Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pai la schema mea initiala, tot cu trei cai la o ontrare, s-au pus pariuri legate de cine reuseste sa bage un tren pe acolo
De trecut trece dar ai dreptate nu se pun pe liniile principale. Mi s-a explicat ca sunt greu de intretinut si daca se strica blocheaza doua linii
Schema arata bine, mie imi place ideea
Ce lungime utila au principalele din gara?
 
Aveti dreptate...stiu ca nu se put macaze triple sau inscrucisari pe liniliile principale dar cum spunea Florin e o problema de spatiu. Practic aceste 2 doua macaze inlocuiesc 2 macaze simple consecutive..ceea ce in cifre seci inseamna 20 cm castig la unul. Daca le-as inlocui cu macaze simple mi s-ar scurta liniile secundare. Oricum am la dispozitie un modul de 200 cm iar diorama asta (care am proiectat-o mai de mult cand incercam sa o minimizez la max ) are deocamdata 160 cm. Oricum cel mai probabil o sa lungesc liniile in gara si nu o sa schimb macazele. Oricum din ce am testat acasa nu sunt probleme la trecerea locomotivelor si vagoanelor peste ele.
 
Revin cu schitele actualizate la cotele corecte:

Schita modulelor:



Schita modulelor cu caroiajul cotat dupa caz:



Ionut si-a ales modulul 5, eu ma gandesc la unul din modulele de la intrare pentru ca am zis ca as vrea sa fac un pod rabatabil acolo, dar ramane sa ne mai discutam la sediu, poate facem urmatoarea sedinta una tehnica unde sa dicutam despre traseul complet al dioramei.
 
Hai sa incep eu sa "dau cu pietre"

Aveti grije la dimensiunea de 2,00 m , pe latimea camerei!
Nu stiu cati o sa puteti sta in acelasi timp in camera avand in vedere ca unui om ii trebuie cam 60 x 60 cm fara sa se miste
Sa nu aveti surprize
Montati cadrul si faceti niste "probe pe viu" ca e posibil sa stati la rand ca sa vedeti ce se intampla pe diorama
 
S-a negociat intens pentru a se ajunge de la 120cm la 80cm deci nu cred ca vom scadea sub latimea de 80cm :lol: Nu poti avea si curbe largi si latime mica, vrem curbe largi pentru trenuri lungi si pentru viteza la unele garnituri.

Cred ca am mizat pe faptul ca vom sta toti gura casca, nemiscati, atunci cand diorama va fi gata :lol:

Lasand gluma la o parte trebuie sa spun ca nu ne-am pus problema spatiului pentru noi, cred ca totusi vom incapea in 2x4 m, ateleierul, depozitul si "celelate facilitati" vor fi in alta camera, oricum apreciem toate sfaturile si asteptam si altele in continuare.
 
Camera e imensa..imi vine greu sa cred ca dintr-o data nu o sa avem spatiu. In plus nu o sa fim 20 tot timpul. Dupa ce incepem sa lucram o sa mergem care cand poate , poate cate 2-3 sa nu ne plictisim (unii pot mai mult in weekend , altii in timpul saptamanii).

In alta ordine de idei, vesti excelente deocamdata. Maine Sandy se intalnescte cu tamplarul si ii da comanda. Cu putin noroc pe miercurea viitoare putem sa avem modulele. Saptamana asta propun sa ne intalmin (la CAP oare , la casa nu prea are rost) sa stabilim un traseu in mare pt diorama si sa impartim exact modulele.
Am inteles ca Eusebiu si Sandy au noutati (si eu o sa am ceva marfa de contrabanda - stiu cei din cj despre ce e vorba).
 
Salutare!
M-am intilnit cu timplarul,a inteles ce trebuie sa faca si sa speram ca miercurea viitoare va fi gata.Va voi comunica si costurile in cursul zilei de azi,cel tirziu miine.
Miine ne vedem la CAP ca avem multe de discutat si sa ne impartim atit modulele cit si anumite cheltuieli.In plus avem modele noi de incercat.Mai ales Eusebiu are ceva exceptional pe H0e!
s
 
Salut,
Pai, ideea e de a face un blat cu caroiaj pe schema propusa mai sus.In plus va avea inaltimea de 800 mm si pe margine e o sipca groasa de 100 mm.Totul e din lemn,inclusiv picioarele care nu au putut fi figurate in plan.
Ca e mult,e putin,n-as putea estima mai ales in zilele noastre cind am ajuns sa fim sclavii meseriasilor.Ca daca nu-i platesti,nu lucreaza sau pleaca in Spania etc etc....
Pe de alta parte,vis-a-vis de exemplul cu dormitorul,mai e si discutia:"Cit ai dat pe o locomotiva? 200 euro? Pai cu banii astia pot sa-mi iau si o masina!"Depinde dpdv.Sau cum a mai zis cineva aici pe forum:"la ce farmec sa cumperi de exemplu o aburoasa care are motor electric?Pai....parca ar fi o joaca de copii mai baieti,si mai dati si banii pe ea ".
Cool! :!:
Asteptam cu mare interes solutiile tale si ale oricui-ne ajuta realmente.
Multumesc,sandy
 
sincer....in banii aia mai bine va luati 2-3 ferastraie electrice mai ieftine sau unul mai scump si faceti voi treaba. sau poate asa gandesc doar eu.
 
