DE-ALE LUI DORIN

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cred ca am reusit...... solutia era cu firele in sus......
nu mersese din prima probabil pentru ca erau contactele putin coclite...... adica pinii mufei decodorului.... acum pare OK.......
BR 80 ROCO are decodor si a intrat si ea in era digitalului alaturi de surorile ei prezentate de mine in postarile precedente.... a primit adresa 04. asa sa-i ramina numele :D !!!
 
Mufa decodorului se instaleaza cu firul orange langa semnul distinctiv de langa locasul de pe interfata digitala.
Locomotiva BR80 are un singur bec care se aprinde la mers inainte, asa-i? Atunci el trebuie sa se afle conectat intre firul albastru (plus comun) si alb (lumina fatza).
Eventual pozeaza in detaliu interiorul locomotivei si, mai ales, interfatza digitala.
 
ba crede-ma ca l-am infipt la maxim dar nu mergea, nici macar nu reuseam sa setez locomotiva. cu siguranta era din contacte. acum e OK.
Rally, daca tot esti pe faza acum ajuta-ma in continuare ca tu sti ce achizitii am facut..... cum demontez BR 210 de la MEHANO?
MACAR sa duc treaba pina la capat! ar fi primul diesel (al meu) cu decodor..... :lautar:
astept instructiuni....
sau poate stie cineva...
multumesc pentru interventie mpursu!
 
BR 210 ai 4 surubele pe burta ei - doua dintre ele (pe diagonala) te ajuta sa desfaci carcasa de resul loco (sasiul). ai grija sa nu le scapi - sasiul este foarte greu .
Decodorul il montezi la fel (mufat) dupa care recomandare prinde-l cu cotch dublu in partea dreapta de sasiu (izolare si stabilitate) si in stanga o sa ai difuzorul cu cutia de rezonanta.
Spor
 
gata fratilor, l-am desfacut! are 2 suruburi lungi si doua scurte asezate fiecare categorie pe diagonala . se desfac doar cele lungi. alea prind caroseria de sasiu. cele scurte prind doar masca motorului.
acum incep montarea decodorului.
incepe aventura :D !!!
poze, ar fi bune dar la ora asta imi cer scuze, nu mai scot aparatul ca ma intind si miine motai la serviciu.
m-as bucura daca as avea succes cu instalarea decodorului.
 
gata, e digitalizat si asta dar nu cu LOC PILOT BAZIC. am pus pina la urma un LOC PILOT 3.0. acum merge super.
CONCLUZII:
- la marcile MEHANO si IHC nu se potrivesc decodoarele LOC PILOT BAZIC - SI ASTA ACUM PENTRU MINE E CLAR!
- la aceste marci, la viteze mici, decodoarele amintite produc mers in socuri.....
- decodoarele LOC PILOT 3.0 se potrivesc foarte bine si mersul la viteze mici e lin si placut;
- decodoarele LOC PILOT BAZIC se potrivesc bine la marca PICO si de asemenea si la ROCO, la care tocmai am si montat unul....
- atentie insa la faptul ca aceste decodoare LOC PILOT BAZIC se potrivesc la modelele noi de PICO;
- modelele vechi chiar si de alte marci le pot arde din cauza consumului ridicat al motoarelor;
- si cea mai tare faza e ca eu nu am modele PICO noi..... doar BR 55 modelul vechi de care sunt foarte multumit!
 
ASA e! scuze! ati inteles.... ma refer la LOC PILOT BAZIC!
din pacate eu nu am la ce sa folosesc astfel de decodoare. probabil se preteaza bine la PICO.
intre timp am facut si corecturile de rigoare !
 
mai am o rugaminte, ca tot m-ati sprijinit pina acum, vreau sa desfac V 80 - ul si din pacate, atunci cind l-am achizitionat, fiind foarte prins cu noua achizitie, am uitat la Rally hirtiile chiar daca omul m-a facut atent sa nu le uit.
cine a desfacut aceasta locomotiva sper sa fie dragut si sa imi spuna si mie care sunt pasii.
vreau sa ii instalez decodor.
cred ca pe anul acesta e ultima locomotiva pe care o achizitionez. am deja destule si mai mult de jumatate asteapta decodoarele.
si in afara de asta vreau sa ma apuc cit de curind de o gara adevarata cu 7 - 8 linii si remiza pentru cel putin 6 - 7 locomotive.
e un proiect care probabil ca va dura 1 an.
succes si astept un raspuns avizat! :kiss:
 
Salut Dorin !!!
Daca nu ma insel,la V 80 fixezi cate un deget de la fiece mana pe mijlocul carcasei,apoi tragi in exterior,in acelasi timp scuturand incet sus-- jos.
Facand aceasta treaba,carcasa va aluneca in jos.
Practic doar trebuie sa vezi unde se imbina carcasa cu sasiul,iar acolo faci cum am zis mai sus.
Cat despre decoder,locomotiva are interfatza de digital,deci doar scoti placutza din mufa si montezi decodorul tau.
 
multumesc! poate o rezolv in seara asta! cu decodorul ma descurc. durerea era ca nu stiam daca are vreo chichita la desfacerea caroseriei.
 
Am incheiat digitalizarea la V 80. se desface foarte usor. daca intorci locomotiva cu rotile in sus observi patru cleme duble, foarte mici care tin caroseria cuplata de sasiu. daca trgi de peretii laterali asa cum s-a spus, atunci sasiul iese usor din caroserie. decodorul se monteaza cu cablurile catre botul mai lung. ma exprim asa ca sa dau un reper. de asemenea decodorul are un locas special pe laterala botului mai lung.
am montat un decodor LOC PILOT BAZIC pe care l-am scos din locomotiva PACIFIC marca MEHANO. locomotiva aceasta V 80 - ROCO functioneaza perfect cu acest decodor. pentru cealalta locomotiva, pe care de altfel am si prezentat-o mai sus, am avut decodorul LOC PILOT 3.0, decodor care ia dat alta viata. cu acest decodor, motorul ei MEHANO functioneaza fara probleme.





e o locomotiva de care sunt foarte multumit. o voi folosi la tractarea trenurilor mici, formate din vagoane scurte de calatori pe 2 osii sau citeva vagoane de marfa.
 
o alta locomotiva care a primit decodor de curind este BR 80, marca ROCO. I-am montat un decodor LOC PILOT BAZIC. merge foarte fin si sunt foarte multumit de ea. o voi folosi la manevra in una din garile mele.



ca si la V 80 i-am facut si o cutie a ei cu capac si protectie..... ;-)



 
si ultima mea realizare dar nu cea mai putin importanta este aceasta:



nu va luati dupa aparente ca nu este un sifonier. e chiar foarte diferit de un sifonier. e un ,,machetier" :D si e numai al meu.



dupa cum vedeti, are rafturi pentru materialul rulant si alte cutiute de profil dar are si compartimente mari verticale care au ca scop depozitarea placilor a 2 gari mari si doua compartimente mai mici, tot verticale pentru 2 remize....
acum ma pot apuca de treaba!

si o poza de detaliu.....