Macheta clubului, subiect dedicat discutiilor

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Hop si eu ca si musca in lapte. Dar am cateva sfaturi pe baza a experientei acumulate la Cluj.

1. Planul "sentimental" : dupa atatea luni , am observat ca desi modelismul feroviar e destul de specific totusi cati oameni sunt atatea gusturi: unii vor multe linii, altii mult peisaj, la unii pe place tersamentul nu stiu cum la altul in alt fel, unul vrea stancile negre altul albe, etc.... Pot sa spun ca e imposibil sa impaci pe toata lumea. Lucrul in comun la o macheta e la fel de greu (daca nu mai greu) decat o casnicie :D. Adica fiecare trebuie sa faca compromisuri si sa acceptati toti ca nu toti vor avea tot timpul aceiasi opinie in plus nu toti au aceiasi indemanare cand e vorba de pus in practica. In plus avem oamenii rabdatori care vor sa faca totul ca la carte, perfect, si avem oamenii care pun mult suflet dar vor sa faca cat mai mult deodata sunt nerabdatori sa munceasca la diorama (explicabil si prin faptul ca multii asteapta de ani de zile asta) si din cauza asta nu au rabdare sa treaca saptamani ca sa se faca un blat de exemplu ...

2. Planul practic: da, e frumos sa existe un standard sa fie totul ca si la carte dar eu ma intreb: oare cate cluburi din germania de exemplu respecta acest standard (si aici vorbim de cluburi cu vechime mare) ? Oare cand o sa fie in Romania o expozitie de asemenea amploare incat sa vina mai multe cluburi care sa respecte toate standardele respective. Oare prima voastra diorama o sa iasa perfect sau o sa va dati seama ca datorita faptului ca multi lucreaza prima data, innerent o sa apara greseli sau o sa faceti anumite lucuri gresit ?. Eu la Cluj, vad dorama la care lucram mai mult ca o diorama de experiente, de studiat cat mai multe tehnici de lucru, materiale, de "facut" mana. Realizez ca am facut foarte multe greseli si chiar daca rezultatul final o sa fie frumos e departe de a fi perfecta.

Am vazut ca deja de luni de zile discutati de planuri. Sfatul meu e sa nu va mai cramponati de atatea detalii si sa-i dati bataie. Chiar daca e pagubasul spiri romanesc "e bine si asa rau cum ii" dar in cazul asta eu spun sa va lasati dusi de val si sa treceti la munca :D
 
ok hai sa incercam sa reparam ce sa stricat este abia inceputul si cu singuranta vor mai fi si alte probleme pe parcurs.
Eu zic ca trebuie sa ne vedem sambata la club la ora deja stabilita 14 si sa vedem ce este de facut .
Atentie ca nu avem bani daca mai este ceva de cumparat sesmcave asteptam ce ai promis ca ne aduci,cotizatia pentru restantieri .
Inchidem subiectul aici cu nemul ramine sa il discutam sambata ce se poate face.
 
Radulleeee!!! De unde o scosesi ca sa stricat !!! ???
Totul e ok, nu-i nimic de reparat, doar de gasit solutii de prindere a modulelor intre ele, ce punem pe OSB, de unde mai scoatem bani sa-ti dam datoria... :x
si sa mai luam cusaci (2 buc 18 ron )
Daca crede cineva ca din prima vom rupe "gura targului" :D :D :D cu arta noastra... e visator... :D :D :D
Bine a zis Ionut, dupa vreo 10 metri de diorama, poate incepi sa intelegi ceva :p
 
radu sofran a spus:
ok hai sa incercam sa reparam ce sa stricat ...

daca am stricat ceva, imi cer scuze. cred ca nu voi mai construi nimic, de frica sa nu stric ceva. nu de alta, dar nu am fonduri disponibile spre a inlocui ceea ce am stricat. :cry:
 
rally a spus:
Totul e ok, nu-i nimic de reparat, doar de gasit solutii de prindere a modulelor intre ele, ce punem pe OSB,

Legat la ce puneti pe OSB. Noi la Cluj am folosit burete Noch, sau pluta.
Dar am studiat si am vazut la "altii afara" ca exista o alta alternativa superioara din toate punctele de vedere. Este vorba de un polistiren (nu stiu daca special) care se pune sub parchet , de 3mm.
Cateva avantaje :
- izoleaza fonic la fel de bine ca si buretele Noch dar nu joaca sina asa de tare (din cauza buretelui) ca pe cel Noch
- pret extraordinar de mic avand in vedere ca se gaseste la coli mari
- se taie foarte usor cu un simplu cutter
- nu trebuie puse cate 2 randuri de pluta , avand dimensiunea perfecta de 3mm

Ca si idee uitati aici:

http://www.floodland.nl/trein/lagezij/foto_en_5.htm
 
daca nu ma insel este buretele pee si se pune sub parchet ca izolant fonic.....este parca de 2 si de 3mm
lok stai linistit ca nu ai stricat nimic ..........decat degetu cu cutterul :D
 
eu nu am facut afirmatia ca sa stricat ceva am spus daca sa stricat ceva nu e problema tot noi o rezolvam
O sa aduc si eu burete sambata sa vedem daca este bun pentru ceva
 
Scuze pentru interventie. ..
Daca mai aveti nevoie de ceva burete pentru parchet si polistiren expandat va pot oferi ce am avut lipit pe peretii unui studio muzical care va fi desfiintat. Ce se poate recupera.

Tocmai mi-a venit in cap ideea cu aceasta ocazie, ca ar putea fi folosite si cofrajele de oua pentru partea de dealuri ... ulterior acoperite ... poate pune careva in practica. Am avut si de-astea pe pereti in loc de burete conic pentru spargerea undelor sonore. :D

Spor la treaba !
 
GRESIT, nu este acel burete de 1-2 mm. Este un nou material de consistenta polistirenului de 3 mm grosime. Cred ca e evident din poze ca nu e acel burete. Sunt sigur ca se gaseste in Romania pentru c astiu colegi modelisti care au cumparat din magazine gen Ambient.
 
Salut !!
Material ca acela am eu.
O sa aduc sambata la club,ca sa vedeti ce si cum.
PS: la diorama N,am placat toata diorama cu acest material si apoi am pus sine,tereasament etc.... :D
 
pai sa taci, sa nu spui nimic. daca merge materialul, eu zic sa acoperim toata suprafata cu el. nu de alta, dar in gara nu e nevoie de prisma de balast. si ca terasament, e la hornbach 'terasament' la 8ron/5kg.

later edit:

pe acel material prinde aracetul?
 
Extrudat este.
Se taie perfect cu cutterul. Poti taia ce forma vrei.
Poti sa faci si casute,peroane HO din el etc etc...
Aduc sambata o incercare de casuta HO.

Este super !!! 8) 8)
 
deci simbata continuam sa stricam materialul pe module neprofesionale cu incepere la ora 14 :D
 
@LDH si membrii clubului
Interesanta gara Burdujeni, creti ca daca putem obtine ceva planuri ale acestei gari o putem face noi la club,bineinteles la scara 1:87, sa o punem pe primele module?Eu cred ca putem incerca sa o facem ca de materiale nu cred ca o sa ducem lipsa,forex in principal si altele,gasim noi.Macar putem incerca sa facem noi ceva constructii,iar daca nu ne ies luam kituri de montaj si asta este.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.