Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Merci :)
cu rabdare orice se poate face.
Oricum precum am povestit la telefon eu te astept intr-o zi la noi la club. Nu-i chiar asa departe Clujul.
 
@ionutz.Ideea cu ceara pe copaci nu merge.De ceara nu se mai lipeste nimic, decat poate ...ceara.Dar de ce nu iti place domnule, sa faci tip snitzel (baie in aracet) dupa care presari rumegus super fin, uscare, daca e cazul repeti operatia dupa cc 1-2 ore petrecute pe calorifer.Avantajul este ca scoarta capata textura si culoare natuarala.Ca sa nu mai zic de aracet (Moment) care poate inlocui cu succes sprayul Noch, la un pret incomparabil mai mic.Copacul ala de pe dioram N asa l-am facut.Ba mai mult, are un schelet de sarma subtire sub coaja...
 
alin a spus:
Dar de ce nu iti place domnule, sa faci tip snitzel (baie in aracet) dupa care presari rumegus super fin, uscare, daca e cazul repeti operatia dupa cc 1-2 ore petrecute pe calorifer.Avantajul este ca scoarta capata textura si culoare natuarala

Pai stii marea problema de la noi de la club...timpul...adica nu imi permit sa astept 1-2h sa se usuce un strat (si probabil e nevoie de vreo 3) cand in total stau 2h :D
Oricum e de notat ideea pentru oameni cu timp :)
 
Mai, mai ...

Adica mai ce placut este sa vezi pe o macheta copaci care seamana cu copacii si nu chestiile alea de spalat sticle chiar daca pe ele scrie Noch sau mai stiu io ce marca.

Sunt de exceptie pomisorii.
Nu stiu cum este imaginea in realitate dar in fotografii arata cumva, adicatelea real.

Bravos baieti si in special Ionut ca el i-a mosit
 
Pai Ionutz, sa stii ca se poate lucra intr-o singura "mana" cu snitzelu` ala.Doar ca nu se poate scufunda fara pauza a doua oara pomu` in baia de aracet pt ca se "dezbraca" instant de "snitel".Daca vrei sa lucrezi in foc continuu, urmatoarele straturi de aracet se pot aplica prin pulverizare (cu pulverizator din ala penal).Ca sa nu mai zic ca un singur strat de rumegus s-ar putea sa cam ajunga, pentru ca dupa prima baie va adera cu siguranta un strat grosut de rumegus.Sau ma rog, se poate lasa la zvantat cateva minute pe calorifer.
Florin, sint pe vine, omule.Timpul, bata-l vina...
 
Salut!
Florin, intr-adevar, is superbe cele doua poze.....la fel ca si multe altele din prezentul topic. Felicitari!
Lapuseanul
 
Salut,

pozele cu capitele erau pe pagina 9 :D

ia uite:
Florinn a spus:
Salut,

Prezint ce s-a lucrat la diorama ieri si azi.

Iarba cosita de taranu nostru acum cateva zile a devenit fan, omul harnic a facut cateva capite:



Harnic om, de-ar fi toti la fel, in continuare va prezint satul din mai multe unghiuri, Sandy a lucrat la el cateva zile la rand:


 
Am remarcat ca Sandy manevreaza cu multa dibacie "cazanul" cu iarba. Diorama incepe sa arate din ce in ce mai realist. Mi-a placut faza cu smocuri de iarba mai inalte. Parca e cosit pe langa ele.
 
Baieti si de la mine un Bravo !!!Urmarisem diorama si "dincolo" pe forum.Trebuie sa recunosc ca arata din ce in ce mai bine.
 
In plus , Sandy a gasit un rumegus care arata exact ca si iarba :)
Pai mai Sandy nu ai zis ca pui rumegus pentru baza padurii ? Eu vad o iarba cruda dupa o ploie de vara :D