DE-ALE LUI DORIN

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
asa am auzit si eu, facea zgomot si lumina cabina locomotivei ca un bec, eu am cautat cu lupa si am gasit acel fir.
 
Salut !!!

@ Dorin,

Mi-e mi s-a prajit un decodor ESU V3.0 fara sa aiba ceva anume.
Pur si simplu mi s-a prajit ,ATENTIE, doar pe un sens.
Pe celalalt sens ,merge.
Dorin ,fa un test ,te rog :
---- pune decodorul pe locomotiva si seteaza locomotiva pe viteza ce a mai mare. Cand locomotiva a prins viteza mare,apasa brusc pe tasta ce schimba sensul locomotivei.
Daca locomotiva se opreste fff greu,ca si cum ar avea o super volanta,atunci decodorul=kaput.
Oricum, daca decodorul tau V3.0 a inceput sa se incazesca fff tare si sa faca arc electric, atunci tre sa pui de o pomana.... :D :D :evil:
.....asa am facut si eu la al meu !!! :-x :D :D
 
n-am apucat sa mai fac nici o incercare ca deja nu mai merge! singurul lucru pe care il mai observ este arcul voltaic intre cele 2 piese. statia digitala reactioneaza ca la scurt circuit. e probabil un scurt in decodor.
asta e. am avut ghinion. DECODOR DEFECT!
 
se pare ca ALX a fost mai norocos.
ce sa fac ALX, sa tai plasticul de protectie si sa studiez indeaproape decodorul? poate am si eu un mic obiect metalic acolo? ratacit?
mai sunt sanse?
 
Si eu am avut o experienta de genul asta cu un decodor cu sunet ESU. Mergea perfect in prima faza, apoi s-a oprit brusc locomotiva, pasul trei a inceput sa se incinga, iar pasul patru a scos un fum albastrui frumos mirositor ... asa cam de 390 lei -5%. Initial am crezut ca a fost un difuzor schimbat cauza, dar toata treaba s-a intamplat cu difuzorul original. Asta mai putin conteaza, dar oare se poate repara asa ceva ? ;-)
 
nu cred ca se poate repara...mie mi s-a ars o iesire de lumini la un ESU 3.0 cu
sunet,montat pe o E94 Roco din fabrica,a fost in garantie la fabrica,au zis ca nu se
poate repara,dealerul a skimbat el decodorul,in garantie,fara sa imi ia nici un ban,
si mi-a spus acelasi lucru,ca nu se poate repara
 
deci digitalizarea nu se face chiar asa usor............
:-? se face cu sacrificii.......... :(
 
si al meu nici macar nu a scos fum...............
ar fi fost a 7-a locomotiva digitalizata :( .
 
deci digitalizarea nu se face chiar asa usor............

Shit happens !!! :-| Mie mi-a fost usor sa adunc 4 mil pe fereastra ? Mai bine ii dadeam la un sarac ! Am bagat 11 mil intr-o locomotiva care valoreaza 6 :(|) . De-aia-mi zic ... Ia-ti frate direct digitala cu sunet, de la mama ei. Ca daca e umblata de orisice expert tot are o zgarietura, o ruptura, o crapatura. :wink:
 
Dorin, vezi ca pe conectorii aia este un fel de pasta izolanta, incearca cu un ac sa o imprastii si pe conectorii unde e arcul electric, nu taia plasticu, are rol si de racire. Dupa spusele tale eu sunt 90% sigur ca ai aceeasi problema ca si mine.
 
