Diferenta la digital intre piko si roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multumesc @pcg (din reflex am tendinta de a scrie pcq in loc de pcg , nu stiu de ce ; poate chiar am facut-o la unele mesaje)
Vad acolo chiar mai multe softulete.
Deja o sa am de lucru :)
______________________
Later Edit
Am dat de dracu'! E pe nemteste ....
 
!!!

<r>Sir , ca sa nu se iste confuzii, daca tot ai inceput sa explici ceva, fa-o mai pe nivel "gradinita" (cam asa stam la digital) <E>:cry:</E> <br/>
Adica ai scris ceva...si te inteleg vreo 10 , cum ar fi "modificarea parametrilor " CV-uri.<br/>
Nu-i mai simplu sa scrii ca functiile la un decodor sunt in anumiti parametrii , cum ar fi viteza , intre 0-250. Din fabrica e setata la 200 si tu vrei mai repede , operatiune pe care poti sa o faci cu Roco mously <E>:D</E> ,<br/>
dar nu si cu Piko remote control. <br/>
Daca scriai asa , era pe intelesul tuturor, ca doar nu scriem aici doar... asa sa fie.<br/>
Apoi , in tara asta cred ca sunt doar vreo 10 oameni ce au pipait un DIGI POWER BOX (de altfel nu-i produs Piko ci doar cu sigla acestuia) .<br/>
Deci ce vrei sa inteleaga marea masa a membrilor cand facem asemenea comparatii . Nici eu n-am pipait una pana acum vreo 2 saptamani, cand cu Doru si pcq am stat sa ne lamurim de ce ... costa atat. Acum stim ce face, dar cu pretul tot nu ne-am lamurit <E>:oops:</E> <br/>
Si nu in ultimul rand, nu trebuie sa fii electronist sau programator ca sa intri in registrii decodorului, dar cunosc cateva cazuri cand "fratiori" de-ai nostri au reprogramat total aiurea( cu ROCO MOUSUL) si au reusit sa faca belerege, fara sa reuseasca sa revina la default. Adica, e un avantaj sa poti reprograma dar nu pentru toata lumea. <br/>
Iar cablul ala de la roco mouse ... ma omoara... <E>:wink:</E> <E>:evil:</E> ... desi datorita lui poti intra si in registri <E>:roll:</E> <br/>
rally</r>
 
COObra a spus:
Si Piko nu este wireless , cum s-a afirmat undeva in acest subiect , ci pe INFRAROSU ca si telecomanda de la tv
aici e o mica contradictie de termeni. wireless inseamna "fara fir". exact asta este si telecomanda de la........ce vrei tu.
nu se poate programa decodoare
eu zic ca e cazul sa mai citesti odata manualul de utilizare al lui Piko si o sa gasesti si rubrica in care te invata cum sa programezi decodoare. :wink:
ba din contra eu am programat si decodoare piko si ESu si Lenz. deci nu este nici problema de compatibilitate. si dupa cum ai zis analoagele se comanda foarte bine cu piko.

Exista cumva si varianta electronica a manualului de la PIKO DIGI?
Daca da, puteti sa-mi dati un link? Ce diferenta e intre DIGI1, DIGI2 si DIGI FERN? Intentionez sa achizitionez un startset digital, si sincer sa fiu prefer un PIKO, dar am inteles ca nu se pot programa anumite functii cu telecomanda (de ex. viteza maxima), de aceea mi-ar placea sa studiez din timp manualul (in negleza, daca romana nu exista :oops: ).
Multumesc!
 
pe trennet era
daca nu , o sa caut eu pe calc si pot trimite pe mail

editat dupa ...
http://www.trennet.ro/gallery.php?cmd=vs&sid=4
 
digi fern - se refera la telecomanda in sine....adica obiectul cu butoane si intra in componenta lui digi1....nu stiu daca si digi 2 vine cu telecomanda sau vina ca si upgrade la digi 1
 
