Peron - schite

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Peron.jpg
 
Cartonul muss este extraordinar pentru aplicatii de modelism, se foloseste cu succes si de catre arhitecti sau viitorii arhitecti pentru machete de case.
Este disponibil in diferite grosimi, de la 3 - 4 mm pana la 10 mm.
Se poate taia usor cu un cuter de buna calitate.
Pentru cei din timisoara se gaseste la magazinul de articole de modelism si arhitectura din Piata Unirii vis a vis de Papillon.
Acolo mai sunt disponibile o gramada de alte materiale de modelism pentru machete feroviare:
- forex si plastic de diferite grosimi si culori
- lemn de balsa
- figurine H0
- masini H0
- produse de teraformare de la noch
- copaci de diferite tipuri
- aerografe si vopsele
Nu vreau sa sune a reclama, am fost doar bucuros ca se mai gaseste cate ceva in domeniu. Din pacate este cam singurul magazin de profil, si nici aici nu se gaseste cam tot ce ar trebui. Completat insa cu oferta de la rally, cred ca se poate face cate ceva.
Marea mea nemultumire este insa ca alte articole, de exemplu kiturile pentru aeromodelism sau navomodelism machete statice sunt si ele din ce in ce mai greu de gasit.
Se pare ca singura optiune a viitotului este comertul on line. 8)
 
da, am raspuns si pe privat
eroare din partea mea
mi-a dat serverul eroare la trimitere, ai am mai apasat odata butonul
si m-am trezit cu doua chestii identice :roll:
cred ca se poate lipi cu aproape orice
eu am lipit un "carton" similar cu adezivi de la bison
am pus carton intre " pentru ca nu stiu exact ce structura are materialul pe care l-am folosit eu: este flexibil ca un carton dar se aseamana cu un plastic foarte moale si flexibil, este ceva intre ele: are o textura foarte fina, este lucios si acoperit cu o folie de protectie transparenta
 
Is convins ca e un material foarte bun pt modelism.Din pacate aici in Cj nu stiu unde l-as putea cauta.Nu avem magazin de modelism...
 
am urcat in galerie o imagine a acestui material cu numele "material peron"
din pacate nefiind o fotografie macro nu se vad foarte multe detalii :confused:
singura disponibila la lucru, a fost una din domeniul naval
am de gand sa realizez si cateva cladiri H0 din acest material, pe care sa le fotografiez ca la carte, cu etapele de fabricatie, sa se poata vedea mai in detaliu despre ce este vorba
 
Nu este obligatoriu de gasit intr-un magazin de machete, spre exemplu in Bacau se gasesti intr-o librarie unde specializata pe produse pentru pictori.

Nu lipiti cu superglue; sau prenadez deoarece topeste polistirenul din mijloc.
 
Acest material este des folosit de producatorii de reclame aplicate si de catre decoratorii de vitrine. Eu de la o astfel de firma din Slobozia iau resturi , bucati ramase de la diverse lucrari! Pretios material foarte maleabil la cald si bun izolator termic! Solutie de lipit mi-au dat baietii dar m-au invatat cum sa lipesc cu feonul sub jet de aer cald! Super chestia! :D