Actionari mecanice pentru macaze (home made)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hai ca am cam luat-o razna cu actionarilel astea mecanice la macaze :D
Nu ma lasa sa dorm precum automotoarele MALAXA :skul:

Ce vezi mai jos este pentru 1:43 dar ia ca model actionarea care, zic Io, arata impecabil si ar fi vedeta pe un pupitru de comanda.

DCP08252.jpg


Intre timp am dezlegat si misterul intrerupatoarelor aflate pe traseul tijelor de comanda.
Nici nu gandesti la ce folosesc 8)
Indica pozitia macazului pe un panou pe care sunt figurate liniile.
Nu sunt intrerupatoare sunt comutatoare.
 
Pai poza pusa de LDH aprezinta cea mai beton actionare mecanica!Mai greu de construit, dar nu imposibil!
 
@Florinn

Poate vin cam tarziu cu o alternativa (cablul de soc de la dacie) Nu ma intreba de pret dar cred ca e cam scumput raportat la kablu de bicicleta. Lungime - aprox 50 cm. Constructie - fir de sarma oteloasa in manta de plastic. Avantaj - microintrerupator care semnalizeaza prin bec la bord starea "soc tras". De aici incolo numai inventivitatea personala......
Legat de sarma de catenara, se gaseste la magazine de amenajari interioare etc. gen Ambient (0,4/06/0,8, poate chiar si d-1mm) in bobine de multe zeci de metri, pret 18 lei pe rola, pentru aparate de sudura MIG (unele variante sunt chiar cuprate) :D

Succes celor de la Cluj; mi-a placut tare mult ce am vazut la sectiunea cu diorama!!! :aplauze:
 
Ai de capul meu ce fain poate sa arate. De unde ai poza ? Nu ai mai multe detalii de executie ? E home made sau exista de cumparat asemenea piese ?