DE-ALE LUI DORIN

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
o sa verific daca nu este vreun contact parazit (o atingere ceva). dar nu prea imi place pentru ca trebuie sa demontez iar locomotiva si tare complicat a fost sa o montez la loc dupa legarea firelor care duc la decodor.....
 
Rally, mai ai decodoare LOK PILOT 03? CA AS MAI LUA ..... CHIAR AM NEVOIE. vreau sa digitalizez o locomotiva model mai vechi.....
 
Seby spune-mi te rog despre ce locomotiva vorbesti si ce decodor are pe ea. decodorul era instalat cind ai cumparat-o sau avea numai interfata?
 
Locomotiva vine din start-setul CSX, nu avea nici decodor, nici interfață. Decodorul este conectat direct la firele locomotivei cu improvizații facute de mine la lumini. Ea avea un bec ce se aprindea în funție de sens dar numai în fața locomotivei, așa că eu l-am înlocuit cu 2 LED-uri galbene (unul în fața și celălalt în spate). Nu am montat și roșii pentru că nu dădeau bine.
Dacă zici că la tine rămâne lumina aprinsă și lok merge sacadat, cred că e ceva de la decodor. :-|
 
E din setarea decodorului ca am patit la fel si la prima locomotiva la care am pus decodor. si aia avea interfata ei. trebuie reglat cu o statie digitala desteapta............ asta numai in ceea ce priveste deplasarea sacadata la viteze mici...... legat de lumina, crad ca e vina mea. mai verific legaturile............
 
VICTORIE!

E gata! era un contact gresit. aseara era prea tirziu ca sa mai realizez. oboseala si-a spus cuvintul.
azi am venit cu forte proaspete si mi-am dat seama din primul moment unde e greseala.
pun citeva imagini din timpul lucrarilor:

100_6280.jpg


dupa cum se observa legatura este permanenta intre tander si locomotiva. am vrut sa evit contactele imperfecte care apar la folosirea mufelor la un moment dat. nu am dat gauri suplimentare nici in carcasa locomotivei si nici in carcasa tenderului. am folosit orificiile deja existente aplicate din fabrica probabil tot in ideea instalarii decodorului.

100_6281.jpg


am folosit cabluri de la niste casti de casetofon. e un cablu subtire si flexibil care se potriveste excelent la aceste lucrari. balastul din tole de tabla l-am izolat de decodor prin intermediul unei placi de carton gros prins de sasiul tenderului cu pistolul de lipit cu plastic. o parte din fire le-am fixat de sasiu tot cu acelasi pistol de lipit cu bare de plastic.

100_6282.jpg


100_6283.jpg


rezultatul final:

100_6284.jpg


100_6285.jpg


100_6285.jpg
 
a ramas numai problema mersului sacadat la viteze mici.... dar asta o stiam. urmeaza sa mergem la ,,doctor" si sa facem reglarile de rigoare.
 
o sa pun poze cit de curind.....

Rally, mai ai decodoare LOK PILOT 03? CA AS MAI LUA ..... CHIAR AM NEVOIE. vreau sa digitalizez o locomotiva model mai vechi.....
 
prieteni, am si eu o intrebare! cum se desface locomotiva BR 80 ROCO?
vreau sa ii pun decodor si nu am timp de experimente. vreau sa o desfac.....apoi ma descurc eu.... ;-)
Multumesc!
 
Pe la mijlocul locomotivei in dreptul rotii a 2-a apuci de carcasa din stanga si din dreapta si tragi de ea in lateral - este prinsa cu 2 gherute de plastic de sasiu - apoi ridici.
 
si daca tot ati fost atit de draguti, mai spuneti-mi ceva: cum se pune decodorul, cu firele in sus sau cu ele in jos, nu de alta dar nu vreau sa frec prea mult firele stiind ca sunt destul de sensibile.....
 
vad ca nu raspunde nimeni..... l-am montat singur dar nu se aprinde becul....... l-am pus invers, dar tot nu merge bine...... chiar ca decodoarele astea LOC PILOT sunt ciudate...... si imi propusesem sa nu mai iau..... mai incerc...... nu stiu ce sa fac..... poate imi raspundeti in ce pozitie se pune...... la mine nu e OK in nici o pozitie dar daca stiu cume bine..... insist... dar pe pozitia corecta....