"Orasul din Sufragerie"

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Mar 08, 2008 4:48 pm

8 martie 2008 - fara cuvinte

Evolutia dioramei de la Sbozia in imagini!

[Link Removed for Guests]

Urmeaza filmul!
Ultima oară modificat Sâm Mar 08, 2008 8:13 pm de către Prognosis, modificat 1 dată în total.
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Mar 08, 2008 8:13 pm

Filmul aici!

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Mar 09, 2008 1:08 pm

Ceva chinezarie de ... român:

Ma pregatesc cu nisate maruntisuri si detalii caci marti voi fi vizitat de Antena 1 pentru o fimare si un interviu! :grin:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Mar 09, 2008 1:17 pm

waw. minunat. inseamna ca seara te vedem la stiri
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Mar 09, 2008 2:41 pm

Nu stiu! Marti vin sa filmeze si sa-mi ia un interviu dar nu stiu la ce emisiune si cand o sa dea pe post! Promit insa sa va spun de indata ce aflu!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Mar 10, 2008 8:17 am

lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Lun Mar 10, 2008 2:09 pm

Asteptam cu interes reportajul......speram sa fie unul pe masura talentului si sufletului celui intervievat !!!
Lapuseanul
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Mar 16, 2008 8:42 am

Motive de panica...

Dupa ce am definitivat constructia cablajelor miniaturizate pe placute individuale, conform zonelor automatizate de pe diorama, am atacat frontal si direct tabloul de comanda...
Am demontat vechile relee greoaie si am inlaturat cablaraia care trona ! Procesul de modificare m-a panicat intrucatva! Sotia ma intreaba daca mai stiu sa fac la loc sa functioneze asa cum functiona.... Sper!

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mar Mar 18, 2008 9:44 am

Evolutia tabloului de comanda cu relee miniaturizate!

Am reusit sa inlatur vechile relee masive, cele cu care am facut probe instalatiei de automatizare pana acum. Erau relee vechi, cu numeroase contacte care nu functionau, mari consumatoare de curent si dificil de intretinut, cu multa cablaraie insirata in tabloul de comanda! Trebuie sa va spun ca automatizarile au fost create si lucrate fara o schema complexa, doar ideea de principiu pusa cu creionul pe o foaie. Dupa ce testam functionalitatea idee, desenam schemele si le postam pe forum pentru ca toata lumea sa se bucure de reusita mea si sa poata orice aplica ceea ce imi functiona mie! Pe parcurs, pe masura ce imi veneau idei noi noi, pe masura ce observatiile asupra functionalitatii se concretizau in modificari aduse schemei initiale, schimbam direct in instalatie ceea ce era nevoie. Intr-un final, am ajuns la acaesata varianta, pe care am imbunatati-o si perfectionat-o astfel incat sa elimin cat mai mult din cablurile necesare, astfel incat sa simplific cat mai mult schema de functionare, respectand doar ideea de principiu.
Fireste, in timp, am adaugat si am scos diferite functii in sistem, dar schemele separate le-am prezentat pe rand pe forum, pe masura ce le-am creat! Chiar si acum, dupa ce am desenat schema finala, la montaj, tot am mai modificat cate ceva. Asta inseamna ca voi desena iar schemele si le voi prezenta si pe forum ca pe o concluzie finala a acestor luni de truda!

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Bafta tuturor!
Ultima oară modificat Mar Mar 18, 2008 10:49 am de către Prognosis, modificat de 2 ori în total.
LDH

Mesaj de LDH » Mar Mar 18, 2008 10:45 am

Prognosis,

Scuza-ma dar incep sa nu mai inteleg pendularile tale.

Fara a intra in detalii si departe de mine dorinta de a deschide drumul catre o polemica ce sigur nu isi are locul aici totusi cred ca meritam o explicatie.

Daca au fost unii, putini, de pe acest forum care probabil te-au deranjat si marea majoritate nu chiar nu mai inteleg nimic.
In general, din cate cunosc eu, daca majoritatea spune bine trebuie sa te iei dupa ea si sa ignori pe restul.

Pe orice forum din lumea asta, cat de bine administrat ar fi si cat de meseriasi or fi utilizatorii se declanseaza discutii dar in cazul tau chiar nu au fost.
Daca au fost pe privat atunci nu este cazul sa aducem discutiile in vazul lumii ca pot declansa alte reactii, multe dintre ele necontrolate, altele determinate si pot fi in favoarea sau defavoarea uneia dintre parti deoarece, oameni fiind, dam dovada de mult subiectivism.

Nu sunt genul de om care sa faca scenariul consacrat "eu intreb asta, el o sa-mi raspunda aia, eu ii dau replica asta, el ... etc" dar totusi, repet, poate ne dai o explicatie.

Este pacat sa-mi fac o parere deformata, subiectiva sau nu, si sa spun cam ce-mi trece acuma prin minte legat de oscilatiile tale.

Nu o sa sterga nimeni posturile ca nu inteleg de ce trebuie sterse.
Toate cele bune,
LDH
lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Joi Mar 20, 2008 3:14 pm

Buna ziua !
Ce se mai aude de reportajul celor de la Antena 1, domnule Prognosis?
Cu stima,
Lapuseanul
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Joi Mar 20, 2008 7:17 pm

Au zis ca ma suna inainte sa vina si de atunci astept... :(
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Mar 24, 2008 7:48 pm

Am terminat cu inlocuirea releelor vechi cu unele mai mici si mai fiabile. Am instalat in cadrul tronsonului superior si un bloc de franare-oprire pentru situatia in care se ruleaza trei trenuri. In principui, pe doua circuite independente, in analog, pot rula 6 trenuri, cate trei pentru fiecare circuit. Nu pot demonstra asta pentru ca nu mai am 6 locomotive, dar trebuie sa ma credeti ca se poate. In viitor mi-as dori sa pot combina cele doua tronsonea intr-o retea de automate care sa permita trecerea prin tunel in mod ordonat, fiecare masina, in ordinea in care vine, si pe firul sensului ei de deplasare. In filmuletele de mai jos vedeti o mica exemplificare. Am facut doua ca sa ma incadrez la lungimea impusa de yutube. Promit sa fac un film mai elaborat!

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Astept pietrele!
Bafta tuturor!
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Mar 31, 2008 8:52 pm

Am demarat proiectul de terasare a traseelor.
Am inceput sa pun pietrisul dupa metoda exemplificata extraordinar de Florin aici.
Operatiunea se dovedeste foarte obositoare, migaloasa si anevoioasa!
Cel putin pentru mine!
Am decorat si bordura ce am anexat-o mai tarziu la diorama pentru largirea ei! Voi reveni cu detalii! Acum dupa ce s-a uscat prima transa, vad ca apare foarte frumos si ceea ce ma impresioneaza este faptul ca zgomotul de rulare s-a redus foarte mult dupa ce pietrisul s-a intarit! Este o placere sa le "asculti" acum!

Voi reveni cu detalii!
catalin

Mesaj de catalin » Mar Apr 01, 2008 8:29 am

O mica observatie: operatiunea in termeni feroviari se numeste balastare nu terasare. E valabil si la trenurile reale si la modele.
All aboard !
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”