Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare,
Ieri a avut loc la Club, intilnirea saptaminala a Asociatiei. Desi titlul topicului suna altfel, n-am apucat sa facem poze pentru ca...n-am apucat.
Ce s-a intimplat ieri:

1. Am primit vizita Ginei careia ii multumim atit pentru prezenta si discutii cit si pentru pozele pe care le-a facut (si pe care le va posta la momentul oportun). De fapt doar Gina a facut poze :lol:
2. S-a lucrat la diorama, s-au pus iarba, tufisuri, mizerie. Attila a facut weathering la cladiri.
3. S-au discutat aspecte financiare
4. Am facut citeva probe cu BR 57 Roco a lui FLM Gabor si am constatat ca se poate ceferiza relativ simplu in seria 50.100 conform cartilor Lacriteanu-Popescu.
5. Ovidiu (Marhaba) de la sectia "tiritoare" ne-a facut o vizita
6. Ne-am ris si am stat pina tirziu :lol:

Au fost prezenti(sper sa nu am vreun black-out): Gina, Florin, Lucian, Fleischmann Gabor, Dan-coder, Attila, Florina, Alin, Marhaba, Sandy
 
Salut

cu intarziere, cateva relatari de la intalnirea de saptamana asta.

Primu care a sosit a fost Sandy, isi pregatea aerograful pentru vopsirea unui avion:



Avionul, cutia apartine unei alte ciudatenii de avion la care a lucrat cu 1 saptamana inainte:



Sosesc si cilalti, Fleishmann si Attila:



Se ruleaza niste material rulant pe diorama de probe. Sandy isi admira noua achizitie, FLM a adus un e69:




Mai sosesc si altii, in camera dioramei se lucra pe diverse fronturi:


Lucian ne-a adus o casuta legata la curent 8) :


Pentru felinare a folosit fibra optica pentru a transmite lumina.

Poze de grup:



In mare cam asta a fost, lumina s-a stins la 10:30 seara.
 
Florinn a uitat sa mentzioneze noua lui achizitzie cu care ne-am delectat:


@MPU E 69 e locomotiva cu cea mai lunga istorie in depoul meu,deoarece m-am hotarit sa nu ma despart de ea ,am imbunatatzit-o (inspirindu-ma din lucrariile postate de voi),cu pantograf Roco,tampoane Fleischmann,fluier,lumini bidirectzionale + far central,iar tatal meu a confectzionat scaritze din aluminiu si alama(dupa modelul original :wink: )
 
Salut.

Va prezint intalnirea ce a avut loc ieri.

Dupa cum s-a anuntat, importatorul Bachmann in Romania a tinut un mini-cocktail, eveniment cu ocazia caruia ne-a prezentat anumite produse si marci ce fac parte gin grupul Bachmann.

Ca sa nu ma intind la vorba, va prezint imagini cu materialul rulant desfasurat la fata locului:



Mult material rulant militar, printre care si un set de mini automotoare blindate, motorizate:



Un mak de manevra, vagon blindat, locomotive americane:



Ce sa va zic de locomotivele americane? Da, stiu nu ne plac, sunt urate, dar la ce detalii au, motor cu 2 volante, cardane si nu in ultimul rand pretul care te pune sa intrebi de 2 ori daca e cel corect, te fac sa te gandesti de 2 ori.
 
Alte poze:



O simpatica locomotiva de manevra usoara care a facut pe toata lumea sa zambeasca, alte locomotive si vagoane:



Daca pana aici ne-am minunat cu toti de locomotivele liliput, pentru ca: unele au tampoanele de metal cu arculet, in afara de asta, toate au roti in intregime de metal, majoritatea au sasiul real, adica "cu gauri prin el" (nu stiu cum sa zic altfel, vezi ultimele poze puse de LDH aici), ruleaza foarte fin si silentios, am remarca doar mici probleme pe R1/R2 la aburoasele cu 4/5 osii, am urmat apoi sa ne minunam de vagoanele produse de aceeasi firma.

Las pozele sa vorbeasca:



Comparati ultimile 2 poze de mai sus, este acelasi vagon :).
 
