Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare

<r>Salutare si bine v-am gasit forumistilor! Sunt Marius din Oradea si avem in comun (sper) o pasiune. Doresc sa-mi aprofundez cunostintele in domeniu ca sa pot incepe si eu propria-mi colectie si diorama, desigur cu ajutorul vostru. Ma bucur ca ma aflu intre niste oameni, vorba noastra, intr-o minte. Sper sa ma simt "ca acasa" intre voi si sa legam relatii de lunga durata (cel putin la fel de lunga ca reteaua feroviara din Romania <E>:)</E> )<br/>
Momentan am cateva modele 00 pe care vreau sa le schimb cu timpul in H0, avand in vedere ca diorama la care visez va fi H0 !<br/>
Cat de curand voi posta poze cu modele pe care le detin.</r>
 
:D :cool: Bun venit noilor useri. Va urez navigare placuta. In sfarsit am reusit sa revin pe acest forum. Va multumesc tuturor celor care m-au ajutat. :D
 
Bine v-am gasit pe toti .Acum 30 de ani faceam modelaje hidrodinamice pentru prize de apa ,modelare electrohidrodinamica pentru dimensionare diguri,baraje etc.Acest lucru m-a atras de modelele feroviare(cat si faptul ca bunicul a fost ceferist)Prin anii 80 am reusit cumpararea catorva locomotive ,vagoane,sine,macaze etc.Nu am reusit finalizarea unei diorame si o buna perioada de timp am uitat de trenulete.
Acum acest hobby a revenit si avand spatiul necesar am inceput schimbarea vechii colectii de trenulete scara TT cu HO.Pentru inceput am achoizitionat 2 start seturi digitale Marklin (din greseala si nestiinta) un start digital PIKO cu loc BR218,un start digital Roco cu loc DB 20 Siemens,un start set analog Mehano ICE Atlantique,un start set analog cu BR 55(G7),o loc.Pacific Mehano si o loc.BR 86 Marklin(din greseala incompatibilitate cu alti producatori)
Pentru inceput am testat in regimuri diferite toate locomotivele si am facut un clasament in ceia ce priveste fiabilitatea,siguranta la viteze mari,zgomot,raport calitate/pret.Daca prezinta interes va voi prezenta rezultatul.
Pana a ma hotara in privinta achizitiilor viitoare si inceperii dioramei (o doresc de cca. 18 mp) astept si citesc cu interes forumul pentru a invata din experieta voastra
Felicitari pentru calitatea informatiilor.Rally esti tare ca profesionist si imbini perfect pasiunea cu afacerea (preturi bune ,livrari promte,actualizari la zi)
V-am plictisit cam mult. Cu bine ,Petremar
 
Bun gasit tuturor!
Sunt Laurentiu, din Galati. Sincer, n-am stiut ca exista o asa de mare comunitate a celor pasionati in acest domeniu!
Am o colectie "rezonabila", spun eu, toata la Scara N, formata din:
12 Locomotive (cu aburi, electrice, diesel) - 2 modificate DIY
~80 vagoane (cisterne, marfa, calatori) - cateva realizate DIY
Sine drepte (mari, medii, mici), curbe (mari, medii), macazuri - cred ca se poate acoperi suprafata unei camere de 4mx6m cu ele
Un munte cu 2 tuneluri, cateva case - majoritatea realizate DIY

O parte din ele le puteti vedea la:
http://s253.photobucket.com/albums/hh60/LupeLupino/Trenuri/

Au stat, uitate intr-o debara, mai bine de 25 de ani.
 
Multumesc!
Sincer sunt un pic descumpanit! :oops:
Vad peste tot numai coduri despre care nu am habar.
Eu nu le cunosc nici macar denumirea reala la toate. :oops:
 
Va salut si eu.
Inca din noiembrie anul trecut, cu gandul la sarbatori si la cadourile lui Mos Craciun, am descoperit acest forum care mi-a adus aminte de copilarie, de schimburile cu locomotive si vagoane pe care le faceam cu prietenii, de materialul rulant procurat de taica-meu prin '70(scara TT) din care nu mi-au mai ramas decat amintiri. Si cum timpul trece repede si asta mic al meu a ajuns la o varsta la care e capabil sa se joace fara sa strice, i-am inoculat si lui microbul cu un start set digital, scara H0. Sper sa-l prinda si pe el "boala" ca sa putem "suferi" impreuna.
Toate cele bune.