Calea ferata a lui vjr19

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A aparut si un felinar pentru gara, home made. :D Am gasit prin casa un bec alungit(cred ca fusese de la un pix cu lumina, "aranjat" ulterior de mine, am luat apoi o mina de pix din plastic, am taiat o bucata, am indoit un capat, l-am sectionat, in care a intrat apoi becul. Iata rezultatul.

http://s168.photobucket.com/albums/u194/vjr19/?action=view&current=IMGP0058.jpg

Mai trebuie lucrat la partea electrica, firele am sa incerc sa le maschez prin spate cu niste brazi sau altceva.
 
din poza aia nu se intelege prea multe. incearca o poza mai clara si pozitii mai diferite.

aaaa. si nu uita de linkurile miniatura :evil:
 
@mpursu. deja esti stresant cu link-urile tale. cine vrea le foloseste, cine nu, nu.
 
Mie mi se par mai stresante urmatoarele:
1) pozele enorme care ma obliga sa rulez ecranul pe orizontala ca sa le vad si ca sa pot citi textele din pagina respectiva (monitoarele de 22 inch cu ecran lat inca mai constituie o raritate pentru noi, cel multi);
2) linkurile pe care trebuie sa fac click ca sa vad ce e acolo.
Daca acestea ma deranjeaza numai pe mine, atunci va prezint scuzele de rigoare si va promit ca nu o sa va mai stresez cu asemenea maruntisuri.

Interesant felinarul si beculetzul respectiv, vjr19 :). Spune-ne mai multe.
 
Beculetul provine de la un pix, merge la 3 V. Am cautat sa ma inspir uitandu-ma la diverse felinare de gara si mi-a venit ideea cu mina de pix. Nu am reusit sa introduc firele beculetului in mina, asa ca vor fi mascate pe undeva prin spate, nu de alta, dar mi-e frica sa nu rup vreo sarmulita de la bec.
Am sa incerc pe viitor sa nu mai pun linkuri, ce-i drept nici mie nu mi se par prea atractive.
 
Si din postamentul pe care sta vor fi decupate niste peroane. Postamentul a fost de fapt o talpa de la un calculator 486 vechi.
 
Salut!Ideea este buna ,insa trebuie sa mai respectam si scarile.Din poza postata nu prea se vede sa fi respectat scara 1:87 8) ,aceasta fiind prima conditie atunci cand noi construim ceva. :!:
Sper ca nu se observa bine din poza postata,asa ca poti sa mai postezi si alte poze mai detaliate cu stalpul realizat.
 
Am facut rost de urmatorul vagon, pe care tare ma bate gandul sa-l transform in automotor. Ideea e, oare merita?

http://s168.photobucket.com/albums/u194/vjr19/?action=view&current=IMGP0169.jpg

Astept sugestii si sfaturi. :idea: Imi cer scuze, dar eu doar asa ma descurc, cu linkuri, asta e...
 
In atentia trenulistilor din Bucuresti. Eu am pus ochii pe un automotor de pe okazii.ro, dar problema e ca proprietarul, care are la vanzare mai multe articole feroviare nu vrea sa le dea pe bucati. De aceea ma gandeam sa ma asociez cu cineva care sa ia totul, mai putin automotorul. Atat doar ca pretul mi se pare un pic cam ridicat. Lasand automotorul deoparte, restul le-as estima cam la 350 Ron. Ce ziceti? Eventual, daca se hotaraste cineva ii mai ofer un vagon marfa si un motor de locomotiva plus boghiurile, in stare perfecta de functionare.

http://www.okazii.ro/catalog/4894517/lumea-copiilor/jocuri-jucarii/Trenulet-electric-PIKO-87HO-5mm-locomotive-vagoane.htmldiv_photo
 
sfaturi

<r>Ma poate ajuta cineva? Am gasit un site francez, <br/>
<U><s></s><URL url="http://www.train-modelisme.com">www.train-modelisme.com</URL> <e></e></U>si am pus ochii pe o locomotiva, am comandat-o, dar mi-au anulat comanda ca nu am specificat taxa de transport pt. Romania, ca scrie in franceza si nu am inteles tot, mi-au dat si o adresa de curier. Eu am ales ca plata virament bancar. Se poate efectua de la orice banca? Mi-ar prinde bine niste sfaturi, ca nu vreau sa actionez de capul meu, nu am mai comandat din afara nimic pana acum.</r>
 
Poti plati si prin virament bancar dar comisioanele sunt destul de mari. In primul rand, trebuie sa iti deschizi cont la o banca romaneasca de preferat direct in EUR ca sa nu mai pierzi alti bani la licitatia de cumparare a valutei. Apoi vei face un ordin de plata catre firma din Franta.

Si nu cred ca firma iti va trimite ceva pana nu va avea banii in cont (poate dura pana la o saptamana dupa ce faci plata, depinde de bnaca).

Ca si sfat, pe viitor orienteaza-te catre magazine on-line care accepta plata cu card. Nu te va costa nimic in acest caz.
 
vjr19 a spus:
In atentia trenulistilor din Bucuresti. Eu am pus ochii pe un automotor de pe okazii.ro, dar problema e ca proprietarul, care are la vanzare mai multe articole feroviare nu vrea sa le dea pe bucati. De aceea ma gandeam sa ma asociez cu cineva care sa ia totul, mai putin automotorul. Atat doar ca pretul mi se pare un pic cam ridicat. Lasand automotorul deoparte, restul le-as estima cam la 350 Ron. Ce ziceti? Eventual, daca se hotaraste cineva ii mai ofer un vagon marfa si un motor de locomotiva plus boghiurile, in stare perfecta de functionare.

http://www.okazii.ro/catalog/4894517/lumea-copiilor/jocuri-jucarii/Trenulet-electric-PIKO-87HO-5mm-locomotive-vagoane.htmldiv_photo

Afla si tu mai multe despre aceste produse. Ce loco, ce vagoane, ca nu-mi dau seama din poza!