Cateva poze din timpul organizarii, Septimiu tragand de cabluri:



Inauntru, in sala de sedinte era nebunie:



Cum se face o masa festiva:



Iar daca mananci, trebuie sa iti potolesti setea:



Bineinteles ca de la petrecere nu putea lipsi celebrul coniac de 20 de ani, al lui Sandy:



Septimiu ne invita sa ne servim :D

 
Alte poze cu cei prezenti la eveniment, unele poze sunt neclare insa sunt bune pentru a reda atmosfera:



Pe parcursul intalnirii, Sandy nu a rata ocazia de a mai da niste vopsea pe unul din avioane:



Si asa incet s-a facut ora 22:30:



Am sa "notez" si prezenta cu o poza facuta mai pe ziua:


sint prezenti aici:Scami,Florin,Sandy,Septi(Bachmann),Attilla,Silly(Idol),Doru,Dan-Coder,Fleischmann Gabor.

Desi nu apar in poza, au mai participat Ionut, Lucian, Alin si Bumboiu(The Marketing Master).
 
GaborF,

Impecabila E69. Poate nu strica sa deschizi un subiect in care sa prezinti mai pe larg imbunatatirile aduse cu atat mai mult cu cat vad ca, in ciuda vechimii masinii, tot mai multi cauta sa o aiba in colectie.

Florinn,

Impresionanta desfasurarea de forte. Am zarit si ceva material rulant englezesc, molocotiva cu abur detinatoarea recordului de viteza ... dar imi scapa numele.
Varsta :D

Aaaa ... automotoarele blindate sunt, de fapt, drezine blindate Steyer (PanzerSpahwagen) construite de nemti, in varianta pe care ai prezentat-o, in 1944 si trimise pe frontul rusesc. Au fost utilizate dupa WW2 de rusi, iugoslavi si cehi.
Garnitura completa este formata din patru drezine motorizate: comandament, artilerie dotata cu o turele de Panzer III, AA si una pentru recunostere si desant. Aveau 18 tone si un blindaj de 20 mm si aveau in dotare 4 mitraliere MG37, daca nu ma insel.

Sper ca nu am sarit prea mult din subiect? :D

p.s. Si ca tot m-am dat "in barci" cu PanzerTriebwagen sau PanzerSpahwagen daca mai sunt pe langa casa, citeste club, modelele de drezine am rugamintea sa le faci niste masuratori ale gabaritului cutiei.
As vrea sa corectez acest desen



Multumesc anticipat pentru sprijin
 
Prieteni,
Dupa o intilnire ca cea de aseara,e greu sa te aduni.Nu din cauza Whisky-ului sau a coniacului,ci din cauza faptului ca am vazut la un loc atitea trenulete frumoase cit pentru o viata.
Practic,Septimiu(BACHMANN) ne-a facut o prezentare de modele asa cum scrie la carte iar noi,ca niste copii,am vrut sa cumparam o sumedenie dar deocamdata nu s-a putut,exponatele avind un regim special.Lista de comenzi e gata si va pleca la Septi in seara asta.
Sincer sa fiu,nu pot sa fiu de acord cu Florin care spune ca americanele sint urite.Sint ALTFEL pentru noi care ne delectam cu nemtzarii.In plus sint grozav de bine realizate.
Pentru mine personal,pericolul este reprezentat de cele englezesti care au inceput sa ma obsedeze tot mai tare.
In fine,faptul ca am stat pina tirziu in noapte e doar un motiv sa ne para rau ca nu ati fost toti cei de pe forum cu noi la Club.
Nu de alta,a ramas mincare si bautura :lol:
Multam,Septi!
s
 
Asa este.

Sandy, am vorbit mai mult in numele pasionatilor romani in general, adica, poate m-am exprimat gresit, nu zic eu ca sunt urate, ci in general asa spun europenii. Totusi ai sa vezi ca in colectia mea vor aparea si asemenea "urate" pentru ca stii, e greu sa te abtii.

LDH, voi incerca sa iti masor modelul cat de curand posibil.

Seara faina tuturor !

p.s. priviti detalii fratilor:


 
Salut

Am reprodus relatarea unei alte intalniri care a avut loc la Cluj pe la inceputuri, imi aduc si acum aminte momentele petrecute atunci.

Puteti vedea aici poze de la acea intalnire ce a avut loc in data de 1 Martie 2006 ! (urmariti mesajele ce dateaza din 02/03/2006-05/03/2006)
 
Salutare,

am sa prezint in imagini intalnirea de ieri care s-a vazut live si pe net, insa nu la calitatea pozelor ce vor urma mai jos.

Lumea a venit treptat, al doilea sosist a fost Fleishmann care si-a adus proaspata achizitie:



Fleishmann nu am pozele cu pompa de apa, te rog sa completezi tu, s-au pierdut undeva pe net :)

Modelul de la roco nu face degeaba parte din categoria Platin:



Attila si-a adus setul de vagoane roco: