Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna baieti,

acum am vazut si eu catunul vostru cu copacii si pomii din jur...

nu e rau, nu e chiar rau deloc, insa nu ar fi trebuit sa ganditi asta in spiritul lui Bertold Langer, sau Bruno Kaiser sau Rolf Knipper care tocmai a disparut? ma refer adica la principiul de "scena de teatru" unde vegetatia inalta (copaci) e mai densa in spate si in fata se vad "palcuri" de 2,3 5 copaci de dimensiuni diferite?

am impresia ca ati plantat unii din copaci pentru a "ocupa terenul" privilegiiand unghiurile de vedere verticale (de deasupra) si nu neaparat cele de la nivelul ochiului...

sau poate ca scopul e sa faceti un "ecran vegetal" ca sa protejati satul de calea ferata... :D
 
palcuri de 3 boscheti + 2 copaci de dimensiuni diferite ar fi perfecte pentru pus in fata...

incercati inainte sa plantati copacii sa definiti niste "cadre" de vedere la nivelul ochiului, spre a nu avea mai tarziu surprize... de exemplu, biata biserica... de unde trebuie sa se vada in poze? nu cumva de la calea ferata, in fata tunelului? :roll:

acum incepe cu adevarat "scenografia" la voi... cat au fost doar copaci a fost simplu, acum aveti si case, si betivani la masa... :D
 
Din pacate saptamana asta am fost scos din bussines de vizita sefului dar pt asta tot am apucat sa arunci un ochi la ce s-a facut. Dupa o perioada de acumulari si de erori inerente ma bucur sa vad ca Sandy si-a dat drumul. Chiar el a recunoscut ca a fost un soc pentru el trecerea de la modelismul de avioane la cel feroviar dar pe zi ce trece e tot mai evident ca l-a trecut :)
Imi place tare mult cum a iesit satul, eu il astept cu continuarea si il astept sa continue si in alte zone.
Cat despre copaci cu siguranta ca si dupa ce macheta va avea versiunea beta (sa vorbesc ca un programator) tot timpul se va gasii sa mai bibilim la ea: sa mai mutam un copac, sa plantam altul, sa mai murdari cladiri. E imposibil sa proiectezi de la inceput in cel mai mic detaliu tot , mai ales la noi care suntem la prima diorama. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata a doua :D
 
daramite a treia :D

la modul serios, omul din greseli invata... oricum, voi ati reusit sa evitati greseala clasica a incepatorilor, aceea de a face prea mult pe prea putin spatiu :)
 
cum l-ai uns pe Florin la suflet cu asta, eu constant ii reprosez ca ne-am apucat de ceva mult prea mare pentru o prima diorama :)
 
Domnilor,
Rusinat ca o fecioara,patruns de incarcatura sublima a modelismului aviatic in tranzitie spre cel feroviar,azi am fost la Club,in incercarea de a-mi repara greselile.Am scos copaci din pamint,am pus altii,am lucrat pe linga biserica.Florin si Florina au facut poze si filme si o sa le posteze ei.
Un lucru nu e clar pentru Horia:nu biseica trebuie sa aiba persepectiva,ci carciuma.Este un segment dedicat acelui birt central care va cuprinde multe elemente.Sper sa-i putem impaca pe toti :lol:
s
 
De acord,Gabi,mai ales ca planul meu este sa facem si sa punem undeva un mic cazan de tuica :lol: Prunii i-am mutat in alta parte,am mai pus niste meri,ca sa fie palinca combinata.In spatele birului vor sta betivii la mese,unii,cu halbe in mina,se vor misca.Vor mai fi si altii la care le va fi rau,unul-doi-pe jos.In toaleta vor exista diverse inscriptii.Mai e insa de lucru pina atunci :D
 
Man, ca sa nu fie discutii, propun ca surplusul sa fie utilizat la drujbe, tractoare si (de ce nu) la locomotive. Asa ai un sat agro-eco-turistic si neicalzit global! :D
 
sandy a spus:
De acord,Gabi,mai ales ca planul meu este sa facem si sa punem undeva un mic cazan de tuica :lol: Prunii i-am mutat in alta parte,am mai pus niste meri,ca sa fie palinca combinata...
pai parca ziceai ca ii un sat din Germania :mrgreen:
ps.f fain treba cu cosasul si iarba cosita.frumos.