Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stimati frati,
Ce sa zic,se pare ca daca am lipsit eu,ati avut mai mare spor ceea ce inseamna ca ar trebui sa schiez mai mult si mai des :lol:
Citeva aspecte,insa:
1.Avind in vedere ca satul nu e unul romanesc(vezi casele si biserica),nu cred ca e ok sa punem in mijlocul satului ulite neasfaltate,ca nu sintem la Palatca sau Ploscos.Eu mi-as dori o piazzeta cu piatra cubica,cu un monument sau fintina in centru si cu un (celebru de-acum )birt unde socializeaza suflarea satului.In rest,sa fie si primarie si o scoala si citeva masini
2.Toate lucrarile sint meseriase,se vede ca e unii la care le fileaza (in) bine lampile,doar ca e un pic prea curat.Nici in Germania nu-i asa,da'lasa ca rezolvam.
3.Oare unde gasim niste ferigi?Am vazut in MIBA si mi-au placut extrem de mult.
Pina marti,
Viva la Revolucion!
El Presidente 8)
 
Viva la Revolucion, mio Presidente!Bine ai revenit!
Pai asteptam sa vedem ce faci cu satul ala, ca este de lucru la el mult , daca vrei sa iasa bine!De acord cu observatiile legate de drum, casele is luxoase rau, nu prea pusca cu ulitza noroiasa, dar pe aceeasi fundatie facut-a de Ionutz cu Atilla poti sa tragi un asfalt frumos cu glet+vopsea.Iar in "depresiunea" lui Ionut sa ramana drum colbuit....
 
sandy a spus:
Stimati frati,
Ce sa zic,se pare ca daca am lipsit eu,ati avut mai mare spor ceea ce inseamna ca ar trebui sa schiez mai mult si mai des :lol:

Pai am facut o jumatate de metru patrat in vreo 5 sedinte :)
sandy a spus:
Stimati frati,
1.Avind in vedere ca satul nu e unul romanesc(vezi casele si biserica),nu cred ca e ok sa punem in mijlocul satului ulite neasfaltate,ca nu sintem la Palatca sau Ploscos.Eu mi-as dori o piazzeta cu piatra cubica,cu un monument sau fintina in centru si cu un (celebru de-acum )birt unde socializeaza suflarea satului.In rest,sa fie si primarie si o scoala si citeva masini

Precum spuneam ai mana libera sa faci cum crezi ca e mai bine. Noi asiguram suport cu eventuale sfaturi legate de materiale. Oricum precum spunea Alin, drumul care iese din modul trebuie sa "puste" cu cel facut din praf. Eventual numai satul sa fie mai aranjat.
sandy a spus:
Toate lucrarile sint meseriase,se vede ca e unii la care le fileaza (in) bine lampile,doar ca e un pic prea curat.Nici in Germania nu-i asa,da'lasa ca rezolvam.

In Elvetia asa e :D. Oricum , precum am spus inca nu e gata. Mai trebuie aspirat ce am pus ultima data, completat cu tufe, etc..
sandy a spus:
Oare unde gasim niste ferigi?Am vazut in MIBA si mi-au placut extrem de mult.

Eventual sa ne arati MIBA si sa ne uitam prin cataloage..probabil Busch

Ne vedem marti
 
Felicitari lui ionut pentru modulu` semifinalizat.Super lucrare.No coment.In alta ordine de idei,( sau poate aceeasi)Florin, ne-ai spart cu pozele.
 
felicitari pentru lucrari. incet incet veti termina minunatia. imi place foarte mult ce ati realizat. un singur lucru nu mi-a placut: locomotiva rosie de la garnitura de cisterne. desi o am la scara N unde e draguta, la scara HO nu-mi place deloc. am vazuta si in realitate la magazinul trenulete.ro , dar nu mi-a placut. nu stiu de ce.
 
Florin,uite ce folosesc eu si Bogdan pentru lumina la poze,



costa destul de mult dar se merita.Va spun mai mult cand ne vedem.
 
sandy a spus:
Toate lucrarile sint meseriase,se vede ca e unii la care le fileaza (in) bine lampile,doar ca e un pic prea curat.Nici in Germania nu-i asa,da'lasa ca rezolvam.

