Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
si un mic filmulet cu inceputul meu in digital. locomotiva metronom inca nu a primit decodor, dar este inscrisa pe listele de asteptare.


http://www.youtube.com/watch?v=LJ5qmn9wlsg
 
ca sa mai postez si eu ceva si sa mai imi exprim o intentie in privinta viitoarei mele diorame, revin cu cateva poze.
mai intai schimbarile de planuri. cum in apropierea garii planuiam o livada de meri, am renuntat la aceasta in favoarea unui muzeu de aburoase, locomotive vechi care nu pot primii decodoare si decat sa zaca intr-o vitrina, ami bine infrumuseteaza peisajul.








 
achizitii noi


locomotiva hercules digitala de la piko






locomotiva 218 de la roco, tot digitala



cladirea postei de la kibri





un muzeu de la kibri care ar trebui sa fie HO, dar este TT

 
improvizatie.

un mic cartier din cladirile TT care ar fi trebuit sa fie HO dupa eticheta de pe cutii: un hotel auhagen, magazin kibri, muzeul kibri si fast food de la piko ( singurul HO ).




o privire de ansamblu




va urma
 
si uitai sa mentionez la achizitii ca locomotiva 218 trage o garnitura de vagoane telescopice, vagoane care se afla si ele printre noutatile de curand intrate in posesia imperiului.
 
lupule

aburoasele alea de ce nu pot primi decodoare?
daca nu au mufa ptr decodor asta nu inseamna ca nu poti instala deocodorul...
firele decodorului se leaga direct la motor si lumini etc
 
cosmin, nu zic ca nu se poate, dar electronica si eu ..... :fluierat: :roll:


defapt, cred ca m-am exprimat cam gresit in topicul de mai sus. am vrut sa spun, nu ca nu se poate, ci ca nu stiu eu cum sa o fac si daca merita.
 
@ shikanne

locomotiva am digitalizat-o eu. defapt a digitalizat-o rally cand am cumparat-o impreuna cu un decodor

@ cosmin

una singura merita digitalizata. cele doua care sunt mai mari, nu merita. si asa merg anapoda in analog, dar apoi in digital. mai bine piese de muzeu.
 
@ lupul alb,
Pot sa-ti zic ca s-ar putea sa ai o surpriza placuta digitalizand o loco veche de Piko.
Motoarele vechi de piko se comporta relativ ok in digital.
 
nu am mai postat cam de o luna nimic. asta fiindca la nimic se rezuma si realizarile constructiei dioramei. ba mai mult, ma bantuie o idee horror care ma incanta atat de tare incat sunt hotarat aproape in totalitate sa o pun in practica.

pana atunci, singura realizare cat de cat interesanta, sunt rafturile de pe pereti pentru depozitarea materialului rulant care nu mai incape nici macar in dulapul pentru plapumi din dormitor








pe randul de sus voi pune cele 11 cutii de la Bogdan in care voi afisa cele mai dragi locomotive ale mele.
pe randul de jos voi pune restul materialului compus din: automotoare, locomotive, vagoane.
inca mai am de lucru la rafturi. la cel de jos vreau sa fac din polistiren expandat un suport etajat pentru trei randuri de sina flexibila pe care vor sta amantele mele. pe margi, voi ingradi cu plexiglas ca nu cumva amantele sa evadeze tragic pe parchet.

cat despre ideea horror??? data viitoare
 
am cumparat din Bricolage. am cumparat patru scanduri lungi de doi metri, late de 20 cm si suporti coltar pe care i-am fixat in zid cu bormasina. simplu,nu?