Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut Robert,

M-am uitat pe schema ta si am cateva lucruri pe care ti le supun atentiei:

1.Este posibil ca panta de urcare in zona industriala sa fie putin cam accentuata - poate este doar o impresie deoarece nu am pus desenul la scara.

2.Linia circuitului de jos poate o mai "lungesti" putin cu ajutorul liniei flexi din care sa faci niste curbe.

3.Tot linia de jos. Arata bine cu traseu dublu dar un traseu simplu iti da posibilitatea sa "lungesti" mult mai usor bucla desi sunt sigur ca trenurile care vor circula pe acolo din moment ce intra in tunel vor trece la regim de viteza "melc" ca sa apara in partea cealalta cat mai tarziu.
Am spus ca ai putea renunta la traseul dublu deoarece, din cat am vazut io pe desen, cam vrei sa te dezvolti stanga - dreapta.

4.Daca la linia de jos este inca discutabil daca ramane dubla sau o transformi in simpla linia care duce in zona industriala cocotata pe deal sigur trebuie sa fie simpla deoarece chiar nu are farmec sa duci linie dubla. Nu din ratiuni de economie ci de imagine, in primul rand, arata de 1000 de ori mai bine o linie simpla in debleu :D decat o linie dubla.

5.Poate mai regandesti intrarea, aranjamentul macazelor, la intrarea in zona industriala , astfel incat linia directa - desi are capat de linie - sa fie linia II cum numeri de la peronul de marfa spre fata machetei.

6.Linile zonei industriale, spre lateralele machetei, ai putea sa le desfaci in evantai sa nu fie paralele cu latura lunga a blatului astfel incat sa mai poti "arunca" cate o casuta, o rampa intre ele.

Cam astea ar fi la prima vedere.

Conform dimensiunilor date de tine 2,4 m x 1,4 m, in principiu, macheta se poate imparti in patru module cu dimensiunile 1,2 m x 0,7 m fiecare. Ies putin din NEM (MOROP) dar nu-i problema.
Pentru usurarea lor nu o sa aibe nici unul blat de la cap la cap iar OSB-ul o sa-l pui numai sub linii. Pentru restul mai vedem.
Zona industriala va avea la fel OSB numai sub linii iar in rest vor fi coaste pe care vei crea relieful. Va trebui sa uiti de polistiren si sa te gandesti de unde faci rost de plasa pentru a face versantii dealurilor.

In principiu o sa arate cam ca in desenul de mai jos

IMG_9932.jpg


Cand definitivezi desenul liniilor atunci o sa pot sa iti fac in detaliu fiecare modul: cote, compunere, elemente de rezistenta si elemente purtate, profile transversale (coaste) etc.

Trebuie sa stam de vorba cu hartiile in fata si cu ideea ta de macheta cat de cat cristalizata. Nu prea scapi de bere :D

Pana atunci te astept cu intrebari
 
Da, arata bine! Eu totusi insist si mi-ar place sa am linie dubla in tunel.
Intrebare: la ce folosesc marginile de pe lateral inaltate?
Oricum trebuie sa ne intalnim fata in fata ca vreau neaparat sa-ti dau berea si atunci mai vorbim. Stau prost la capitolul explicatii on-line. Nu prea stiu sa ma exprim.
Cand ai timp liber saptamana asta?

Sarut-mana pentru sprijin!
 
@LDH
Am inteles! Ramane sa mai vorbim la o bere ca acu' ma luat nevasta-mea la traiasca regele! Se pare ca trebuie sa prestez ceva! :(
 
cosmin78 a spus:
banketele trebuie vopsite cu maro cod83-84(Revell),tavanul si peretii,adica tot ce
e pe verticala vopsesti crem cod17,iar pe jos dai cu o nuanta de verde(linoleumul ala
de kko de la CFR :p )

M-am uitat pe site-ul lui Revell si vreau sa-ti spun ca de acolo cumperi dupa nuanta pe care o vezi pe monitor, nu dupa cod. Ciudat, ar fi trebuit sa aiba si codurile, nu?! Acu' trebuie sa caut prin magazine, ca sa vad codurile in direct. :wink:
 
LDH a spus:
Daca "La rogojini" putem sta inauntru rezervam o masa cu lumina, i-mi iau blocnostesul si creionul cu mine, vii cu schema si, in jurul unei cafele, stam de vorba :D

Saptamana asta din cate am observat e cam grea pentru mine, dar poate reusit printre altele sa vorbim sambata la club, daca nu se poate atunci ne vedem saptamana viitoare mai mult ca sigur pentru ca o sa fiu mult mai liber. Abia astept!

Cu respect,
 
LDH a spus:
La club este perfect.
Pana mai ruleaza lok un model pana se face cafeaua pana se fac si altele avem timp :D

Incearca sa pui desenul la scara.
Eu am incercat cate ceva si sincer nu prea bate cu ce ai acolo. Poate gresesc eu undeva.

Am sa-l fac chiar la H0. Daca nu iese gasim si alta varianta, nu-i problema!
 
cosmin78 a spus:
pai unde e nuanta ar trebui sa fie si codul.pe cutiutele de vopsea,codul este scris
pe capac,in relief

Uita-te si tu, ca nici mie nu mi-a venit sa cred:
http://www.revell.ro/store/view.php?prod=15030063

Cu respect,
 
Asa e. De pe site-ul lor lipseste codul culorii, dar pe capacul recipientului e trecut. Ce ramane de facut e sa le dai un email si sa le zici ca ai vrea vopselele cu urmatoarele coduri.... Asta daca ti-ai facut o lista cu codurile vopselelor de care ai nevoie. Eu am gasit cateva la un magazin de jucarii din Ploiesti si nu am cumparat dupa cod, ci dupa culoare dar difera putin ce vezi pe capac cu ce e inauntru. ;-)
 
Dupa ce am reusit sa termin de amenajat interiarele vagoanelor etajate CFR..


...si am lucrat si la iluminarea lor,


am tras o patina veche pe turnul de apa si pe acoperisul unei cladiri


am vopsit rotile la BR 290 intr-un final.


Cam cu asta m-am ocupat in ultima perioada!
 
Salutare.Robert am observat ca iti plac mult acele casute de la Vollmer.Uite aici o poza de inspiratie :D :



Sper sa-ti placa.Toate cele bune!!