Digi 2 nu vine cu telecomanda , este doar o extensie care te ajuta la trasee lungi sau mai multe trasee una langa alta pe care circula mai mult de 4 locomotive (iti da putere)deoarece prin transformatorul atasat lui digi 2 acesta iti preia din consum :wink:
Link manual PIKO DIGI in limba ROMANA

http://www.trennet.ro/gallery.php?cmd=vs&sid=4
Spor la citit :wink:
 
sal
as avea o intrebare pt cei ce au mai desfacut br218 roco. Am cumparat una de ocazie (provine din startset digital roco), de pe forum , si am constatat ca are numai 3 osii motoare. Am desfacut boghiu la care trage numai o osie si am constat ca lipseste un pinion intermediar de plastic care trebuia sa transmita miscarea la osia care acuma nu trage. Intrebarea e : asa vine de la roco sau in asta s-o fi umblat si eventual pierdut acel pinion ? Restul de pinioane sunt intacte.
 
salut
sunt pus in fata faptului de a cumpara un sistem roco Lokmaus 2
ce parere aveti despre el ?
va multumesc
ps. cam cat costa?
:?:
 
@Lucas,

Daca tinem cont de pret, Multi mouse-ul costa in jur de 300 RON. Pe Lokmouse2 nu ar trebui sa dai mai mult de 200 RON. Cauta pe net , e posibil sa-l gasesti mult mai ieftin.
 
sir_vaska a spus:
sal
as avea o intrebare pt cei ce au mai desfacut br218 roco. Am cumparat una de ocazie (provine din startset digital roco), de pe forum , si am constatat ca are numai 3 osii motoare. Am desfacut boghiu la care trage numai o osie si am constat ca lipseste un pinion intermediar de plastic care trebuia sa transmita miscarea la osia care acuma nu trage. Intrebarea e : asa vine de la roco sau in asta s-o fi umblat si eventual pierdut acel pinion ? Restul de pinioane sunt intacte.
BR218 Roco are actionare pe toate patru osiile. Daca lipseste un pinion, inseamna ca s-a umblat sau ca, din neatentie, fabrica a uitat sa-l monteze :fluierat: (nu râdeti, chiar ca se poate intampla - aceeasi simpatica firma a montat invers osia motoare principala a unei splendide BR01, iar posesorul a reusit sa o demonteze si sa o re-aseze corect, sub supravegherea mea on-line :D)
 
Eu as dori sa subliniez faptul ca Roco are curent maxim 3A iar Piko 1,8A . pentru cei care doresc sa ruleze mai multe trenuri/ sau au consumatori multi ( de ex. vagoane iluminate :lol: :lol: ) acest fapt ar putea avea o mare importanta.

In plus, odata cu achizitionarea unui Multimaus am descoperit inca un sunet nou la locomotiva mea Br 218 Fleischmann ( decodor ESU )

Eu am cuplat la o statie roco 3 unitati Maus, cu ajutorul unui banal repartitor de 3 euro.

pentru cei pretentiosi anul acesta se va lansa si modelul Multimaus PRO , care este Wireless ( prin radio :!: :!: ) si are si interfata PC si softul de control Rocomotion :D
 
Multimousele Pro este in stare sa citeasca si sa afiseze valorile REALE stocate in CV-urile decodoarelor? :D
Daaaa, stiu ca mousele poate foarte bine sa afiseze valorile CV-urilor, dar "veriga slaba" este boosterul; el nu poate citi decodoarele si, deci, trimite spre mouse valori fictive pe care acesta, de buna credinta :D , le ia "de bune" si le afiseaza. Poate ca acest aspect va fi remediat la noua statie (mouse + booster).
 
Da MPU, poate.
Atat Multimouse Pro, cat si Multimouse si Lok Mouse 2 pot citi valorile reale ale CV-urilor decodoarelor daca sunt folosite impreuna cu Multizentrale, noutate si ea la Roco.
Pe langa asta, MM Pro poate face si unitati de cate 2 locomotive.
Uitati aici:
http://www.roco.cc/index.php
Mergeti la Product search si cautati 10831
 
"Set multiZENTRALEPRO and multiMAUSPRO


The new multiZENTRALEPRO &8211; all the central control a model railway needs

The central control unit is the heart of any digitally-controlled model railway. This is where all information arrives, is processed and is passed on. In creating this unit, Roco&8217;s development team has taken a somewhat different approach, rather than just developing another run-of-the-mill control unit: it wanted this one to be small, flexible and economical. The result was the multiZENTRALEPRO.

