Trenuletele lui Jackson

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D dada,dar e de la rally.trebuia sa pun un actibild.cea ce am observat pe forum ca aveti spirit de observatie ft dezvoltat.
 
:evil: :evil: n-ai idee ce spirit de observatie avem :twisted:

kiar...uitasem :D ...in prima fotografie de la vossloh-ul tau....de ce este stramba
masca farurilor...mi se pare un pic inclinata spre stanga
 
mersi mpursu dar poza voi pune un pic mai incolo ca acuma am terminat sa ma mut si ar fii un pic cam greu sa il montez in dezordinea asta

iar cosmin pe poza de mai sus inca nu am indreptat-o dar data viitoare cand voi mai posta va fii indreptat iti promit.
 
salut,

acele camioane vandute sub diferite marci (Schuco, Cararama, Kinder's, usw) reprezinta de fapt un sasiu universal MB Actros cu cabina L (1997-2002) de 10,8m lungime si 2,55 latime... cum scarile tiparite pe ambalaj variaza de la 1:72 la 1:87 in functie de... cel care a tiparit ambalajul, ar trebui masurat pentru a determina scara exacta sau pus langa un Actros L cu aceeasi cabina Herpa, care este clar 1/87! :)
 
Salut tuturor!

Am observat la randul meu aceasta "indecizie" cu privire la scara unor modele de autovehicule chiar la masinutele din propria colectie. Am un numar de vehicule Carararama despre care imi este clar ca sunt la scara 1:72.

Am insa de asemenea cateva vehicule la scara H0, de exemplu un Shelby Cobra produs de Schuco, si el este totusi la aceeasi scara cu Jeep-ul Carararama pe care scrie "1:72", desi el este ambalat si prezentat la fel ca toate vehiculele la scara H0! Am presupus ca este o simpla greseala a chinezului care a tiparit ambalajul si am luat-o ca atare, iar eu personal consider ca este la scara 1:87!
 
Dorin,

fabricile din China care produc machete pentru Schuco, Cararama si alte firme folosesc exact aceleasi cutii si la 1/72, si la 1/87 pana si la cele 1/100 rare in Europa... ba chiar cutiile de la machetele mari 1/72 (Land Rover lung, Jeep cu remorca) sunt folosite si la cele 1/64...

asa ca ramane o singura solutie... cunoasterea dimensiunilor masinii reale si masurarea la scara :)