NU MA BAG SA SCHIMB SAU SA MODIFIC NIMIC. nu am taiat plasticul.
personal nu cred ca mai resuscitez decodorul pentru ca nu mai da nici un semn de viata. S-A DUS! deja l-am scos si l-am inlocuit momentan cu aceeasi piesa folosita pentru locomotivele in analog dar cu interfata. locomotiva merge acum perfect in analog. :mrgreen:
 
Pacat ca esti din bucuresti si esti departe ca te-as fi ajutat in persoana :)
 
MULTUMESC , esti tare optimist daca mai crezi ca poti invia ceva dus.
nu cred ca se poate repara orice s-a stricat. poate doar daca inlocuiesti piesa arsa de pe placuta decodorului in cazul meu. si cine poate afla care componenta s-a ars. apoi de unde poti face rost de piesa aceea minuscula si nu in ultimul rind cu ce o lipesti........ :(
 
Fratii mei de suferinta dar eu ce sa mai zic ca din cauza unui accident nefericit ( o cazatura de la aproximativ 1 m direct pe rotile tenderului) am platit cinci decodoare la un amarat de G7.1 si acum o saptamana o data cu al cincelea am renuntat si am tercut-o pe analog...(mai precis am rezemat-o in vitrina :D) fara ca macar sa stiu unde anume este buba.... e adevrata ce este interesant nefiind decodoare ESU ci Piko nu mi-a ars modulul de sunet decat o singura data, cel de-al doilea mi-a ramas intreg...... ca si generatorul de fum....:(.... acum tot ce mai trebuie un alt decodor si o noua G7.1 :(
 
ASTA DA GHINION!!!!
pe asta nu o mai auzisem..... TARE FRATE! dar stiu ca esti insistent nu gluma! 5 decodoare arse de o locomotiva? eu renuntam dupa al doilea!
dar acum fie vorba intre noi, tie iti place locomotiva asta G 7.1 ??????
mie mi se pare ca e una dintre cele mai urite locomotive cu abur. bielele sunt oribil realizate!!!! asta e parerea mea!
acum uite cum vad eu lucrurile:
daca ai scapat-o, undeva s-a facut un scurt permanent.... parerea mea este ca inca o poti face sa mearga in digital. demonteaza interfata ei originala si cablajul original, nu va fi greu, apoi cableaz-o iar si pune o interfata de la RALLY. renunta la decodorul cu sunet si pune un decodor simplu LOC PILOT BAZIC.
inainte de montarea decodorului, verific-o daca merge corect in analog dar cu instalatia facuta asa cum ti-am sugerat eu!
si faza cu decodorul cu sunet la un astfel de model de locomotiva, NU MERITA. mai bine folosesti acest decodor sofisticat la o locomotiva cu abur serioasa!
 
Sfatul meu este sa nu incercati de unii singuri chiar totul, mai ales cind este vorba de sume de bani maricele. Nu tot ce zboara se mananca. La fel este si cu decodoarele, in unele locomotive le poti monta mai usor, in altele ,mai bine renunti.Si Rally a avut nefericirea sa prajeasca doua decodoare, dar asta nu inseamna ca au fost defecte. Aceste microcircuite sunt foarte sensibile si fara sa vrei le poti arde. Atentie mare la montaj !
 
O singura precizare eu personal nu am killerit decat 2 din decodoare restul le-a omorat Doru de la Trennet.... 8) care cred eu ca se pricepe......loc a ajuns si pe la tata rally dar numai pentru confirmarea mortii celui de-al cincilea decodor.... :d
@Dorin prima G 7.1 am primit-o cadou si nu de la oricine ci de la a mea consoarta :oops: asa ca...... NO Coment....... ce mi-a placut foarte mult a fost modulul de sunet facut pentru aceasta locomotiva pe care am incercat sa il transpun si la alta locomotova respectiv un Br 95 dar din pacate rezultatul nu a fost cel dorit.... se vede ca este special croit pentru Br 55 ....:(

PS: mai am una functionala pe care o sa fac tot posibilul sa nu o mai invat sa zboare........ si nu as vrea sa arunc modulu ramas....
 
eu ti-am spus ca si pe asta o poti salva. nu e asa de greu. e migalos dar daca respecti regulile nu ai cum sa strici ceva si cu atit mai putin nu ai cum sa mai arzi un alt decodor.
si nu am sustinut ideea sa renunti la decodorul cu sunet. sunt sigur ca merge si la alta locomotiva.
SUCCES!!!