Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Desi diorama pare ca se aproprie de sfarsit noi mai estimam cel putin inca un an de lucru. Ceea ce vedeti este stratul de baza. Am comandat 5 cutii de copaci Noch/Bush, urmeaza sa fie zone cu padure deasa, lizera cu tufisuri, avem luate lanuri de porumb, lanuri de floarea soarelui. Considerati ca am facut doar baza.
 
Da stiam, m-am exprimat gresit, un an de lucru pana putem sa trimitem pozele la MIBA :p (chiar daca Sandy ne-ar trasa alte sarcini de partid :D)
 
Florinn a spus:
E prea gol sa lasam doar o pasune acolo, copacii vor fi spre marginea modulului, ca o padure, intre linie si padure poate punem si niste culturi.

Uneori si un "prea gol" poate sa arate foarte bine in primul rand datorita intinderii asa cum o aglomerare poate arata ca un depozit.

Nu bagati de seama este doar teorie :D
 
Florine, n-ar trebui sa te laud, ca esti de-al meu si ne scaldam in aceasi troa...ne scaldam in aceasi diorama am vrut sa zic.Insa la faza cu podul m-ai dat gata.Ma dispera cand era pus podul precedent, ca nu puteam trece decat in patru labe, ipostaza nu tocmai incantatoare.Acu` musai sa vaz cu ochii mei imbinarile alea inainte de a lansa niste comentarii rautacioase, specifice subsemnatului...
 
Excelenta lucrarea cu podul. Ieri la intalnire am profitat din plin de utilitatea ei.
Cred ca singurul om care nu si-a dorit lucrarea este Eusebiu care acuma trebuie sa mearga la sala daca mai vrea sa intre in camera :D
 
M-am strecurat si eu pe sub podul cu pricina - in versiunea anterioara - si am cam avut oarece dificultati :D :D, asa ca va felicit pentru noul pod basculant :aplauze: . Acum mai ramane sa proiectati si o mica automatizare/protectie, astfel incat trenurile care se apropie de pod sa fie automat oprite daca podul este ridicat :fluierat:
 
Este semiimplementat deja, destul de simplu.

Modulele vecine cu podul se pot alimenta prin pod in felul urmator, modulul din stanga este alimentat doar cu "+", modulul din dreapta doar cu "-". Podul este alimentat astfel cu "+" de la un modul vecin iar cu "-" de la celalalt. Totodata, modulul din stanga primeste "-" prin intermediul podului, la fel, modulul din dreapta primeste "+" prin intermediul podului.

Astfel cand podul este ridicat nici unul din modulele vecine nu sunt alimentate complet :).
 
in pasta aia ptr trunchiuri sa incercati sa puneti un pic de rumegus foarte fin
am facut si eu asa pasta din aracet,vopsea,rumegus si un pic de ....faina
 
pai cu idei din astea lucram la lucru manual in scoala :p
mai tineti minte amestecul ala din aracet si hartie igienica?care se transforma
intr-o pasta destul de "prelucrabila"...
 
Legat de padure. Imi place foarte mult cum arata la gam3 diorama cu noul poster, si cred ca ar merge de minune unul si la noi . Oricat de deasa am face padurea tot se va vedea zidul alb in spate. Ce ziceti ?
 
O basculanta de copaci, da si vreo 2 saptamani de concediu :D. Sa fac 20 de pomi , cu totul mi-a luat cam 6 ore. Cred ca in total o sa avem vreo 150-200.

Da, stiu ca am discutat de poster si cred ca e momentul sa luam macar unul sa vedem cu ce se mananca :D, sigur s-ar schimba total peisajul in poze (acuma putem admira materialul de catenara a lui Florin)
In plus din cat am vazut in poze , ce are gam3 se potriveste la fix.