Uite Sandy ce curat e la unii :D
Inca noi am folosit prea multe tipuri de iarba fata de mama natura :D

http://www.markusworldwide.ch/Railw...0/images/image_DSC04357_72.jpg.html#jump_here

Pe de alta parte imi place ideea de mici insulite in mijlocul campului formate din 1-2 copaci si cateva tufe. Cred ca am sa o implementez acolo pe camp..
 
cosmin78 a spus:
asta-i epoca IV,insa epoca III nu este prea diferita


http://www.roco.cc/content.php?id=1469&pd=2887&kat_id=MiwKCQkJCQkJCQkJCQkxLAoJCQkJCQkJCQkJCSwKCQkJCQkJCQkJCQlMb2NvbW90aXZlcywKCQkJCQkJCQkJCQksCgkJCQkJCQkJCQkJMQoJCQkJCQkJCQkJCSwwLDAsMQ==&typ_1=&land=DE&epoche=&spur=1&artikelnummer=&search=1&p_search=&page_cp=12&acdc=&archiv=&PHPSESSID=866c72c1e234b325b949b374516f79ff

http://www.roco.cc/content.php?id=1476&pd=3361&kat_id=NCwKCQkJCQkJCQkJCQkxLAoJCQkJCQkJCQkJCSwKCQkJCQkJCQkJCQlMb2NvbW90aXZlcywKCQkJCQkJCQkJCQksCgkJCQkJCQkJCQkJMQoJCQkJCQkJCQkJCSwwLDAsMQ==&typ_1=&land=DE&epoche=&spur=1&artikelnummer=&search=1&p_search=&page_cp=18&acdc=&archiv=&PHPSESSID=6517b0ef9c87a474622cd1d5d84566e7




asta arata mai bine, parca. poate si culoarea sa fie de vina. rosul acela.... desi e culoarea mea preferata. imi place mai mult varianta cu un singur far decat cea cu doua.
 
natura din poza e super.Problema e ca pe o diorama nu dau intodeana bine peisajele astea idilice.Natura e una si modelismul e alta
 
E simplu de folosit, cu cateva sedinte de aplicat si cu ochii bulbucati pe rezultatul obtinut( pt corectie si autocorectie in timp util) se pot obtine rezultate bune.
-in principal trebuie avut grija cu aracetul -noi folosim aracet pt lemn de buna calitate (trebuie sa fie transparent).Se aplica un strat subtire, cu o pensula nediluat sau diluat cu max 20% apa.
-pt ca firul sa stea voiniceste in sus aplicatorul trebuie plimbat de mai multe ori la joasa inaltime-cc 10-20 mm.Daca firele cad cam pleostit se verifica daca bateriile sint bune.
-eu folosesc intodeauna aplicatorul pe treapta a doua de putere.
-nu se scutura excesiv aparatul, mai important este de plimbat aplicatorul de mai multe ori, pana firele sint atrase de campul electrostatic.Daca se scutura prea insistent cade o claie de iarba si principala functie a aparatului este anulata.
- dupa cc 24 ore se aspira insistent si se recupereaza iarba nelipita -cantiti surprinzator de mari.
In mare cam asta e tehnica.Ca impresie artistica e important de alternat tipurile de iarba de diverse feluri, pentru a se creea impresia de natura libera, nu de gazon din fata universitatii Oxford.Dar aici retete nu mai sant, conteaza impresia personala si efectul pe care vrea fieacare sa il obtina.Ca si Ionutz (care e un mic semizeu pe buruieni acuma) folosesc cam 4-6 tipuri de iarba pe suprafete nu prea mari .
A, mai nou am descoperit o tehnica noua de plantare a ierbii sub forma de smocuri, de mare efect.Firele stau intr-o dispozitie radiala, asemanatoare cu smocurile de iarba din natura.Sint aspectuoase daca sint plantate pe langa cladiri, pe marginea drumului, in mijlocul acestuia (acolo unde nu ajung rotile sa "calce!"), sau pur si simplu in mijlocul unei zone de iarba oarecare, cu conditia de a se folosi o iarba diferita ca si culaore sau lungime.O sa postam poze cu respectivele smoace, pentru un exemplu concret.
In rest...practica si o :cafea: