Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
SALUT ! Ma numesc Lucian Popescu,sunt din Bucuresti si la varsta de 31 de ani am redescoperit fascinanta lume a trenuletelor.In cautarea mea pe net am descoperit acest forum pe care il apreciez foarte mult.
 
Sunt incepator,deci din start imi cer scuze daca o sa fiu in unele momente pe langa subiect. Fiind o pasiune costisitoare ,la inceput de drum nu am inca cu ce sa ma mandresc,fiind momentan posesorul unei locomotive vechi br 55 de la Piko,2 vagoane calatori,2 transport marfa sio locomotiva e 69 05 care merge,dar din pacate nu mai am carcasaacest set fiind datat din anul 1983
 
Bine ai venit ,sti cum se spune "pofta vine mancand", asa ca iti recomand sa citesti cit mai mult ce te intereseaza de pe forum si daca ai ceva nelamuriri te ajutam cu cea mai mare placere.
 
Astept astazi cu nerabdare prima mea achizitie facuta cu un buget redus,locomotiva americana emd sd 35 Western Maryland.Cu aceasta locomotiva am spart ghiata...de azi inainte o sa va pun o gramada de intrebari si sper sa aveti rabdare cu mine,pentru ca...mentionez inca o data ca nu ma pricep deloc in acest domeniu si o sa am nevoie de sfaturi!~
 
Va multumesc pentru primire.Prima mea intrebare este ...transformatorul si variatorul pe care il detin sunt reunite sub aceiasi carcasa fz1 me005 ...ce-mi recomandati...sa-l pastrez sau sa-mi iau un start set cu transformator separat
 
Daca utilizezi sistemul analogig este cel mai bun traf FZ1 (parerea mea)deoarece are si alta utilizare in afara de cea a variatiei de curent ,ai si iesire permanenta la celelalte doua borne de 16 volti pentru diverse alimentari cum ar fi lumini ,macaze electrice .
 
Mai am 55 linii curbe{toate au aceiasi raza}, 33 linii drepte, 6 linii scurte,2 macaze si o intersectare de linii x ,toate marca Piko. sunt putin oxidate pt ca nu au fost tinute in cele mai bune conditii.Intrebarea este ,le mai pastrez sau imi iau unele noi??sunt compatibile cu cele model nou?
 
Nu sunt compatibile cu sistemul "i"dar gasesti linii de trecere de la sistemul "u"(sistemul vechi piko din tabla ambutisata)la sistemul "i",vezi ca pe forum aceste subiecte s-au mai discutat ,baga un ochi pe la sectiunile de atelier ,despre machete si cam ce tine despre partile tehnice ale trenuletelor .

P.S. -Vezi ca la raspunsul cu traful FZ1 am modificat ,tensiunea de iesire este de 16 volti ,eu scrisesem din cauza vitezei 19 volti ,deci tensiunea corecta este 16 volti.
 
silviu20061 a spus:
Nu sunt compatibile cu sistemul "i"dar gasesti linii de trecere de la sistemul "u"(sistemul vechi piko din tabla ambutisata)la sistemul "i",vezi ca pe forum aceste subiecte s-au mai discutat ,baga un ochi pe la sectiunile de atelier ,despre machete si cam ce tine despre partile tehnice ale trenuletelor .

P.S. -Vezi ca la raspunsul cu traful FZ1 am modificat ,tensiunea de iesire este de 16 volti ,eu scrisesem din cauza vitezei 19 volti ,deci tensiunea corecta este 16 volti.

sau nu mai cumperi lina de trecere :wink:;pui mana pe un patent mic,o surubelnita si o pila mica !
 
care aveti sina profil U si vreti trecere la profil I , intrebati de reteta pe Rally!(ms,Rally!)
varianta este super,daca lucrati cu atentie nu deraiaza nici cel mai antic model PIKO.
pt trecere folositi sina mehano daca aveti(aia de PIKO e sanatoasa,o sa piliti pe ea .....)
 
Salut, sunt incepator in cea ce priveste modelismul feroviar, "trenuletele electrice", deci va rog sa-ma scuzati, si sa fiti mai indulgenti cu mine, daca cumva pun niste intrebari mai de incepator, i-mi palc trenuletele de cand eram copil dar numai la inceputul acestui an am reusit sa dau de site-urile de specialitate si am comandat un start set de la PIKO, asa ca nu am cu ce ma lauda. Sper sa nu ma opresc aici, si sa reusesc in timp sa-mi construiesc o diorama.
 
Salut si bine ai venit ,intrebarile le poti adresa la topicul FAQ-mai ales incepatori ,deschizi un topic nou si poti pune intrebarile in acel topic ,dar nu strica sa citesti si ce sa mai scris despre diverse lucruri pe la alte topicuri pentru ca sigur vei gasi raspuns la mai multe intrebari,succese in domeniul trenulistic .
 
Salutare tuturor,
Ma numesc vadim si sunt feroviar si aeromodelist convins de un deceniu si ceva si am incercat mereu cite ceva nou. Totusi cred ca si lucrurile vechi sunt bune si de aceea v-am atast pe galerie foto o poza cu diorama mea inceputa de la o gluma si "terminata" cu Noch si Roco.
Numai bine si ne auzim curind,
Vadim
 
nebunia din pitesti

<t>salut pe toti trenulistii din Romania.acest microb l-am luat din intamplare intr-o zi cand eram foarte stresat cu serviciul,multe probleme din care nu mai ieseam.acest microb m-a relaxat extraordinar si am facut o pasiune din aceasta.acum nu mai sunt stresat,ma odihnesc bine si toate merg ca pe roate.am acest virus in mine din septembrie si nu pot sa mai scap de el de fapt nici nu vreau,problema este totusi spatiul.am terminat prima diorama care are 2,60/1,20 in care mi-am investit avansul pt o masina noua....... acum am inceput la o a doua diorama care va fi pe module pana imi construiesc o mica hala unde sa pot lucra in voie.am sa incep sa pun poze cu diorama mea incepand de maine,sper....va doresc la toti trenulistii cat mai multe satisfactii in acest domeniu</t>