The new multiZENTRALEPRO is a full-scale central control unit for your model railway. As opposed to other central control units, it gives you complete freedom to move around when used together with a multiMAUS or the brand new multiMAUSPRO. Its many new functions, including the ability to read out decoder data, many connection options for additional locomotive controls or multiMAUSes and a separate feedback bus, show that all kinds of sophisticated control tasks in your model railway setup can be carried out easily and economically by this new central control unit.

A USB port provides a simple interface to the world of PCs, not only for installing future updates, but above all for connection to the Rocomotion PC software supplied along with this set.

Wireless central control unit for use with several multiMAUSes
Built-in antenna
3 RocoNet slave ports
for connecting cable-bound locomotive controls and multiMAUSes
Outputs for programming and main track
Switched over automatically when the multiMAUS programming menu is called up
Short-circuit-proof main track output
Output current of up to 3.2 A, integrated overheating protection and current-limiter
LED status indicators
Keep an eye on things at a glance
Rocomotion PC Software
Included in the set. Hardware unit 10785 is not required. Rocomotion works directly with the new multiZENTRALEPRO
Data read-out capability
Used in conjunction with a Lokmaus 2 / R3, a multiMAUS and the new multiMAUSPRO, the unit can read out and modify the data of your DCC decoders

Separate feed-back bus
For connecting up the Roco feed back module 10787
USB port
Greater comfort thanks to direct contact to a PC, especially when used in conjunction with the Rocomotion PC software included in the package
Safe investment for the future
Ready for the pending bidirectional DCC standard defined by the NMRA
 
Da ! da' si 400 euro :confused: :x :-x

Si mai e si chestia cu wireless prin radio :!: Hm, primele telecomenzi tv tot asa erau... stau si ma intreb de ce au disparut fiind inlocuite de - ati ghicit - cele cu infrarosii [suna cunoscut? piko digi?] :fluierat:
 
Si mai e si chestia cu wireless prin radio Hm, primele telecomenzi tv tot asa erau... stau si ma intreb de ce au disparut fiind inlocuite de - ati ghicit - cele cu infrarosii [suna cunoscut? piko digi?]

Aveau nevoie de o conexiune sigura half duplex .La infrarosu conexiunea nu e chiar sigura depinzand foarte mult de pozitia telecomenzi fata de receptor.
 
Nu am inteles cine are nevoie de o legatura sigura half duplex? La infrarosu conexiunea nu este sigura, dar nici expusa interferentelor radio: motorul daciei vecinului, aspiratorul sau rasnita vecinei, si de ce nu pustiul vecinilor care cu multimausul lui pro iti misca tie garniturili... :x
 
Nu am inteles cine are nevoie de o legatura sigura half duplex?

Sa zicem ca ar fi legatura dintre Multimaus si centrala.Avand in vedere ca MultiMaus-ul e master am si eu banuiala mea ar vrea o conexiune permanenta, care e mult mai usor de obtinut radio.Half duplex vine de la faptul ca MultiMuasul mai asteapta si date de la centrala, deh mai citesti CV-uri alte blablabla-uri de genul asta.
 
Ca o completare mie personal Piko imi fura semnalul de la ce mai am prin casa cele mai mari probleme fiind cu LCD Samsung (nu mai pot sa schimb canalul; daca pe traseul telecomnda-televizor este asezata unitatea piko chiar si in standby... :fluierat: ) invers insa nu am avut niciodata probleme in aproximativ 1 an, astfel incat nu vad de ce este necesara o legatura sigura fie ea si half duplex ........

Offtopic: Consider ca daca te apuci de diorama, in speta de o diorama digitala discutia Piko Digi 1 vs Roco Multimaus nu cred ca isi mai are rostul..... eu am trecut deja la ECOS ESU 5000 (saru-mana tata Rally) :p