Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Florinn a spus:
Frumos, chiar impresionant. Unde le tii? ai atata spatiu pentru ele?

.

Special pentru navomodele am creat un raft suspendat cu lungimea de 2,55 metri si lat de 20 cm.
Pentru aero modele am un raft mai mic cam de 80 cm,pentru ca nu mai am multe (1-elicopter+3 avioane)
Restul ce nu incape pe raft ,binenteles la cutie.
Si ma mai ajuta mult vinzarile si comenzile asa am ocazia sa reinoiesc periodic flota.
 
Salutare tuturor.
Numele meu este Bobi, sunt pasionat de mic de trenulete, dar abia acum am reusit sa-mi achizitionez primul start set. Am cumparat un set digital Hornby care contine doua trenulete, unul de calatori, iar al doilea de marfa. Ca tot suntem la capitolul trenulet, as dori daca se poate sa aflu cum sa fac ca trenuletul de calatori sa poata urca o rampa? Rampa va trebui la un moment dat sa treaca peste al doilea trenulet(practic un pod). Locomotiva are putere, dar se invart rotile pe loc. Precizez ca rampa are inclinatie f mica, dar tot degeaba. Apropo, am gasit si o diorama care-mi place la nebunie, dar trebuie sa fac ca trenul sa urce rampa. Ma mai gandeam si la alta solutie sa cobor una din sine, iar cealalta sa urce doar jumatate, dar da cam urat.
 
Salutare bobi, bun venit pe forum !

Este indicat ca panta sa nu depaseasca 4%, nu este fiabila si nu arata bina la ochi, totusi la diorama de la Cluj noi avem si pante de 7-8% ascunse in tunel.

Pentru a evita pantele mari, poti urca cu un traseu si in acelasi timp sa cobori cu celalat, astfel cei 4% cumulati de pe cele 2 trasee ar trebui sa fie suficienti.

Pentru mai multe sfaturi utile citeste aici.

Te asteptam si cu alte intrebari la rubricile dedicate.

ciao.
 
Bobi, bine ai venit pe forumul nostru! Interesant un start set Hornby, dar nu ne-ai precizat la ce scara este? Poate ni-l si prezinti un pic?

Salutari din Constanta,
Dorin
 
Aici poti vedea exact setul http://www.hornby.com/hornby-dcc-135/r1077/product.html
O sa fac si cateva poze, dar va trebui sa-mi iau cablu usb.
Nu stiu cat de minunat este, dar asta mi-am permis pentru inceput.
 
A, stiu setul, l-am vazut in magazine la Londra si este chiar foarte reusit! Felicitari pentru achizitie si sa-l stapanesti sanatos!

O singura observatie doar: fiind vorba despre un set englezesc, trebuie sa stii ca seturile lor sunt la o scara putin diferita (1:76) in timp ce ale noastre H0 sunt la scara 1:87, chiar daca ecartamentul lor este acelasi ca si al trenurilor noastre. Dimensional se potrivesc fiindca gabaritul britanic este mai mic decat cel continental.

Deci cel putin teoretic nu se potrivesc ca marime, si probabil nici nu se pot cupla cu ale noastre. Va trebui sa ramai acum axat pe material rulant britanic (ceea ce nu-i asa de rau, este foarte frumos!) si ai totusi avantajul ca ai putea rula SEPARAT material rulant continental pe acelasi ecartament.

La fel este si la scara N. Scara N britanica este putin mai mare decat scara N continentala (1:148 fata de 1:160) si desi sunt asemanatoare si au chiar si aceeasi cupla, de fapt nu se potrivesc nici la inaltimea cuplei, nici la tampoane.
 
Bun venit si lui @dadrian , se pare ca lista membrilor din Bucuresti creste.
As fi interesat de o statistica a membrilor pe orase. Asta pentru cei ce au completat campul. De aceea fac inca o data apel la toti sa ne completam locatia.
 
Salutare tuturor de la Florian, din Cluj.
Citeva info despre mine, pentru inceput (pe parcurs sper sa ne cunoastem mai bine). Tare mi-au placut trenurile, din copilarie. (Fraza asta e destul de previzibila aici si cred ca se cam repeta pe acest forum :p ) . Insa, un pic mai mult imi plac tramvaiele. Poate ca pasiunea asta s-a lipit de mine si datorita faptului ca am copilarit la Oradea, unde, in anii &8217;80, era plin de tramvaie ITB V56, EP si Timis 2. De altfel, astea-s tipurile de tramvaie care mi-s cel mai aproape de suflet.
Pe de alta parte (si totusi, nu chiar offtopic ;-) ), de prin &8217;88 - cind am primit cadou un set Piko si am dat iama si prin lumea trenuletelor la scara H0, sint &8222; mort&8221; dupa orice-i facut, cit mai in detaliu, la 1:87. Va imaginati ca mai tirziu am ajuns sa colectionez si alte &8222;maruntisuri&8221; la scara asta, in special masinute, pentru moment in detrimentul trenuletelor. Dar asta e doar din cauza ca, fiind cam pretentios la detalii, am &8222;ridicat stacheta&8221; pentru tintele mele in domeniul modelismului feroviar. Deci, nicio grija, subiectul asta nu-i nici pe departe inchis pentru mine.
Buuuun. Acuma, ca o sinteza a celor doua paragrafe de mai sus: vreau un pic mai mult, adica imi doresc sa realizez machete exacte la H0 a tramvaielor romanesti, incepind cu cele pe care le aminteam mai devreme. Taaare mult mi-ar placea.
Am vazut ca aici sint citiva pasionati de tramvaie, dar si multi modelisti. E prima data cind ma inscriu pe un forum (si o fac in paralel pe mai multe forumuri din acest domeniu - sper ca asta sa nu supere pe cineva), de aceea nu ma cunoasteti inca. Pina mi-am facut curaj sa intru &8222;oficial&8221; in comunitate, am navigat destul de mult pe aici, asa ca am ajuns sa va cunosc deja pe multi dintre voi. Si sper sa in viitor ne cunoastem de&8217;adevaratelea si sa schimbam idei si experiente. Ce ziceti, ma primiti?
 
sandy a spus:
Salutare floo si bine ai venit!
Mai mult,am fi incintati sa te avem printre noi la club,pe strada Aurel Vlaicu 23(casa) de pe la 17-17.30,in fiecare marti.Urmareste anunturile de intilnire ale Asociatiei.
sandy

Sandy spune si tu care asociatie sa nu se urce in tren sa vina la Bucuresti la AMFB :D
Nu ca nu ne face placere dar pana una alta voi sunteti mai aproape.
 
LDH a spus:
Sandy spune si tu care asociatie sa nu se urce in tren sa vina la Bucuresti la AMFB :D
Nu ca nu ne face placere dar pana una alta voi sunteti mai aproape.


da. ei sunt mai aproape. dar o calatorie cu trenul???