Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pe diorama mea si-a facut aparitia si un vagon CFR de clasa.


Imi place de-mi vine rau! Mai imi trebuiesc vre-o doua bucati.
 
Cosmin78 a scris:
iti trimit o lista cu codurile de fabrica ale culorilor,asa o sa iti fie mai usor

Pai n-ar fi mai bine sa postezi lista aceea direct pe forum, sa o poata utiliza toata lumea?

Baieti, se pare ca va cam plac cladirile astea cu structura de lemn aparenta, care in Germania se cheama "fachwerk", iar in Franta "stil alsacian" ;-)

Tudor, nu ne-ai spus unde anume se afla superba imagine postata de tine acolo!
 
de unde il lua-si bre ca, cuseta de clasa 2 rosie am gasit-o si am luato da pe asta nu.... si sa iti fie rusine ca ma bagi la cheltuieli...IAR.... :evil:

Felicitari pana una alta. si spor la treaba..........
 
tonyg a spus:
de unde il lua-si bre ca, cuseta de clasa 2 rosie am gasit-o si am luato da pe asta nu.... si sa iti fie rusine ca ma bagi la cheltuieli...IAR.... :evil:

Felicitari pana una alta. si spor la treaba..........

Este de la Tillig!
 
Daca nu ma insel, cel alb cu botu; rotunjit este un "Deutz" sau "Magirus" de productie austriaca, cel verde cu prelata verde tot ceva marca interbelica, cel verde cu prelata alba pare un "Ford", iar cel alb cu botul patratos este ?????


Eusebiu
 
de la tilling de la tilling dar de unde l-ai achizitionat? de pe net sau de la un magazin???????............
 
pentru Eusebiu, nici unul din cele 3 mari nu este de dinainte de 1950...

Magirus-ul Deutz "Saturn" cu bot rotunjit este de la Ulm (Baden-Wuerrtenberg) si dateaza de dupa 1954 si inainte de 1963, iar motorul vine de la Koeln-Deutz... nu e nimic austriac in el :D

cele doua de jos (alb si verde) sunt Buessing (fosta NAG-Buessing, azi MAN) S8000, modelul de dupa 1951 cu cabina lunga; acest tip de camion de 8 tone nu s-a fabricat decat dupa 1948, desi cabina de origine NAG cu grila tipica Buessing exsita din 1937-38...

cel de-al patrulea (poza de sus din dreapta) este intr-adevar din anii 1925... nu il pot identifica, insa pesemne ca se face usor dupa inscriptia in diagonala de pe radiator... peseme tot un Magirus...

toate sunt modelle Grell promotionale fabricate, evident, in Asia... :)
 
tonyg a spus:
de la tilling de la tilling dar de unde l-ai achizitionat? de pe net sau de la un magazin???????............

L-am cumparat de la cineva care vroia sa scape de el. Avea o singura bucata.

Cu respect,
 
Horia_Radulescu a spus:
pentru Eusebiu, nici unul din cele 3 mari nu este de dinainte de 1950...

Magirus-ul Deutz "Saturn" cu bot rotunjit este de la Ulm (Baden-Wuerrtenberg) si dateaza de dupa 1954 si inainte de 1963, iar motorul vine de la Koeln-Deutz... nu e nimic austriac in el :D

cele doua de jos (alb si verde) sunt Buessing (fosta NAG-Buessing, azi MAN) S8000, modelul de dupa 1951 cu cabina lunga; acest tip de camion de 8 tone nu s-a fabricat decat dupa 1948, desi cabina de origine NAG cu grila tipica Buessing exsita din 1937-38...

cel de-al patrulea (poza de sus din dreapta) este intr-adevar din anii 1925... nu il pot identifica, insa pesemne ca se face usor dupa inscriptia in diagonala de pe radiator... peseme tot un Magirus...

toate sunt modelle Grell promotionale fabricate, evident, in Asia... :)

Exact!
Am scris "No Name" pentru ca nu cunosteam producatorul.

Cu respect,
 
tonyg

priveste aici:

http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4&sc=2&sct=95&pg=5&lrc=10&id=34672&vc=0


l-a avut si rally, dar vad ca a disparut de pe site
 
lupul_alb a spus:
tonyg

priveste aici:

http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4&sc=2&sct=95&pg=5&lrc=10&id=34672&vc=0


l-a avut si rally, dar vad ca a disparut de pe site

Lupule, nu este vorba despre acel vagon.

Cu respect,