Scuze dar nu ai inteles iar comparatia cu locomotiva nu are loc in discutie
Eu vorbeam de meserias TAMPLAR care in banii astia poate sa faca un dormitor si crede-ma nu e acelasi lucru ca o simpla rama din brad de ... cm inaltime
Operatiile care le face sunt cele mai elementare iar imbinarea o faceti voi
Deci nu tine cu locomotiva
Parerea celui care a spus-o o respect ca este a lui dar nu trebuie sa o si impartasesc si de aici putem despica firul in cat vreti voi si ... finalul...ce ne trebuie modelism?
NU asa se pune problema
 
O vorba...

<r>Salut Sandy !<br/>
Am inteles ca aveti o bordura pe marginea ramelor , ganditi-va de pe acum la pozitia panoului de tastaturi , si variatoare viteza si sens (pt analog) ca am vazut chiar la nemti niste super diorame , dar cu variatoarele pe placa langa sine ... <E>:cry:</E> dadea rau de tot.<br/>
Aici , pe o rama caroiata 160 x 100 cm , din scandura de 4 cm grosime si 10 latime , geluita , montata , dar fara picioare , am dat 40 RON.<br/>
ATENTIE sa nu fie lemnul nou , ca lucreaza in timp .<br/>
Presupun ca imbinarile sunt ( nu cunosc denumirea procedurii ) prin taierea piesei de sus pana la jumate , in care se imbina scandura de jos taiata tot asa ... <E>:oops:</E> ... confera mare rezistenta si nu se mai curbeaza.<br/>
In alta ordine de idei :<br/>
Pana acum grupul de la Cluj n-a suflat nici un cuvintel la propunerea de concurs... chiar si critici , acceptam <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
rally</r>
 
Ce va prezint mai jos NU se doreste a fi un motiv de negociere cu tamplarul
Poate cereti mai multe oferte

Ca tot m-am suparat cu meciul m-am pus putin pe calcule
Dupa desen si considerand numai rama fara piciora a iesit cam asa
Elemente rama din cherestea de brad geluita pe ambele fete cu dimensiunile de 2,5 x 5,0 cm (latime x inaltime) a rezultat o lungime totala de cca 80 m (daca gresesc va rog sa ma corectati)
Nu stiu la ce dimensiuni pentru caroiaj va-ti gandit voi.
Am luat 2,5 x 5,0 care este arhisuficient pentru caroiajul de 40 x 40 cm care a fost proiectat. Pentru structura unei case se folosesc 2,5 x 10 cm cuplate cate doua cu un interspatiu de 10 cm si montate din metru in metru
Un metru cub de cherestea negeluita cu TVA inclus la poarta fabricii este de maxim 600 RON pentru lemn uscat
Voi aveti nevoie, daca nu am gresit lungimea, de

0,025 x 0,05 x 80 =0,10 mc

0,10 x 600 = 60 RON de cherestea negeluita si netivita sau adusa la dimensiuni
daca se face din dulap de 5 cm care ajunge dupa prelucrare la 4 cm grosime si faceti riglele de 5x 5 cm va fi mai scump

Revenind la calculul meu nu ma poate convinge nimeni ca tivitul sau debitatul la care se adauga geluitul (slefuitul pe ambele fete - ce poate iesi din abric si nu neaparat rindea), transportul si eventual montajul fac diferenta pana la 1200 RON
In general, in constructii, si puteti sa ma credeti pe cuvant, cu exceptia confectiilor metalice, raportul manopera/material este foarte rar egal cu UNU
In general este subunitar si din total cost manopera reprezinta maxim 40%

