Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
bobbo a spus:
si staui calm rally ca nu am intrat pt ca e pe gratis dar fie daca te deranjez cu prezenta pot sa ies oricum foarte des nu voi posta

salut si bine ai venit.
fa si tu o traducere in limba romina a frazei de mai sus. eu, personal, nu am inteles ce ai vrut sa spui.
 
Bine ai venit Bobbo.

Mai intai o observatie. Cred ca te-ai imbufnat depomana pe Rally. Citeste mai atent raspunsul lui, fiindca cred ca nu l-ai inteles la prima citire.

In al doilea rand, mult succes in creativitate si asteptam sa vedem rezultatele cretiei tale. Spor la invatat si toate cele bune.
 
Mai baieti,

Hai ca l-ati luat tare de nu mai intelege omul nimic.
Face si el primii pasi in modelismul feroviar. Informatiile cad gramada pe el, intrebarile pe care le are nu are timp sa le scrie pe toate. Timp neavand nici nu poate citi tot. Probabil iar o sa o luam de la capat cu raspunsurile daca nu s-a speriat si nu a fugit de pe forum.
Sper sa nu.

Stiti foarte bine ca sunt partizanul cititului pe forum si pe urma a pusului intrebarilor dar se pare ca lucrurile nu sunt chiar atat de simple. Informatiile sunt amestecate uneori si greu de gasit.
 
Pai in cazul lui s-ar rezolva foarte usor toate cu o vizita de 2 h la club , si l-ar scutii de ore de cautat pe forum (si asa se plange ca nu are timp :p)
 
Bobbo, nu stiu ce ai inteles tu, dar eu cred ca ti-am dat un sfat pertinent pt incepatori, arata-mi mie textul din care sa rezulte ca m-ai deranja. Esti nou pe aici, citeste cat poti de mult si ai sa observi ca in "casa" asta nu se accepta atacuri la persoana, deci cu atat mai mult eu sunt primul care n-as face-o.
Expresia "Hop si Io ca e pe gratis" e o expresie de prin regat care inseamna "intru si eu in vorba ca nu costa nimic" :D Recunosc , nefericita in context, tu crezand ca ma refer la tine ... :( sorry de confuzie ...
RALLY
 
lok a scris:
fa si tu o traducere in limba romina a frazei de mai sus. eu, personal, nu am inteles ce ai vrut sa spui.
ma refeream ca Rally sa stea calm ca nu am intrat doar ca e pe gratis
 
pt Florinn
Ca uite, spre surprinderea ta, este magazin si in Cluj, pun pariu ca nu stiai, si doi, Rally nu se supara ca iti spun, ce zici de asta?
uite ca stiam ca e unul in manastur pe Campului si unul pe Motilor inca nu am foat sa vad am aflat doar joi de ele dar voi merge in cercetare nu maine ci cred ca mircuri ms oricum de ele dar daca stii altele in afara de Central cu cea mai mare placere si in afara de Dinolnad din Polus
 
pt Florinn
Ca uite, spre surprinderea ta, este magazin si in Cluj, pun pariu ca nu stiai, si doi, Rally nu se supara ca iti spun, ce zici de asta?
uite ca stiam ca e unul in manastur pe Campului si unul pe Motilor inca nu am foat sa vad am aflat doar joi de ele dar voi merge in cercetare nu maine ci cred ca mircuri ms oricum de ele dar daca stii altele in afara de Central cu cea mai mare placere si in afara de Dinolnad din Polus
Pt Ionuttrif
la numar 23 nu e centrul La monde pt bolnavi de handicap si magazinul de la Napolact
Pt Rally
scuye ca mam imbufnat dar nici bine nu mia picat oricum scuze o mie sper sa reusesc sa fac ceva treaba dar amu vreau sa va intreb ceva cum fac io pe o suprafata de 70 de cm latimea ce ma fac ca nu am mai mult, in lungime nu am probleme cumva cunoasteti ceva linie care sa fie mai arcuita? ca ce am eu curba fac cam 90-100 de cm :( :( :(
o seara buna
 
amu dupa ce miam tras o gramada de trenulete desi star seturi dar is ok creyi ca mai are rost si mai bag bani sa trec pe N nici mort sincer
 
Treci pe digital, pe cel care este dotat Âşi cu senzori de poziĂžionare a garniturilor, faci o dioramă luuuungă, care simulează o ramură industrială a unei căi ferate (o cale de la un obiectiv industrial la un triaj mai mare) Âşi după aia programezi trenuleĂžele (cu ajutorul unui PC) să ducă ceva marfă din ramură spre un triaj. De ex. pietre de la carieră, sau cărbune de la o mină. AÂşa garniturile nu vor trebui să intoarcă :). Acuma rămâne de văzut ce-i mai scump: trecerea la digital cu detectarea poziĂžiei trenurilor, comandat de un PC sau trecerea la N :D
 
sincer nu vad sa aiba rost trecerea la digital poate gasesc ceva curba mai arcuite si poate fac asa scuze dar nu ma chinuit atata ms oricum de idee
 
Exista aÂşa numitele Âşine flexi, pe care poĂži să le îndoi aÂşa cum vrei: traversele din plastic sunt legate între ele elastic Âşi numai pe o parte. Pe lângă aceste traverse flexi va trebui să cumperi Âşi Âşinele care vor fi montate pe ele. Numai că depinzând de modelul locomotivelor unele vor deraia altele nu: nu orice locomotivă poate să negocieze orice curbă. De ex. al meu ALCO C638 de la Mechano nu poate lua o curbă cu o rază mai strânsă decăt are Âşina cu codul de mărime R1 de la PIKO (Gleis A).
 
ok dar ce sine sa cumpar sa montez pe ele daca nu au respectiva raza de indoire a respective sine flexi????? asta nu inteleg oricum ms de raspuns
 
ÂŞina se va îndoi căt vei dori tu să îndoi. Nu Âşina sau traversele flexi sunt problema. În altă ordine de idei, prin Âşină nu înĂželeg calea de rulare (adică Âşină Âşi traversă) ci chiar numai metalul de profil I. ÂŞi această Âşină este flexibilă (ca Âşi cea pre-montată pe traverse din plastic - de fapt). Deci nu Âşina flexibilă sau traversele flexibile sunt problema. Ambele se vor îndoi cum vrei tu. Probleme vei avea cu locomotivele care fiecare poate să abordeze curbe de o anumită rază minimă. Probabil va trebui să faci niÂşte teste... să vezi căt de mult se roteÂşte boghiul locomotivei (dacă nu este aburoasă) Âşi funcĂžie de asta să îndoi Âşinele Âşi traversele flexi. Poate ai noroc de niÂşte locomotive mai gimnaste :D
 
parerea mea e simpla. nu are rost sa indoi sinele mai jos de r1. chiar daca locomotivele vor trece de curba, nu vei putea rula garnituri cuplate. se vor lovi in tampoanele sau muchiile verticale corespunzatoare pe interiorul curbei. plus ca, parafrazindu-l pe petre roman, arata ca dracu'. daca eu asi mai vedea bine, asi trece acum la 'n' fara discutii. iti dai seama ca in ce plan maret am eu acum, ar intra de doua ori mai multe cotete si jucarii?