Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am mai facut si eu mici achizitii:

Un camion foarte reusit 1/87 (nu scrie si producatorul)
IMG_3241m.jpg


Un camion mai putin reusit 1/87 (a fost cadou la cateva sticle de bere undeva prin Germania)
IMG_3242m.jpg


Trei masinute de pompieri 1/87 de epoca Marklin (vor face parte din muzeul pompierilor)
IMG_3245m.jpg


IMG_3246m.jpg


IMG_3247m.jpg


Un Porsche dragut de la Herpa
IMG_3281m.jpg


Un VW Karmann de la Carbox
IMG_3286m.jpg


Un Mercedes 300SL de la Carbox
IMG_3291m.jpg


Doua Alfa Romeo de la Herpa
IMG_3284m.jpg


IMG_3285m.jpg


O dubita pentru posta mea, de la Herpa
IMG_3309m.jpg


Trei vagoane calatori si un postal Roco, epoca II, DRG
IMG_3248m.jpg


IMG_3249m.jpg


IMG_3250m.jpg


IMG_3251m.jpg


A intrat in gara mea si un vagon romanesc. Daca am noroc poate o sa intre si trei vagoane etajate romanesti cu ajutorul lui Rally
IMG_3303m.jpg


O casuta cu terasa de la Vollmer
IMG_3280m.jpg


IMG_3260m.jpg


IMG_3261m.jpg


O casuta simpla de la Vollmer
IMG_3271m.jpg


O cladire cu alimentare apa pentru locomotive cu aburi de la Vollmer. Mai imi trebuie turnul de apa.
IMG_3272m.jpg


Momentan cam atat, dar sper ca anul 2008 sa fie un pic mai bun ca 2007 si poate am sa termin si eu diorama.

Cu respect,
 
Am nevoie de ajutorul vostru!

Ce as putea pune printre linii pentru a ilumina zona de depou/triaj? Zona va fi destul de intinsa, cam 200/60cm.

Merge ceva din astea:

Varianta 1
6390.jpg


Varianta 2
6095.jpg


Varianta 3
6387.jpg


Varianta 4
63841.jpg


Varianta 5
6363.jpg


Varianta 6
63622.jpg


Varianta 7
6097.jpg


Va multumesc frumos!
 
LDH a spus:
Merge 6331 sau 6332

http://www.viessmann-modell.com/fr/produkte/ho.php?id=5&offset=54&sprache_nr=3&gr_nr=2#

Multumesc frumos pentru sprijin!
Hai sa spunem ca iau 6331, cam cate mi-ar trebui la suprafata de 200/60cm si la ce distanta as putea sa le pun intre ele?
 
Am (re)citit subiectul de la inceput. Felicitari, Robert! :aplauze::aplauze::aplauze:
Intrebare de baraj: totusi, cum ai realizat... fundalul? :D:D:D
Off-topic: reportajul tau despre gara din Oltenita mi-a prilejuit frumoase aduceri-aminte, din perioada 1988-1991; aceia au fost primii mei ani de catedra, la Liceul Industrial nr.2 din acel oras 8)
 
:confused: Taica-miu a facut liceul la Oltenita chiar la Liceul Industrial nr.2 ,am vizitat si eu liceul cu el anul trecut si am vazut din mers si gara,intr-adevar si reportajul mi-a placut,mai ales pentru ca si lucrurile mai putin importante mai sunt bagate in seama :D
 
mpursu a spus:
Am (re)citit subiectul de la inceput. Felicitari, Robert! :aplauze::aplauze::aplauze:
Intrebare de baraj: totusi, cum ai realizat... fundalul? :D:D:D
Off-topic: reportajul tau despre gara din Oltenita mi-a prilejuit frumoase aduceri-aminte, din perioada 1988-1991; aceia au fost primii mei ani de catedra, la Liceul Industrial nr.2 din acel oras 8)

Zii pana la capat ... cum iti era frica sa mergi noaptea cu trenul in vagoanele fara lumina, neincalzite si in care orice umbra era un monstru

Gresesc?
 
Am avut grija sa merg cu celebrul "expres de Oltenita" :D numai la vreme de zi, pe lumina. Doar de doua sau trei ori n-am avut de ales si am calatorit cu trenul respectiv pe intuneric, ambianta si senzatiile fiind cam cele descrise de LDH :D
Back2topic :) - in pozele cu cele mai recente achizitii, placa de lemn pe care se afla diorama da un efect foarte interesant, ca si cum ar fi un fel de dale neregulate de piatra slefuita :aplauze:
 
Multumesc frumos! Ma straduiesc si eu cum pot. Sper ca anul asta pana in Craciun sa o termin. Inca ma gandesc la materialele din care voi realiza modulele. Doresc sa folosesc numai materiale de calitate si nu voi face rabat in acest sens, nici la module si nici la ce voi pune pe ea.
In ceea ce priveste imaginea de fundal o am de pe net si am printat-o la o firma de specialitate. M-a costat aproape 140 lei. Nu stiu daca isi merita banii dar e draguta.
Iar despre Oltenita ce sa va spun, de acolo este sotia mea, socrii locuiesc la 2 minute de gara. Daca mai doriti si alte poze din zona respectiva spuneti-mi si cu prima ocazie cand ajung le si execut.

Cu respect,
 
L-am cumparat de pe okazii.ro! Nu avea decat o bucata. Este de o calitate deosebita.

Avand in vedere ca imi esti drag si este si ziua ta, ti-l fac cadou.

Cu deosebit respect,