evil:
Cum adica de unde stiu? Din faptul ca in prima poza se vad luminand atat farurile albe - corespunzatoare polaritatii "pozitive", de mers inainte - cat si farurile rosii - corespunzatoare polaritatii"negative", de mers inapoi.
Locomotiva este produsa de Roco si este prezentata aici - o adevarata bijuterie :aplauze:
 
este o locomotiva austriaca ,1014,locomotiva mixta
cealalalta este si ea facuta tot de Roco si o gasesti intr-o varietate destul de mare
pe site-ul Roco,Danemarca...
cutiile nu se arunca,altfel valoarea materialului rulant ti se reduce substantial
 
Multumesc.
Este analogica este adevarat.
Nu este greu sa o fac digitala,dar as vrea si cu sunet.:evil:
Mi-a placut foarte mult locomotiva.Cred ca este cea mai frumoasa pentru mine.
Cele mai frumoase lumini le are si este di detaliata.
Va multumesc.
 
asalexx a spus:
nu vreu sa le vand.

nu stii niciodata ce-ti va aduce urmatoarea clipa. in general, omul se schimba repede. asa cum vantul isi schimba adeseori si pe nepregatite directia, cam asa si omul isi schimba ideile, pasiunile, gandurile, cuvintele. filosoful din mine. :|

era mai bine sa fi pastrat cutiile acelea. poate nu le vinzi, dar poate ca intr-o zi va trebui sa le transporti intr-o alta locatie, iar cutia originala te-ar fi ajutat mai mult decat o pagina de ziar in care sa-ti invelesti bijuteriile.
 
lupul_alb a spus:
...poate ca intr-o zi va trebui sa le transporti intr-o alta locatie, iar cutia originala te-ar fi ajutat mai mult decat o pagina de ziar in care sa-ti invelesti bijuteriile.
Nici eu nu puteam spune mai bine :D
Am pastrat cu grija toate cutiile pe care le-am avut, tocmai in acest scop. Din pacate, simpatica mea ES4990 (cu care cam seamana 1014 8) ) a sosit la mine fara cutie, asa ca... ma descurc cu ce am in astfel de cazuri :p
 
cutiile nu se arunca
mai tineti minte Matchbox-urile(cutii de chibrite)?masinutele alea mici dupa care
se umbla cu limba scoasa pe aici prin occident...am vazut colectii de mii de
exemplare si toate aveau cutii.cele care nu aveau cutii,proprietarii incercau din
rasputeri sa confectioneze cutii cat mai fidele originalelor.exista chiar o piata
neagra a Matchbox-urilor unde se gaseau masinute in cutii falsificate,vandute ca
originale etc...lipsa unei cutii sau a autenticitatii acesteia facea ca valoarea
modelului sa fie redusa drastic
v-am dat acest exemplu nu ptr a evidentia valoarea scazuta a unui model fara cutie cat si lipsa de manevrabilitatea a acestuia in cazuri de mutari de domiciliu,de
absente indelungate si este nevoie sa le pastrezi undeva...depinde de caz la caz...
asa cum zicea si lupul_alb....care se pare ca in ultimul timp si-a gasit o noua
vocatie :D ..o sa il declaram filosoful nostru :p
 
endo, cutiile acelea le poti folosi eventual la altceva. dar cutiile materialului rulant, e bine sa le pastrezi.
 
aoleu :-? :-? :-?
M-am saturat de cutiiiii...,singurul lucru pe care l-am vrut este sa stiu cate cava despre locomotivele de mai sus atat :-? .Dar vroiam in limba romana,ma interesa ce faceau in realitate acele locomotive.
 
Apropo,am fost pe la bunul Rally si am luat o bijuterie cu sunet.Arata mult mai bine decat in pozele de pe forum.
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=m860a
 
Deci cine imi da si mie cateva detalii pentru locomotive ii raman recunascator.
Imi trebuie sa scriu la fiecare in parte ce anume face locomotiva aceea.Locomotivele o sa le pun intr-un raft special. 8)
 
asalexx a spus:
ce anume face locomotiva aceea.


ce poate sa faca? trage cateva vagoane de calatori sau de marfa, in functie de dorinta stapanului. ca doar nu ai vrea sa dea cu aspiratorul prin casa??? :D
 
dupa cum scrie si pe ea,Cargo,este locomotiva de marfa din divizia de marfuri a
cailor ferate elvetiene,deci poate fi folosita ca locomotiva ptr. marfare sau
manevra
sa nu mai arunci cutia! :p