Repet calculul meu este bun daca am calculat bine lungimile

Spor la treaba

http://www.chesa-pop.go.ro/ro_preturi.htm
 
Hai sa va fac eu niste calcule. Dupa cum ati vazut pe schita avem 9 module. La 12 milioane asta vine 1.3 mil modulul. Hai sa zicem 1.5 mil modulele mari si 1 mil modulele mici.
Pe modulul mei am 10 macaze: asta inseamna 10 euro bucata + 18 euro actionarea ascunsa = 280 euro adica 9.8 mil.
Deci nimeni nu zice nimic ca niste amarate de actionari costa 10 mil dar toata lumea sare in sus ca blatul costa 1.5 mil. Mai punem sinele 50 euro, cladirile 50 euro alte accessori lejer 50 euro asta vine alte 5 mil.
Comparand as putea zice sa le scriem un email la cei de la Piko si sa le facem un calcul cam cat ar costa actionara si sa le batem obrazul. Sau ai sa ne cumparam o masina de injectat plastic si sa ni le facem noi ca poate iesim la jumatate de pret.
Cand mergem la dentist dam 1 mil pe o extractie. De ce nu luam patentul si scoatem noi dintele ?
Cred ca pana acuma am ajuns cu totii ca este un hobby scump, si nu avem ce face dar macar sa tratam cu aceiasi unitate de masura.
In plus daca tot dau 200 euro pe o locomotiva si 20 euro pe un vagon (si nu ma luati cu preturi de Mehano) vreau sa am blat klumea. Daca ne apucam noi sa-l facem ne costa jumatate materialele , o sa ne iasa prost si o sa ne ia 2 luni sa- facem.
Rezumand , Sandy pune-ma pe lista. Pune fiecare cati bani is permite si pun diferenta pana la 12 mil daca nu se strang destui.
 
Salutare!
In primul rind as dori sa nu intram in polemici inutile-nu ajuta nimanui.Daca e vorba de facut calcule poate ca ne dam seama ca viata e prea scumpa si nu mai trebuie traita.Respect toate punctele de vedere si de aceea astazi vom mai avea o cotatie de pret din alta parte caci asa e profesional.
Sa incercam sa fim constructivi.Adica eu cel putin nu sint adeptul criticilor de dragul criticilor.Daca am identificat problema,hai sa gasim o solutie sau o alta varianta.Eu m-as fi asteptat mai degraba la o reactie de genul:"baieti,e scump dar in orasul X pe strada Y e un timplar care va face lucrarea cu 8 milioane in Z zile.Plus transportul iesiti la 10 mil nu 12".Asa ma astept sa arate o critica constructiva.
In ceea ce priveste competitia,draga Rally,cred ca nu e greu de remarcat ca acum sintem pierduti prin meandrele concretului si spuneam sa o facem mai la primavara sa lucram si noi cebva la diorama.Ma gindesc ca oricum asta nu e competitie de material rulant ci de diorame,adica de munca adevarata.Zic bine,oare?
s
 
Ionut....ce ai sarit asa in sus? daca nu ai indemanare sau curaj sa te bagi sa faci asa ceva zi asa.....dar imi vine greu sa cred ca printre voi nu e cel putin unul cu ceva indemanare. pana la urma nu trebuie decat sa masurati (care aia oricum o faceti voi si mergeti cu foaia la tamplar) sa trasati si sa taiati ce a-ti trasat. daca va place sa platiti nu e nici o problema. eu am dat o sugestie ca puteti face si voi iar LDH v-a facut un calcul la materiale care daca aveati un pic de rabdare sa intrati pe topicul lui a-ti fi vazut ca cam cu asta se ocupa...deci mai putin probabil sa greseasca el.
dar ma rog luati discutiile astea cum vreti.
si apropo....mare grija la masurat ca daca gresiti tamplarul cat o fi el de bun tot gresit o sa taie si el.
bafta.
mai era cineva pe forumul celalat care zicea ca da 200 de euro pe o vitrina din 3 scanduri decat sa o faca el. 8)
 
Poate am exagerat un pic ,dar vroiam sa subliniez ca dam fara sa clipim milioane pe niste actionari dar despicam firul in patru pentru un blat. La urma urmei orice serviciu se plateste iar materialele sunt o parte din pretul final.
Am indemanare si am si curaj dar nu avem timp, nu avem experienta necesara si nici sculele. Totusi nu-i chiar asa usor ca sa zici ca masori exact si tai si le imbini.
Vroiam sa mai subliniez ca daca tot bag 500 euro in sine/ macaze/ accessorii 40 euro blatul e mai mult decat acceptabil.
Precum spunea Sandy mai cere azi o oferta dar ma indoiesc ca pretul o sa fie radical schimbat. Daca vrem sa facem ceva, si ceva de calitate trebuie scoatem si bani. Altfel ne pierdem vremea in discutii pe forum ca multe alte proiecte.
Pana la urma e si o chestie de abordare. Eu sunt un perfectionist din fire si asa cum greu accept produse sub calitatea Roco tot asa vreau ca blatul sa fie facut de un profesionist si nu de un amator.

Imi cer scuze daca am fost prea dur in exprimare.
 
sfaturile noastre incercau sa va scoata mult mai ieftin. faptul ca dam o gramada de bani pe trenulete nu inseamna ca trebuie data o gramada de bani pe tot ce interactioneaza cu acest subiect. altfel tot proportional ar trebui sa te deplasezi si cu o masina de vreo 20.000 de euro si sa folosesti un telefon de 1000 euro sau mai stiu eu ce exemple idioate imi pot veni in minte. iar la indemanare ....ce naiba oameni buni lucram cu lucruri la scara 1:87 si nu lucram cu 1:1?
oricum dupa cum am zis. ....alegerea este a voastra si faceti cum vreti. sper sa iasa frumos sa ne clatim si noi ochii.